EEN KRANIG STUK WERK! Bok waar ga je met die kraan naar toe? Dat vroegen de toeschouwers bij Smit Kinderdijk zich begin maart af bij het zien van een kranig stuk werk. De „luchtreis" van de werfkraan ging van de hel ling Zuid naar het nieuwe terrein aan de Lek, waar de staalvoor- raad wordt opgeslagen. Eens wa ren hier een voetbalveld en een garagecomplex van een autobus bedrijf. Beide moesten naar elders verhuizen. Het ongeveer 11/2 ha grote terrein werd vervolgens op gehoogd. Daarvoor werd 85000 m3 zand gestort. Een klein gedeelte van het nieuwe terrein is bestemd voor staalopslag, de rest blijft ge reserveerd voor eventuele lood- senbouw. Het overbrengen van de staalvoor- raad naar de nieuwe opslag is no dig in verband met de bouw van een 115 meter lange afbouwkade aan de Noord, een werk dat, als het even kan, nog dit jaar klaar moet zijn. Een nieuwe afbouwkade is nood zakelijk, omdat de huidige kade bij de helling Noord, waar schepen worden afgebouwd, onvoldoende plaats biedt wanneer straks de helling met 12 meter verlengd wordt. Deze verlenging is nodig in verband met de aanpassings- werken, die moeten worden uitge voerd als gevolg van de wijzigin gen in waterstanden en -stromin gen, die ontstaan als de zeearmen zijn afgesloten. Het Deltaplan I Er bestaan nog tal van onzekerheden over wat precies de gevolgen zul len zijn, als in het Deltagebied het directe contact van onze rivieren met de zee een halt is toegeroe pen. Dit betekent, dat het treffen van maatregelen om aan de ge wijzigde omstandigheden het hoofd te bieden een moeilijke zaak is. Niet alleen voor de verschillende werven zoals „onze" Smit Kin derdijk en „onze" De Klop maar ook voor de overheid, die in principe financiële steun heeft toe gezegd. Ondanks onzekere factoren zijn er bepaalde werkzaamheden, die ge woonweg moeten gebeuren. Bij Smit Kinderdijk is dat de bouw van de nieuwe afbouwkade en de daarmee verband houdende ver huizing van de ijzeropslag. Op het nieuwe terrein komt over een paar maanden een nieuwe magneetkraan. Om zo lang toch vele „hijsjes" te kunnen maken, moest een hellingkraan tijdelijk van plaats veranderen.

Het Zeskant | 1970 | | pagina 3