SLEEPZUIGER "W. D. GATEWAY" GING AAN HET WERK De ontwikkeling van de sleepzuiger, de jongste telg in de familie van baggervaartuigen, kwam in Europa eigenlijk pas na 1958 goed op gang. Het winnen van b.v. zand en grind en het ver voeren daarvan over lange afstanden betekenden en betekenen nog steeds een stimulans voor de ontwikkeling van dit type baggerschip. De grote, internationaal bekende aannemers van werken op het gebied van nat grondverzet beschikken dan ook allemaal over sleepzuigers. Van de vloot sleepzuigers, behorende tot de groot ste baggerondernemers ter wereld, de Bos Kalis/Westminster Group of Dredging Companies, is een flink aantal door ons gebouwd. Het zijn de W.D. The Solent (2000 m3), W.D. Seven Seas (1970 m3), W.D. Mersey (2500 m3), W.D. Seaway (4000 m3) en de Prins der Nederlanden, die met een laadruiminhoud van 9000 m3 nog enige tijd de titel „grootste sleepzuiger ter wereld" mag voeren. De nieuwe heet „W.D. Gateway" De nieuwe aanwinst is de sleepzuiger W.D. Gateway. In opzet en uitvoering is het een zusterschip van de Prins der Nederlanden te noemen, maar dan een „kleinere zus"; de laadruiminhoud be draagt n.l. 6100 m3. Het schip is ruim 130 meter lang en 19,50 meter breed en heeft twee zuigbuizen waarmee tot op een maximum diepte van 30 meter gebaggerd kan worden. De inhoud van het laadruim, dat evenals op de Prins der Nederlanden geheel ge- Ook staan hier twee elektromotoren, die dejëtpömpinstaTTati^aarv drijven, waarmee de zuigbuizen zijn voorzien. Deze pompen wor den eveneens gebruikt voor de boegstraalinstallatie, waarmee naar SB, of naar BB een zijwaartse kracht kan worden uitge oefend. Dit kan van groot belang zijn wanneer snel en scherp gemanoeuvreerd moet worden, b.v. in een haven of tijdens bij zondere vaarsituaties, die onmiddellijke koersverandering nood zakelijk maken. Centrale bediening Boven de geriefelijke accommodatie voor een bemanning van 50 koppen op het schip, bevindt zich de brug. Alle moderne nautische apparatuur, zoals gyrokompas, Decca Hi-Fix apparatuur, radar en echolood staan in het stuurhuis opgesteld. Het schip is voorzien van een automatische besturing. Op de brug vindt men eveneens de bedieningstableaus en instrumenten van de bagger- apparatuur. De zuigbuizen worden bediend vanuit de brugvleu- gels, vanwaar men er een goed gezicht op heeft. De stand van de zuigbuizen onder water, alsmede gegevens over het mengsel dat wordt opgezogen, zijn niet alleen af te lezen in de twee be dieningsstands, maar ook midden op de brug. In één oogopslag kan het hele doen en laten van de sleepzuiger gecontroleerd worden. Aldus kan een optimale produktie worden bereikt. De zuigbuizen, die met behulp van elektrisch aangedreven lieren binnen- en sloten is, wordt gelost door het openen van de 2x10 kegel vormige bodemkleppen. Ruim 15000 pk In de machinekamer in het achterschip staan twee, 12 cilinder hoofdmotoren die elk 6500 pk ontwikkelen bij 400 omw/min. Drie hulpmotoren drijven draaistroomgeneratoren aan die zorgen voor de voeding van het boordnet. Het totaal geïnstalleerd vermogen bedraagt ruim 15000 pk. Elke hoofdmotor heeft een dubbele taak; aan de achterzijde wordt, via een tandwielkast, een verstelbare schroef aangedreven, aan de voorzijde een gelijkstroomgenerator voor de voeding van de baggerpomp-aandrijving. De twee baggerpompen in het voorschip staan in afgesloten ruimten. Daartussen bevindt zich een elektromotorkamer met twee elektromotoren voor de aandrijving van de baggerpompen. buitenboord worden gebracht, zijn voorzien van deiningcompen- satoren, zodat ook bij zwaar weer kan worden doorgewerkt. Aan het werk Eind verleden jaar was de W.D. Gateway zover klaar, dat kon worden proefgevaren. Helaas moest de technische proeftocht voortijdig worden afgebroken wegens een mankement aan de stuurmachine-installatie. Het schip keerde naar Smit Kinderdijk terug. Op 29 december koos de sleepzuiger zee om het beproevingspro gramma verder af te werken. Een koude klus, die continu 48 uur duurde. Tijdens deze tocht werd de W.D. Gateway overgedragen. Midden januari is de sleepzuiger onder bevel van kapitein Poot aan het werk gegaan, voorlopig bij Hoek van Holland, straks in de Noordzee bij IJmuiden, zand halen voor Amsterdam.

Het Zeskant | 1970 | | pagina 3