VAN BEVERS EN REUZEN Tilburg. Het was de Marcel, die behalve zand, ook leem en klei cutterde. De grond die de drie „Koningen" baggeren, is bestemd voor de aanleg van een nieuwe rijksweg tussen Breda en Tilburg. Wie de bestaande driebaansweg tussen deze twee steden wel eens heeft gereden, zal de nieuwe verbinding t.z.t. met vreugde begroeten!... Weg door meer Een van onze relaties, N.V. Aannemers- en Handelsbedrijf Van Oord in Werkendam gaat dit jaar een belangrijk werk voltooien: de aanleg van een gedeelte van Rijksweg 50, tussen de N.O. Polder bij Lemmer en Et. Nicolaasga. Ongeveer 7 km van deze weg loopt dóór het Tjeukemeer. Dit bleek minder kostbaar te zijn dan de weg öm het meer aan te leggen. In dit geval zou men vele onteigeningsprocedures hebben moeten voeren (terwijl het water staatsbezit is) èn zou men méér hebben moeten doen aan grond verbetering (in het meer behoefde slechts 1/2 tot 1 meter dikke laag veen te worden weggebaggerd). Toch was het allerminst een gemakkelijk karwei. Het zand voor het opspuiten van het weglichaam werd in het meer gewonnen, Drie Koningen Mr. Luiz Conzaga Fernandez da Silva, vertegenwoordiger van de Braziliaanse firma, waarvoor wij zoals u in Het Zeskant van verleden maand hebt kunnen lezen een diepzuigende Giant bouwen, huiverde in zijn toch niet zo dunne jas. Uit de Zuid- Amerikaanse zon op bezoek in een land, waar de winter niet van wijken wist, viel het niet mee een aantal Beaver Kings aan het werk te zien. Onder een grauwe hemel, waaruit af en toe een striemende sneeuwbui omlaag kwam, ontmoetten wij, in het zuiden van ons land, drie oude bekenden uit de grote Beaver- familie. Bij Gilze was het de Stad Oldenzaal, die met een tot 20 meter verlengde zuigbuis als profielzuiger werkt in een zandput. Rustig grommend verslond deze Beaver kuub na kuub goed zand. Veel moeilijker had de Herman Reef het in een put in de buurt van Bavel. Aan profielzuigen viel hier niet te denken. Slechts met cutteren kon de grond, zand èn leem èn klei, worden verwerkt. Het was zwoegen voor deze King. Het verpalen viel ook niet mee; met wrikken liet de spud zich millimeter voor millimeter lostrekken. De derde King troffen wij aan in een put bij Riel, ten zuiden van

Het Zeskant | 1970 | | pagina 16