SEDNETH II OP HET NEDERLANDS CONTINENTAAL PLAT Het booreiland Sedneth II boort sedert 23 april 1969 voor de Ne derlandse Aardoliemaatschappij (N.A.M.) in blok L2, ongeveer 100 km ten N.W. van Den Helder. Voor Zeskant lezers die het helemaal nauwkeurig willen weten: de Sedneth II staat op de coördinaten 53° 51 '50" NB, 4° 34'31OL. Uw redactie had een kleine hoop dat de N.A.M. de pers zou uitnodigen om het eiland te bekijken. Zodra een booreiland bij de Deze pijp wordt in het boorgat geplaatst en de stralen die worden uitgezonden worden weerkaatst en opgevangen in registratie toestellen. Zodoende kan men de weerstanden van de formaties (lagen) bepalen. Tevens kan men het soortelijk gewicht van die formaties bepalen en het eindresultaat dient om te bepalen of men eventueel verder gaat boren. Het loggen op 2000 m diepte duurt 2 uur. Offshore Division is afgebouwd en het eiland naar zijn lokatie is vervoerd, is het in verband met geheimhouding van de boringen moeilijk een bezoek aan het eiland te brengen. Maar omdat de Sedneth II zo dicht bij de Nederlandse kust was, zat uw redactie al startklaar voor de uitnodiging die ook plotseling kwam. Op vrijdag 23 april vertrokken wij met een helicopter van de K.L.M. vanaf het oude Schiphol en na 1 uur vliegen kwam de Sedneth II in zicht, wat de nervositeit van de fotografen verhoogde. Ze wilden eigenlijk allemaal tegelijk in de cockpit om foto's te nemen. Voordat men het eigenlijk in de gaten had, prikte de piloot de helicopter op het vliegdek. Wij werden ontvangen en rondgeleid door de heer Ackerman, een „petroleum engineer". Hij vertelde dat men juist bezig was met het loggen. Het loggen geschiedt door middel van een cilindrische pijp waarin zich een radio actieve-bron bevindt. Tijdens het loggen was men op het eiland druk bezig kleine repa ratiewerkzaamheden uit te voeren, om alles weer in orde te hebben als men verder gaat boren. Nadat wij het eiland hadden bekeken ging de helicopter met en kele fotografen de lucht in, rondjes draaien boven het booreiland om ieder een goede gelegenheid te geven opnamen te maken van de Sedneth II. Om U, lezer, gerust te stellen, iedereen is van deze reis behouden teruggekeerd. Uw redacteur was enorm onder de indruk van het prachtige beeld dat de Sedneth II bood, een booreiland, waar we trots op mogen zijn! Fotol. Na de landing van de helicopter schetste een tekenaar zijn impressies. Foto 2. De fotografen maakten vóór het stijgen van de helicopter nog deze foto. Zoals U ziet verhoogde de helicopter de windkracht.

Het Zeskant | 1969 | | pagina 12