HET ZESKANT REDACTIE ADRES I.H.C. HOLLAND Marconistraat 2 Postbus 6141 Rotterdam Dit blad is het personeelsorgaan van N.V. Industrieele Handelscom binatie Holland, gevestigd in Rotterdam. Het verschijnt iedere maand op de 1e woensdag na de vijftiende. Uitreiking aan personeelsleden van de in I.H.C. Holland verenigde bedrijven vindt gratis plaats. De inhoud is beschermd krachtens de Auteurswet. Redacteuren: W. C. Boer (De Klop) R. Gebhard (I.H.C.) E. Kollerie (Gusto) P. J. Meijer (Verschure) C. Mulder (Smit Bolnes) Eindredacteur: H. J. Jansen BIJ DE VOORPAGINA: Ir. R. K. Hansen van Smit Bolnes bezig met het nemen van torsiogrammen aan een der hoofdmotoren van de Antwerpen V, toen deze sleepzuiger medio april op de Noordzee z'n technische proefvaart maakte. INHOUD MEI 1970 Antwerpen V ging proefdraaien62 CO 755 gleed als Draga D-7 te water64 50 Ton ontwikkelingshulp66 Augusta nam afscheid van Verschure67 Nieuws van Smit Bolnes68 Discobal bij De Klop69 Plezierrijden met stoomwalsen70 Opdracht voor Gusto Staalbouw72 Guus-To72 Mammoetkabel bij Gusto73 Bejaardenmiddag Gusto73 Jubilea74 Personalia75 in memoriam75 Van anderman's (w)erf76 van de twee baggerpompen; twee zuigbuizen aan weerszijden van het achterschip; het brug dekhuis ongeveer midscheeps met aan de achterkant de erker met de centrale bedie ningsstand voor de baggerbaas; cilindervor mige kegelkleppen in de bodem van het laad ruim voor het lossen van de lading zand of slib; en accommodatie voor de bemanning op en in het voorschip. De jongste telgen uit deze familie van bagger- vaartuigen zijn de P. C. S. van Hattem, de Antwerpen IV en de H.A.M. 308 met laad- ruiminhouden van resp. 4400 m3, 5000 m3 en 4800 m3. Met 6000 m3 is de Antwerpen V de nieuwste in de reeks. Voor de cijferaars onder U: de zuigbuizen heb ben een diameter van 1000 mm; gebaggerd kan worden tot op een diepte van 30 meter; door het openen van de kegelkleppen lost men de lading; de twee 20 cilinder hoofdmotoren zijn van het fabrikaat Smit Bolnes en ontwik kelen ieder 4400 pk bij 300 omw/min, het to taal geïnstalleerd vermogen bedraagt onge veer 9700 pk; de geriefelijke accommodatie biedt plaats aan 44 personen. Er waren overi gens wel wat meer mensen aan boord op deze twee dagen durende trip, waarbij zoals gebrui kelijk een fikse lijst van beproevingen werd afgewerkt. Van de geslaagde technische proefvaart van de Antwerpen V geven bijgaande foto's een impressie. Op 16 april was het zover, 's Morgens vroeg werd „voor en achter" gemaakt en verliet de sleepzuiger Antwerpen V de werf Smit Kin derdijk om op de Noordzee proef te varen. Het bijna 127 meter lange schip, bestemd voor S.A. Entreprises Ackermans Van Haaren in Antwerpen, behoort tot de klasse sleepzuigers, waarvan er in de afgelopen jaren reeds een aantal door I.H.C. Holland zijn gebouwd. De algemene kenmerken van dit scheepstype zijn: machine- en pompkamer in het achter schip; twee hoofdmotoren die zowel dienen voor de voortstuwing als voor de aandrijving Quatre mains spel tijdens sleepzuigen 62

Het Zeskant | 1970 | | pagina 2