ER MOEST EEN BOOT AFLOPEN.... Donderdag 16 januari ging van de werf van Smit Kinderdijk de sleephopperzuiger Antwerpen V te water. Om half elf kwamen we met de hele school op de werf aan. We moesten nog een hele tijd wachten totdat het water hoog genoeg was, want het water moet eerst stilstaan voordat de boot te water kan gaan. 2 Intussen vermaakten we ons best, we klommen op balken en stellingen. Maar eindelijk was het dan zover. Eerst sloegen de mensen van de werf de blokken eronderuit. Daarop gleed de Antwerpen V het water in terwijl alle boten begonnen te fluiten." Aldus Ingrid van Kleef, een van onze „speciale verslaggevers" uit klas 5b van de Christelijke Nationale School in Nieuw Lekker- land. Haar „meester", hoofdonderwijzer J. Huls, kwam op het idee met de hele school naar de tewaterlating te gaan kijken. Zelf had hij zoiets nog nooit gezien. Vóór augustus verleden jaar woonde hij in de buurt van Zwolle en daar doen ze niet aan scheepsbouw De heer Huls vond het een indrukwekkend gebeuren. „Ik heb speciaal gelet op de gezichten van de mensen op de werf. Op vallend was de spanning die zichtbaar brak, toen het schip goed te water gleed. Bij de mensen was een gevoel van trots te merken, dat ze aan zo'n produkt hebben meegewerkt". In zijn klas is er nog over nagepraat. Toen heeft de heer Huls zelfs een lesje gekregen van zijn leerlingen I Want de jongens 1 in de klas wisten natuurlijk veel meer van sleepzuigers af dan hun kersverse meester Op het bord stond een kleurige krijttekening van het schip op de helling. Speciaal voor ons Zeskant maakten enkele jongens een tekening. Veel enthousiasme voor hetgeen ze hadden meegemaakt toonden ook de twee „juffies". Hoewel zij al langer in Nieuw Lek- kerland voor de klas staan, was het ook voor hen de eerste keer, dat ze een schip te water zagen gaan. Wat ze er van vonden „Leuker dan rekenen I" is het spontane antwoord van mejuffrouw Goudkade. Haar belangstelling kende geen grenzen en zij moest en zou ónder het schip kruipen om zelf eens te ontdekken, hoe zo'n gevaarte op de klink bleef vast zitten Mejuffrouw Van Vliet, die de jongsten onder haar hoede heeft, vond het ook erg leuk. Uit haar klas kwam de vraag: „Duwen de mensen op het platform de boot in het water?„Ineens ging het schip glijden", zei ze ons, „en dat is het boeiendste na al dat wachten". Inderdaad, genodigden en toeschouwers, groot en klein, moesten wel wat geduld opbrengen. Het tij liep langer uit dan gedacht was en dus moest het tijdstip van te water gaan worden verschoven. 3 Het wachten op het grote moment komt tot uiting in de opstelletjes, die in de klas van „juffie" Goudkade zijn gemaakt. Wij kunnen natuurlijk niet alle verhaaltjes van de 8- en 9-jarigen publiceren en doen daarom een greep uit het jeugdige proza, Adri Stam schreef: „Er is gisteren een boot afgelopen en die boot heten de Antwerpen 5 en die zou naar België gaan, maar wij moesten wel een hele tijd wachten, omdat het water niet stil lag. Eindelijk lag het water stil en toen kon de boot weg, maar eerst moesten de planken eron der uit gehaalt worden, en dat was een heel zwaar werk want dat kon je zo maar niet met een hamer doen. Maar dat deden zij met een soort machine en dat waren twee dikke planken met een ijzer hamer er tussen maar eindelijk waren alle planken er tussen uit en toen ging de boot weg met een grote vaart en toen lag hij te water maar hij nam een scherpe bocht 't was een heel lang schip dus dan moest hij een hele scherpe bocht nemen maar wij konden het allemaal toch goed zien." Gert Korevaar zag het zó: „We gingen om tien over tien weg naar de werf daar lag een G253

Het Zeskant | 1970 | | pagina 4