waaronder diverse samenwerkingscontracten met buitenlandse werven vallen. De activiteiten op het terrein van research en ontwikkeling zijn onverminderd voortgezet; in het bijzonder ten behoeve van baggeronder- delen en Smit-Bolnes dieselmotoren. Het cen trale laboratorium van I.H.C. Holland, het Mi neraal Technologisch Instituut (M.T.I.) was in het afgelopen jaar vol bezet, zowel met re- search-opdrachten van onze eigen onderne- Produktgroep Offshore In 1969 werden twee grote draaikranen met hefvermogens van 800 ton afgeleverd. Deze kranen worden gebruikt voor het plaatsen van vaste platforms en andere grote installaties in zee voor de olie-industrie. Inmiddels is een serie gestandaardiseerde kranen van dit type ontwikkeld, die in de loop van 1970 op de markt gebracht zal worden. De Raad van Bestuur vermeldt met voldoening mingen als met opdrachten van derden. Als belangrijkste aanschaffing in 1969 zijn te noemen: 2 carrouselbanken (resp. 7,5 m en 4,5 m draaidiameter). Gelijktijdig met de uitvoering van de aanpas singswerkzaamheden, ten gevolge van de Deltawerken, zal tot samenvoegen van diver se afdelingen van de scheepsbouw worden overgegaan. Een nieuw werf-plan en een nieuw machinefabriek-plan zijn bij Smit Kinder dijk in voorbereiding. dat I.H.C. Holland eind 1959 van de Franse firma Somaser de opdracht mocht ontvangen voor de bouw van een zelfvarend boorschip, het eerste speciaal voor dit doel ontworpen schip van dit type. In het algemeen zijn de produktie-afdelingen van de produktgroep offshore in 1959 goed van werk voorzien geweest. Behalve de eer der genoemde zware kranen, de meerboeien en offshore platforms werd deze bezetting voor een deel gevonden in de bouw van bag-

Het Zeskant | 1970 | | pagina 12