wïrïnri wfaftFi Hód heeft achteraan een extra-ankerponton gekregen, om beter bestand te zijn tegen slecht weer. In dat geval laat men n.l. het anker vallen en haalt spuds en ladder op. Tot en met windkracht 6 kan de Hód buiten blijven. Deze Beaver, die werkt voor het toerisme, was één dag bovendien nog filmsterI Foto 1. Wijnoogsten aan het Baiatonmeer. Foto 2. Margit, Hongaarse charme tussen de druiven! Foto 3. De Beaver aan het slibzuigen in Keszthely. Geen vuile voeten voor de hotelgasten. Foto 4. De Beaver King ,,FK 132" aan het begin van 1 miljoen m3 gronverzet. Rechts de huidige loop van de Tisza. Foto 5. Zich een weg vreten door een muur van zand VEELVRAAT IN HET ZAND! De Beaver King FK 132 die z'n bestaan in Hongarije begon met werken in het grind bij Györ heeft z'n werkterrein ver plaatst naar Kisköre, ruim 100 km ten oosten van Boedapest, aan de Tisza, de grote rivier, die het land van noord naar zuid doorsnijdt. Bij Kisköre is men bezig aan de eerste fase van een geweldig project, dat tot doel heeft het water van de Tisza voor méér te gebruiken dan alleen maar scheepvaart. Er komen twee stuw dammen met elektrische centrales en met sluizen voor het scheep vaartverkeer. Tussen de dammen zal een groot meer ontstaan van ongeveer 28x4 km d.w.z. met een oppervlakte gelijk aan ongeveer 1/5 van het Baiatonmeer dat nieuwe mogelijkheden biedt voor de watersport. Met het water van dit stuwmeer kan tot in de verre omgeving het droge land bevloeid worden. Gelijk met de bouw van de tweede dam plus centrale plus sluizen is men begonnen aan het graven van de erbij behorende rivierverlegging. Eerst komt het zuidelijke deel, dat in 1970 klaar moet zijn. In 1972 volgt het noordelijke deel. Het is hier dat de Beaver King FK 132 zich een ware zandveelvraat toont! De zuiger zal in totaal één miljoen „kuub" moeten verzetten. De laag, die de FK 132 moet wegwerken is 6 meter dik. Hiervan steekt drie meter boven het water uit. De grond hoofdzakelijk zand wordt, met een opvoerhoogte van 16 meter, over een af stand van 1200 meter weggeperst. De opbrengst is geweldig en de machine „loopt als een trein" zo vertelde men ons tevreden. Als de geweldige produktie kan worden volgehouden, voert deze Beaver onder Hongaarse vlag een baggershowstuk van de eerste orde op! Wij hopen U er volgend voorjaar meer over te vertellen.

Het Zeskant | 1969 | | pagina 7