GROTE REPARATIE OPDRACHT VOOR ORANJEWERF DE 'CHAZAR' IN RUSLAND In onderstaande Russische bladen lazen wij de volgende berichten over het door ons gebouwde booreiland Chazar. Uit: Vodnyi Transport, 10-2-68 De „Chazar" geslaagd voor zijn examen Het unieke drijvende booreiland Chazar, bestemd voor het zoeken en winnen van olie uit de zeebodem, heeft zijn eerste proefboring (diepte 2000 meter) verricht in de Kaspische Zee. Baku, onze correspondent. Uit: Komsomolskaya Pravda, 22-01-69 DE „CHAZAR" Een team van onderzoekers uit Azerbaydzhan is het bodemonder zoek van de Kaspische Zee begonnen in een sector, waar de diepte 43 m bedraagt. Deze sector is in de buurt van de industrie stad Neftyanye Komni. De boring van het gat bij deze diepte wordt verricht vanaf het booreiland Chazar en kan onder alle weersomstandigheden plaats vinden. Dit eiland ontleent zijn stabiliteit aan vier steunpoten van 94 meter, die zich vastzetten in de zeebodem. In de nacht van 2 op 3 december verleden jaar werd de Duitse kustvaarder Adèle Hagenah (297 BRT) aangevaren door het 11000 BRT metende Griekse vrachtschip Argo Chios. De ramp ge beurde op de Noordzee, ongeveer 20 mijl ten zuiden van IJmuiden. Een van de opvarenden van de coaster kwam om het leven, de anderen werden gered. De ruim 55 meter lange Adèle Hagenah werd door de Griek finaal in tweeën gespleten! Het duurde ongeveer twee weken voordat kikvorsmannen van een Duits bergingsbedrijf de wrakstukken hadden opgespoord. Op 25 december slaagde men er in de brokstukken naar boven te krijgen en naar IJmuiden te brengen. Een paar dagen later gingen vertegenwoordigers van enkele werven waaronder de heer J. Koutstaal van onze Oranjewerf naar IJmuiden om hun visie te geven over de mogelijkheden tot eventuele reparatie. Met het 1 oog op de expertise werd besloten voor- en achterschip van de coaster bij de Oranjewerf in dok te zetten. Nog voor het einde van het jaar bracht de 400 tons drijvende bok Magnus V de twee stukken Adèle Hagenah naar Amsterdam. Velen, die het gehavende schip in dok zagen staan, zagen weinig heil in repareren. Het leek „total loss". De verzekeringsmaatschappij dacht er echter anders over en dus gingen de calculatieafdelingen van enkele werven aan de slag. Het zou wat je noemt een vette reparatiekluif worden en dus werd er zwaar getekend en gerekend. De „strijd" was fel, maar uit eindelijk kwam de Oranjewerf als overwinnaar uit de bus! Op 14 februari viel de officiële beslissing; de Oranjewerf gaat de Foto 1 Het achterschip op weg naar de Oranjewerf. Foto 2 Het voorschip wordt in het dok gezet. 2 Adèle Hagenah repareren. Niet alleen krijgt het schip een nieuw middenstuk, maar omdat het wrak enkele weken onder water heeft gelegen, valt er op de intact gebleven voor- en achterschip secties ook heel wat op te knappen. Denk maar aan machinekamer installaties, elektrische leidingen, accommodatie etc. Een grote reparatieklus dus, waar men een maand of drie de handen vol aan zal hebben. Half februari, toen wij een kijkje gingen nemen in het dok van de Oranjewerf, was men al druk bezig met het slopen van verwrongen delen van de romp. Geen benijdenswaardige taak voor de bran ders, want een Siberische koude hield ook Amsterdam-Noord in zijn ijzige greep gevangen! In de lente zullen onze collega's van de Oranjewerf de Adèle Hagenah als nieuw opleveren!

Het Zeskant | 1969 | | pagina 12