BIJ GUSTO? steeds een veerboot in aanbouw EEN NIEUWE TRADITIE Het gaat er wel op lijken, want tijdens de receptie na de tewa terlating van de Free Enterprise IV zei de heer A. H. M. Smul ders in zijn speech, dat Townsend Car Ferries opdracht had ge geven tot het bouwen van een volgende veerboot, de Free Enter prise V. Het was een hartverwarmende mededeling, nadat de charmante echtgenote van één der directeuren van Townsend Car Ferries, Mevr. K. Bradford, bij een gure oostenwind de doop op vlotte wijze had verricht. Onder grote belangstelling, vooral van Engelse zijde, gleed de Free Enterprise IV zijn bestemming tegemoet. Nadat de Gusto Harmonie de volksliederen had gespeeld, spoedde iedereen zich naar het hoofdgebouw. Daar werd het glas geheven op de goede toekomst van de Free Enterprise IV, die, wanneer hij in dienst zal worden gesteld, het echt wel druk zal krijgen. De veerboot is ontworpen voor het vervoer van 1200 passagiers en 280 auto's. Townsend Car Ferries heeft in 1968 in totaal 200.000 voertuigen, 800.000 passagiers en bovendien nog 35.000 vracht auto's over Het Kanaal vervoerd. Dit aantal zal in 1969 nog heel wat groter worden. Om deze stijgende lijn vol te kunnen houden is de opdracht ge geven tot het bouwen van de Free Enterprise V. Townsend Car Ferries zal ongetwijfeld een grote concurrent voor de tunnel onder Het Kanaal zijn. Maar zover is het nog niet, de ,,IV" moet nog worden afgebouwd om in mei 1969 te kunnen worden afgeleverd. De Free Enterprise V zal eind april 1970 klaar moeien zijn. De veerboten zullen zusterschepen zijn, met de volgende hoofd afmetingen: lengte 117,50 m. breedte 19,05 m. diepgang 4,19 m. Beiden zijn z.g. roll-on, roll-off veerboten, waardoor een zo snel mogelijk laden en lossen mogelijk wordt. Omdat het schip in de haven en bij het invaren van de „aanleg- fuik" bijzonder wendbaar moet zijn, is het zowel aan de achter steven als aan de voorsteven van een roer voorzien en heeft het drie verstelbare schroeven. Bovendien bevinden zich in het voorschip twee boegstraalbuizen. Twee direct omkeerbare, eveneens door I.H.C. Holland te bouwen Smit-M.A.N. motoren, die ieder 4080 pk bij 250 omw/min ont wikkelen, geven het schip een snelheid van meer dan 20 knopen vooruit- en 15 knopen achteruitvarend. Het totale vermogen van de geïnstalleerde machines bedraagt ongeveer 16.000 pk. Ingebouwde slingertanks zullen speciaal bij zware zeegang ervoor zorgen dat de passagiers een zo comfortabel mogelijke overtocht genieten. Het zijn goed ontworpen schepen, waarover de klant bijzonder tevreden is. Anders had hij niet meteen wéér een schip besteld. Een compliment voor de bouwers.

Het Zeskant | 1969 | | pagina 11