mm WSËÊÊÈ$M& walsen „spelletjes", zoals slalomrijden om oliedrums, stoelen dans en touwtrekken met mensen uit het publiek. Voor de muzi kale begeleiding zorgde een draaiorgel, dat werd aangedreven door de locomobiel „Tarzan". Deze stationaire machine is eigen dom van een boer in Anna Paulowna, die nog elk jaar met stoom dorst I „Zijn er nog meer particuliere stoommachinebezitters", vragen wij de heer Gebhard. „Zeker, van de nu bij onze club geregistreerde walsen, 34 in totaal, zijn er 10 in particuliere handen." „Hebt U er zelf een „Nee, maar wie weet. Dan zou iemand anders toch het bestuurs- werk van mij moeten overnemen. In het onderhoud van zo'n ma chine gaat een hoop tijd zitten. En de stalling is ook niet een voudig". Na het stoomfeest in Hoorn was er verleden jaar een optreden in Doetinchem en een défilé in Den Haag, waarbij onder de toeschouwers ook de Minister van Verkeer en Waterstaat was. „En dit jaar?" „Twee stoomfeesten op één dag waren er op 5 mei. Zowe! in Laren als in Zaandam traden zes stoomwalsen op. Begin juli begint er een toernee met een echte Engelse „showmen's engine" een prachtige, 20 ton zware, bont geschilderde machine plus orgel, o.m. in Laren en Utrecht. En in Hoorn, dat op 11 juli weer stoomstad zal zijn. Met 12 tot 15 walsen I" Natuurlijk kruipt het bloed waar het niet gaan kan en is de heer Gebhard redacteur van het clubblad „Op Stoom". Interviews met hem en G. v.d. Pol werden door Radio Nederland Wereldomroep in tal van programma's uitgezonden. „Hoeveel leden heeft de club"? „Ongeveer 150; daarbij zijn parti culieren, gepensioneerde machinisten en wegenbouwmaatschap pijen. Het gaat ons meer om de kwaliteit dan om de kwantiteit. Wij hebben een hecht verband nodig tussen mensen, die daadwerke lijk en/of financieel de helpende hand bieden." „Hebt u ergens een stoomverleden vragen wij benieuwd. „Als jongen stond ik in Batavia natuurlijk vaak te kijken naar stoom walsen en locomotieven en tijdens de oorlog heb ik nog een tijdje gewerkt als hulpstoker-derde-klas-onder-de-gage in een Japans kamp." „Stoom en baggeren, is dat nog te koppelen" „In Engeland zeker", zegt de heer Gebhard, „daar werd en wordt(!) nog wel nat grondverzet uitgevoerd met behulp van grote ploegmachines. In plaats van een ploeg trekken ze dan een laadschep heen en weer door bv. een meertje om dit uit te diepen". Aldus onze medewerker, die zich graag hult in de sfeer van stoom, rook en warme olie. Droomt hij elke nacht van stoom, net als de Gebroeders Bever „Niks hoor, een hobby mag dan veel tijd kosten, het moet geen fanatisme worden 71

Het Zeskant | 1970 | | pagina 11