BEVER WERKT VOOR TOERISME Wanneer je in het boeiende geschiedenisboek over baggeren kijkt, vind je vele baggerwerktuigen, die de voorlopers zijn van onze tegenwoordige machines voor nat grondverzet. Daartoe behoort o.m. de „Machina fundum maris purgans" (reinigingswerk tuig voor diep water), de oudst bekende baggergrijper. Deze, door mankracht gedreven, houten grijper uit 1617, is voor het eerst gebruikt in de havens en kanalen van Venetië. Het ontwerp wordt toegeschreven aan de Italiaan Verantius. Een afbeelding èn een model op schaal van dit baggerwerktuig ontdekte Uw verslaggever in Hongarije in het kantoor van de „Waterstaat" van het Balatonmeer in de stad Siófok. Zo'n houten grijper heeft begin 17e eeuw baggerwerk gedaan in het Balaton meer. Sinds enkele weken werkt in dit grootste meer van Midden Europa een Beaver Master, de Hód (Wezel). Hèt grote werk voor deze Bever begint volgend voorjaar. Bij Siófok moet namelijk over een afstand van 8 kilometer het strand worden verbeterd, een karwei dat zeker 4 jaar zal duren. Steeds meer wordt het Balatonmeer een toeristische trekpleister. En waarom ook niet! Het strand aan de zuidelijke oever is ideaal voor badgasten, ook voor de zeer kleine, want pas een paar honderd meter vanuit de oever wordt het water diep. Watersporten als zeilen, waterskieën, etc, kunnen langs het hele 78 kilometer lange en 6 tot 10 kilometer brede meer bedreven worden. Van vacantiedrukte was begin november natuurlijk niets meer te bekennen. De straten in de vele dorpjes en stadjes langs het meer, waar de vacantiehuizen met de gesloten luiken voor de ramen uitrustten van het seizoen, waren geplaveid met herfstbla deren. Het geelbruin van de naderende winter gaf de natuur rond het meer een heel aparte bekoring. Met de cameraploeg van Mafilm brachten wij een kort bezoek aan de wijnstreek rond Badascony op de noordelijke oever. Doel enkele filmopnamen maken van de druivenpluk. Met opzet wordt een gedeelte van het „wijnlezen" uitgesteld tot het najaar. De druiven krijgen dan een zekere overrijpheid, waardoor ze aan bepaalde wijnen een speciaal bouquet geven. Dat deze streek een aantal voortreffelijke wijnen levert, daarvan konden wij ons in de wijnkelder „Béke" (Vrede) zelf overtuigen. Aan de uiterste Westpunt van het Balatonmeer ligt Keszthely, een stad, die al in de tijd van de Romeinen en de volksverhuizingen bestond. Het barokke Festetics-paleis bevat een zeer grote en beroemde collectie boeken. Aan de meeroever staat het skelet van een nieuw hotel. Ook Keszthely wil meedoen aan het toe risme. Vóór dit hotel-in-aanbouw werkte gedurende een paar weken de Beaver Master Hód aan het wegbaggeren van slib. In het voorjaar stort men dan hier een laag schoon zand, zodat de hotelgasten volgende zomer plezierig te water kunnen. De

Het Zeskant | 1969 | | pagina 6