HEFEILAND "PG 410" IN ARGENTINIË ZWARE BOEI OP REIS In het afgelopen jaar is het hefeiland PG 410 afgeleverd. Het transport ervan was een hele onderneming. Bij Werf Gusto is het ponton in langsrichting doorgesneden en zo, in twee delen, op het nieuwe vrachtschip de Stellanova geplaatst. In Argentinië zijn de twee delen weer netjes aan elkaar gelast. Het hefeiland wordt gebruikt om grote stukken rioolbuis te plaat sen in de Parana rivier. In dezelfde rivier wordt ook een tunnel gebouwd, waarbij het andere, door ons gebouwde, hefeiland Rio Parana goed werk verricht. De grote rioolbuizen, met een gewicht van 60 ton en een diameter van 5,50 m, worden door een duwboot naar de plaats van bestemming gebracht. De PG 410 heeft twee hijsinstallaties, die ieder voorzien zijn van een grote "tang" waarmee de rioolbuis aan beide einden stevig wordt beet gepakt. Heel langzaam en nauwkeurig wordt elke rioolbuis dan op de juiste plaats gedirigeerd. De tang wordt vanaf het dek geopend en weer opgehesen, klaar voor de volgende buis. Van de heer Wijchers, onze garantie ingenieur, kregen we weer een groot aantal foto's waarvan we hier enkele afdrukken. Het ontschepen in Buenos Aires. Transport van een rioolbuis met een duwboot. Woensdag 22 januari ging de twee de grote olieoverslagboei van Shell Nigeria op weg naar de plaats van bestemming. Dit keer aan dek van het grote ertsschip Sighansa. Behalve onze boei had het schip nog 47.000 ton stalen pijpen met een diameter van 1,20 m en een to tale lengte van 32 kilometer, oftewel 32.000 meter aan boord. De gehele lading is bestemd voor Nigeria, waar de laatste jaren rijke olielagen zijn aangeboord. Op de foto ziet U het plaatsen van de boei, 's avonds laat, op het dek van de Sighansa.

Het Zeskant | 1969 | | pagina 11