50 TON ONTWIKKELINGSHULP Precies een jaar geleden, in het meinummer van 1969, vertelden wij over de Rambat en de Tempilangtwee tinbaggermolens, die lang vóór de Tweede Wereldoorlog resp. door Conrad-Stork en Gusto werden gebouwd voor het toenmalige Nederlands Indië. Na langdurige onderhandelingen is verleden jaar aan ons de op dracht gegeven voor het uitvoeren van zogenaamde rehabilitatie werkzaamheden aan deze molens, d.w.z. het geven van een zeer „grote beurt". Voor de economie van Indonesië is de ontwikkeling van de tinwinning op en bij de eilanden Belitung en Singkep van groot belang. De omstandigheden tijdens en na de Tweede We reldoorlog waren natuurlijk niet bevorderlijk voor het in goede staat houden van het materieel voor de winning van tinerts. In het kader van de technische hulp aan Indonesië gaat daar nu iets aan gebeuren. De Rambat, een landmolen, wordt van stoommolen een elektrische molen met voeding vanaf de wal; de Tempilang een zeemolen krijgt in plaats van de verouderde stoom- installatie een elektrische aandrijving met voeding door eigen aggregaten aan boord. Het omvangrijke herstelwerk wordt in Indonesië uitgevoerd door de werkplaatsen van de tinbedrijven aldaar. Ons aandeel bestaat uit tekenwerk, de levering van onderdelen en hulp en supervisie bij de verbouwing. De Rambat is de eerste molen, die onder het mes gaat. In de machinefabriek van Verscnu- re bouwde men voor deze tinmolen een geweldige, centrale lier met bedieningstafel. Men was blij toen de fotograaf het werkstuk op de gevoelige plaat had vastgelegd en men met de demontage voor het transport naar Indonesië kon beginnen. Met een gewicht van 50 ton was de lier een flinke sta-in-de-weg I Aan het eind van dit jaar moet er nóg zo'n lier met bedieningstafel gereed zijn. Die is bestemd voor de Tempilang. Het zal de oudere lezers misschien interesseren om te weten dat bij Verschure voor deze order ook twee complete „cribleurs" met aandrijving en ondersteuning gefabriceerd zijn. Voor ons zit er aan deze daadwerkelijke hulp aan de tinwinning in Indonesië nog een bijzonder kantje: I.H.C. Holland is immers ont staan uit de wenselijkheid en de noodzakelijkheid om in nauwe samenwerking direct na de oorlog zes tinbaggermolens te bou wen. Het waren de Dendeng, Mendanau, Kalmoa, Maras, Singkep en Menoembing. Mét het vooroorlogse materieel heeft Indonesië hiermee nog steeds de grootste tinbaggervloot ter wereld

Het Zeskant | 1970 | | pagina 6