...DRIJVENDE KRAAN OP DE MAAN.... etc. Bovendien moeten de service-medewerkers bij voorkeur voor de zondag weer thuis zijn. Dit laatste is wel eens moeilijk. Elke vrijdag na 2 uur valt er een verhoogde aktiviteit waar te nemen. Vooral voor baggermaterieel, dat na vijf dagen kontinu werken "naar binnen gaat" en dat de daarop volgende maandag weer aan het werk moet, is het weekend de gelegenheid voor het verrichten van onderhoud. VEEL WERK "Op dit ogenblik" zei de Heer Koeling (dat was begin november (red.)), liggen er aanvragen voor het reviseren van in totaal on geveer 130 cilinders. Het spreekt vanzelf, dat, omdat de mensen van de servicedienst in geval van "mobilisatie" aan hun gewone werk worden onttrokken, er wel eens wenkbrauwen worden ge fronst. Om alles wat met de serviceverlening te maken heeft zo soepel mogelijk te laten verlopen, wordt echter voortdurend ver der gedokterd aan betere regelingen. "Uiteindelijk willen wij ko men tot een soort "International Rescue", zo pleegt men bij Smit Bolnes op te merken. In het afgelopen jaar zijn de monteurs van Smit Bolnes op vele karweien geweest in binnen- en buitenland, ook voor het toezicht houden op inbouw van motoren. Reisdoelen waren b.v. Wilhelmshaven, Aalborg, Duinkerken en Glasgow, maar ook Oman en Qatar, waar tien motoren staan, zes voor generatoren aandrijving en vier voor de pompen die de ruwe olie in tankers pompen. Het tiental loopt kiplekker op olie, dio De aan deze rapporten ontleende gegevens worden in de admini stratie zodanig verwerkt, dat zowel per motor als per onderdeel een volledig overzicht ontstaat. Deze dokumentatie kan een uitgangspunt worden voor verdere on derzoekingen in de konstruktieve- of researchafdeling. MALLE GEVALLEN Zijn er ook bijzondere of gekke verzoeken, zo kunnen wij niet nalaten te vragen. De Heer Koeling graaft even in zijn geheugen en dan komen er een paar "malle gevallen". Via Scheveningen Radio, om twee uur in de nacht: "De motor draait zo rot. Hoe zou dat komen?" Men was in Zierikzee net bezig een hulp equipe bijeen te brengen toen er weer een be richt kwam: "Hoeft niet meer, motor draait prima, er zat een net in de schroef Een niet zo ervaren machinist vroeg eens: "Kun je de Smit Bolnes tweetakt zo hoog belasten tot de uitlaat temperaturen op het niveau van een viertakt motor zijn"? Antwoord: ,,Nee meneer, de thermometers zijn niet lang genoeg Tijdens ons gesprek kwam er een telex binnen. Een klant had moeilijkheden met de motor op één van zijn schepen. Er diende direkt aktie genomen te worden en dat was voor Het Zeskant het teken eens op te stappen. Wij hadden echter al genoeg ge hoord om te kunnen zeggen: ook bij de serviceafdeling van Smit Bolnes staan ze hun mannetje. Niet voor niets is één van de telefoonnummers van deze afdeling "007" "zo uit de grond komt". Bij Smit Engineering staan ze voor niets! Voor een "drijvende kraan op de maan" draaien ze hun hand niet om. Dit althans valt op te maken uit het verhaal van de heer J. A. van de Kamp. Samen met zijn baas, Ir. De Jooden, reisde hij onlangs naar IJsland om één van de succesvolle Smit Engineering ontwerpen "in levende lijve" te aanschouwen. In het vliegtuig, dat de beide collega's naar dit zo noordelijk ge legen eiland bracht zaten ook IJslanders, die van vakantie terug keerden. Toen ze bijna thuis waren riepen ze uit "binnen enkele ogenblikken landt U op de maan!" "Nou, het zag er wél naar uit", vertelde de heer van de Kamp. "Niet alleen van boven af, maar ook toen wij per auto van het vliegtuig naar de hoofdstad Reykjavik reden, leek de omgeving sprekend op een maanlandschap. Geen enkele boom, alleen maar gestolde lava en rotsblokken. Het is zó echt als op de maan, dat Amerikaanse ruimtevaarders er hun aardse maan-oefeningen houden!" De republiek IJsland (21/2 maal zo groot als Nederland, maar met een aantal inwoners dat nog geen 2% is van onze 12 miljoen!) is een vulkanisch eiland. De warme bronnen en de bruisende geysers vormen dé energiebron. Kasgroenten groeien er op, de warmwatervoorziening van de huizen wordt er door verzorgd. "En wie niet graag wil baden en douchen in warm, maar heel sterk naar zwavel ruikend water, gebruikt het hete "natuur"-water om in warmtewisselaars "reukloos" water te verwarmen", zo weet de heer van de Kamp te vertellen. De reden van de "maanreis" van de heren De Jooden en Van de Kamp was om te zien hoe de drijvende bok van 100 ton hijsver mogen werkte in de haven van Reykjavik. De bouw van deze bok was het resultaat van goed samenspel, vertelde de heer Van de Kamp. Wat was het geval? "Hoe maak je van vier losse, vroeger aan een IJslandse aannemer geleverde, pontons een drijvende bok? Wij werkten een plan uit, De monteurs brengen bij terugkomst uitgebreid rapport uit. dat voorzag in de levering van onderdelen door ons en montage van de bok in IJsland". En zo geschiedde het. Smit Engineering leverde de tekeningen èn de instrukties voor de montage; Smit Kinderdijk leverde een vijfde ponton, nodig voor het verkrijgen van een totaalponton van voldoende grootte; de bokkepoten en de terugslagpoten werden gewalst bij Smit Kinderdijk en afge werkt bij de D.M.N.; andere firma's leverden de centrale hijslier, staaldraden, hijshaken en blokken. "Per schip ging dit alles naar IJsland. Het staalwerk voor het koppelen van de pontons en voor de fundaties werd in Reykjavik uitgevoerd. Toen kwam de verdere montage. Alles paste prima!" Aldus de heer Van de Kamp. Het ponton is 12x30 meter. De bok heeft een hijshoogte van 20 meter en een hijsvermogen van 100 ton bij 5 meter sprei. Het hijswerktuig is een waardevolle aanwinst voor de haven van Reykjavik, de hoofdstad van het "maaneiland" IJsland!

Het Zeskant | 1968 | | pagina 7