en de uren werden weken en de weken werden maanden en de maanden werden jaren en de jaren regen zich aanéén ,,Een bruine baard voor ze allemaal", meesmuilde hij. De paniek onder de baarden was volkomen toen de schoorsteen enorme wolken roetzwarte rook begon uit te braken... Bij de baas had ik het pleit gewonnen. Hij haalde mij over nog enige dagen te blijven om een locomotiefje te repareren. Toen ik de volgende morgen in dat beestje aan het knutselen was, klom er een lange magere man naar binnen. „Morning sir", zei hij, ,,ik ben vandaag voor het eerst begonnen en hierheen gestuurd om je te helpen". Mijn vreugde was groot toen ik in hem een oude vriend ontdekte; de geestelijke vader van het beruchte gedicht van Ome Hein die bij Wilton ketelbikker was. De reparatie was snel bekeken. We stookten hem op de rooie en vlogen langs de baan. „Dat kreng heeft nog nooit zo hard ge lopen", jubelde de stoker. Maar dan vergaten we een wissel, waardoor het gevaarte full speed in de richting van de poort den derde. Het grote vakmanschap van mijn vriend redde de situatie, we kwamen vlak voor het hek tot stilstand. De portier leunde bleek en ziek van schrik tegen het venster en was niet in staat om te vloeken. Voor mij ging de hoop verloren vroegtijdig dat vreselijke hek uit te komen. We gingen naar de kraan van het platenpark. Als het stormde lag de gehele buurt wakker van het krijsen en steunen van dat wiebe lende torenhoge gevaarte. Beneden in de voet was een hok ge bouwd voor de chef en zijn mensen. Een gezelliger plaats heb ik op de gehele fabriek nooit meer gevonden. We waren terecht ge komen tussen een stel fanatieke duivenmelkers. En daar mijn vriend een groot deskundige op dat gebied was werden wij aan vaard en opgenomen. Hun verhalen waren fascinerend en span nend. Duivenmelkers zijn een oergezellig vredelievend soort men sen. In het platenpark werkende waren het geen vaklieden meer, maar ware artiesten. Als de platen door de wind als gigantische vliegers de lucht in vlogen, kwamen ze toch op de juiste plaats terecht, door het grandioze samenspel van transporteurs en kraanrijders. Zo bracht hun vliegkennis nog voordelen op voor de compagnie. Al stond er windkracht tien, het materiaal kwam op tijd bij de ijzer werkers op tafel. De gezelligheid deed ons besluiten zo lang te blijven totdat de melkers geholpen waren met hun kraan. We oogstten ook de dank van vermoeide huismoeders, die weer kon den slapen en die dank manifesteerde zich in lekkere bakken leut met koek, die ons over de muur werden aangegeven. Zo werden wij door de oude garde geaccepteerd, wat voor ons jonge kerels een hele eer was. We werden ingedeeld in de watersnood ploeg. Als we 's nachts opgeroepen werden kwamen we vloekende de poort binnen en bezwoeren bij hoog en laag er mee te stoppen en de rotzooi te verlaten. Maar als het gevaar geweken was gingen wij met de ge hele ploeg naar de kantine. Daar werd de sfeer bepaald door de onvolprezen veiligheids-inspecteur; door zijn inzet was er soep, koffie en brood, gebracht door het Leger des Heils en opgediend door lieflijke Zusters in de Heere. Dan kwamen de meester ver tellers op gang, met hun schier ongeloofwaardige verhalen. De gemoedelijkheid was dan tastbaar tot intense voldoening van de inspecteur. In de bankwerkerij hadden we een soort zangvereniging. Het kon dan plotseling gebeuren dat bankwerkers, transporteurs en ma chine mensen een kring vormden en dan vol overgave smartlappen en psalmen begonnen te zingen. De vreugde steeg bij dergelijke spontane manifestaties ten top. Op een weldoordacht, kalm overwogen moment, verscheen dan de baas. „Bedankt jongens, maar nu er weer tegenaan". Welge moed en tevreden togen wij weer aan het werk, opgefrist door een vol overgave smartlappen en psalmen klein beetje lol; getolereerd door een meelevende leiding Een der bekendste werkers van die tijd was wel de z.g.n. riemen- naaier (men gebruikte van hoog tot laag een ander woord). Zijn taak bestond uit gebroken drijfriemen herstellen, smeren en met de koffie rondgaan. De machines werden alle door middel van transmissies en drijfriemen aangedreven. 's Morgens klom de riemen-naaier naar boven, met de oliekan om zijn middel gebonden en verdween tussen de snorrende riemen en gierende wielen. Tegen schafttijd kwam hij aan de andere kant, tot ons aller opluchting, geheel besmeurd met vet weer naar be neden gerold. Zijn meest verbazingwekkende stunt was dat hij steeds meer klanten uit zijn koffieketel bediende, zonder ook maar één maal bij te tanken. De werfkatten kregen door goede verzorging en een ontstellende losbandige levensinstelling een dergelijk aantal nakomelingen, dat een man opdracht werd gegeven de slechtste exemplaren te van gen. Deze werden dan in een korf naar de gemeente gebracht, waar men de dieren voor f 1,50 per stuk met liefde om het leven v KOFFIE steeds meer klanten uit de koffieketel bracht. Totdat op een kwade dag de chef van de veiligheid mij op een kat attent maakte en uitbarstte: „wel verdraaid, dat is toch Marietje die ze gisteren weggebracht hebben De man viel door de mand. Als hij de dieren wegbracht gaf hij ze in de plantage weer de vrijheid. Hij was niet in staat,groot dieren vriend die hij was, zijn opdracht tot uitvoering te brengen. Voor het geld kocht hij dan op de terugweg enige potten bier, om daar mede zijn geweten tegenover de compagnie ietwat in slaap te sussen. De directie bestont uit talentvolle zakenlieden en uiterst bekwame ingenieurs.

Het Zeskant | 1970 | | pagina 8