SCHIJNWERPER OP DE ADMINISTRATIE De aanleiding tot het opstellen van dit artikel is het verschijnen van het I.H.C. Holland Jaarverslag 1969. Dit is namelijk een bij zondere prestatie geweest, waarbij de administratieve groepen in ons concern een belangrijke rol speelden. Vooral dank zij hun medewerking is het mogelijk gebleken het jaarverslag sneller dan ooit tot stand te brengen. Een bijzonder woord van dank aan hen is dan ook op z'n plaats. Wie zijn het In ons concern zijn een vrij groot aantal mensen betrokken bij de een of andere manier van administratie. Het is zelfs niet over dreven om te stellen dat wij allemaal wel ergens aan de admini stratie meedoen. Het invullen van werkstaten, het behandelen van magazijnbonnen, het opgeven van overuren, het aanvragen van vakantie uren; het zijn zaken waar we allemaal regelmatig mee te maken hebben. En deze zaken spelen allemaal een rol in de administratie. Mensen die er in het bijzonder mee te maken hebben zijn b.v. tijdschrijvers, magazijnbeheerders, inkopers, boekhouders en uiteraard administrateurs. Niet in de laatste plaats moeten wij hier de mensen van het I.H.C. Holland Com putercentrum noemen, waar alle administratieve gegevens samen stromen. Principe: decentralisatie Het principe van de I.H.C. Holland bedrijfsvoering is decentrali satie, ook in de administratieve sector. Decentralisatie maakt het mogelijk dat de bevoegdheden tot het nemen van beslissingen daar komen te liggen waar de feitelijke werkzaamheden worden verricht. Daar is immers ook de meeste kennis voor die beslissing aanwezig. Er kan sneller worden gewerkt, omdat niet alle details naar boven behoeven te worden doorgegeven en niet gewacht behoeft te worden op een beslissing, die een hoger geplaatste pas kan nemen als hij alle bijzonderheden weet. Decentralisatie betekent het geven van verantwoordelijkheid aan leiders van kleine produktie-eenheden, zoals chefs en bazen. Het vereist echter ook een grote mate van vertrouwen van de topleiding in degene aan wie het werk wordt toegewezen. Hoe beslissingen nemen Zonder al te ver in te gaan op de spelregels van decentralisatie, willen wij hier wel duidelijk stellen dat de belangrijkste regel is, dat allerlei beslissingen over de goede gang van zaken in een kleine produktie-eenheid, in die kleine kring zelf genomen moeten worden. Daarvoor moet de leider (chef of baas) van die eenheid beschikken over gegevens, op grond waarvan hij bepaalde be slissingen kan nemen. Voor zijn eenheid is van te voren een plan opgesteld wat hij, bij voorbeeld in het komende jaar, zal kunnen doen. Zijn plan komt, samen met dat van andere eenheden bij de bedrijfsleiding. Verschillende bedrijfsplannen worden sa mengesteld tot een plan van een produktgroep. De plannen van de produktgroepen komen bij de Raad van Bestuur. Na eventuele wijzigingen wordt dan een totaal I.H.C.-plan voor een bepaald jaar goedgekeurd. Dan is het plan een taak geworden. Elke pro duktie-eenheid weet nu zijn taak. Het is echter niet voldoende om te weten wat die taak voor een bepaald jaar zal zijn, je moet onderweg ook steeds weten of je hem goed uitvoert. De leider van de produktie-eenheid moet snel en regelmatig kunnen zien, hoe de voortgang van zijn plan is. Het zal U duidelijk zijn, dat voor dit hele spel een groot aantal gegevens nodig zijn. Er moet steeds informatie zijn. En daarvoor zijn er op al onze bedrijven de administratieve groepen. Zij zor gen er voor, dat alle nodige informatie wordt verzameld, wordt verwerkt en wordt verstrekt. Informatie verzamelen bij de leider van elke produktie-eenheid (soms door de leider zelf). Deze informatie volgens bepaalde spelregels doorgeven aan het Com putercentrum. Daar wordt de informatie zeer snel verwerkt en in de vorm van overzichtelijke staten ter beschikking gesteld van elke leider van een produktie-eenheid, die dan kan vaststellen hoe hij er voor staat. Dat wil zeggen, de werkelijkheid, die blijkt uit de informatie, wordt vergeleken met het plan, dat hij aan het begin van het jaar opstelde. Op die manier weet hij precies waar hij aan toe is. Hij kan beslissingen nemen om zijn plan op de juiste wijze te blijven uitvoeren. Dreigt het mis te gaan dan moet hij maatregelen nemen; maar hij weet welke, want hij is op de hoogte van de stand van zaken. Het jaar rond Alle gegevens die op bovenstaande wijze tot stand komen, worden eveneens in geld omgerekend. Dat geeft aan het einde van het jaar de informatie voor het samenstellen van een jaarverslag. Natuurlijk komen daar ook nog andere administratieve werkzaam heden aan te pas. Financiële order-administratie, vermogensadmi nistratie, crediteuren- en debiteurenadministratie, alle admini stratieve groepen spelen samen om te komen tot het „afsluiten" van een jaar. Met behulp van de computer is het mogelijk dat twee weken na afsluiten van het jaar alle informatie bekend is. De verslagen van de werkmaatschappijen worden dan opgesteld en komen samen bij het I.H.C. Hoofdkantoor. Daar worden ze samengesteld tot de I.H.C.-jaarstukken. Bij al de administratieve werkzaamheden wordt het hele jaar door een belangrijke rol ge speeld door een groepje mensen, die we de controleurs zouden kunnen noemen. Dat is de Interne Accountants Dienst van I.H.C. Holland. Zij controleren alle stukken, zowel die van de werkmaat schappijen als die van I.H.C. Holland als groep. Na het gereedkomen van de cijfers schrijft de Raad van Bestuur een jaarverslag in woorden, waarin de gang van zaken wordt bekend gemaakt. Inmiddels zorgt de Publiciteitsafdeling ervoor dat het geheel gedrukt en in een aantrekkelijk jasje wordt ge stoken. Dan is het jaarverslag gereed en kan iedereen, die dat wenst kennis nemen van het resultaat van het werk in onze onderneming. Een onderneming waarin modern vooruitstrevend wordt gedacht; waar iedere medewerker een stuk verantwoordelijkheid krijgt toegewezen om mee te werken tot het behalen van een goed re sultaat.

Het Zeskant | 1970 | | pagina 6