VAN BEVERS EN REUZEN GROTE ACTIVITEIT BIJ VERSCHURE Hellingbouw „Stanbuck" begonnen Lang leeg bleven de hellingen niet, toen de Omnibarges te water waren gelaten. Zonder ceremonieel werd de kiel gelegd voor de CO 777, de emmermolen van het type „Stanbuck", die wij voor een Italiaanse klant bouwen. Het wordt er een met een ponton van 46,50x9,50 meter en verzwaarde 500 liter emmers om te kunnen werken in rotsgrond. Feestelijke kiellegging sleepzuiger Uruguay Het leggen van de kiel was vroeger een gebeurtenis, waarbij bijna evenveel tamtam werd gemaakt als bij een tewaterlating. Nu plaatst men doorgaans een kielsectie, zonder dat er aandacht aan wordt besteed. Maar u weet het: uitzonderingen bevestigen de regel. Zo op dinsdag 23 september jl. Toen werd op de werf de vlag van Uruguay gehesen, 's Middags werd, in tegenwoordig heid van o.m. één der directeuren van de „Administración Nacional de Puertos" in Montevideo, de heer Walter Martinez Castro en echtgenote, de kiel gelegd voor de sleepzuiger voor Uruguay. Dit schip, een „I.H.C. Stantrail" standaardzuiger met een laadruim- inhoud van 2500 m3 zal volgend jaar meehelpen de toegang tot de haven van Montevideo uit te diepen en te verbeteren. De kiel een stuk kippekooi hing in een van de kranen, tot Mevrouw Martinez Castro het sein gaf. Langzaam zakte dit eerste stuk schip op de helling. Toen de stroppen slap vielen klonk applaus over de werf. De aanbouw op de helling van deze sleep zuiger kon beginnen! Bever onder nieuwe vlag Een bekend gezicht op de Lek bij Lekkerkerk is het proefdraaien van bevers en reuzen. Met voor het eerst de nieuwe Beaver-vlag in top draaide de Super King Gooimeer d.w.z. een King met een Caterpillarmotor de voorgeschreven uurtjes. In orde bevonden werd de zuiger enkele dagen later naar een werk in het oosten van ons land gesleept. Weer verliet een Bever het nest! Hét belangrijkste „bever- en reuzennieuws", de opdracht uit Irak, kreeg natuurlijk de ereplaats voor dit soort berichten op pag. 138. Intussen gingen ze bij De Klop gewoon door met het afleveren, beproeven en bouwen van standaardzuigers. Een greep uit de activiteiten van de afgelopen weken in woord en beeld op deze bladzijden. Naar Lauenburg Eind augustus reden een aantal fikse opleggers het werfterrein van De Klop op. Ze kwamen de Beaver King ,,HH 80 - Donau" ophalen. Deze zuiger gekocht door een klant in Duisburg, werd naar een plaats gebracht tussen Lauenburg en Lüneburg, vlak bij het IJzeren Gordijn en niet eens zo heel ver weg van de plek, waar een andere Bever, de Prinz Claus werkt. De ,,HH 80 - Donau" gaat helpen bij de aanleg van een nieuw kanaal. Voor dit karwei is de zuiger voorzien van een verkorte ladder om goed te kunnen baggeren op geringe diepte: ongeveer 4 meter. Foto 1: Nog een paar centimeter Foto 2: Wees gerust, de lantaarnpaal staat er nog Foto 3: De tewaterlating bij Lauenburg. Foto 4: Een mooie Bever met een nieuwe vlag. Foto 5: Op rollen te water. Foto 6: Een stevige Master voor slecht weer. Foto 7: Nieuw NS materieel? Nee, de cabine van de Balaton op een goederen wagen

Het Zeskant | 1969 | | pagina 6