ZWEMMEN IN EEN ZANDPUT Foto 1: Zwemmen in zandput bij Huissen Foto 2: .Albert" in de put Foto 3: Zand vreten 3 In de Huissense uiterwaarden, ten zuiden van Arnhem, haalden Jan, Peter en Willem in ongeveer twee jaar tijd bijna twee miljoen m3 zand uit de bodem. Dit zand was hoofdzakelijk bestemd voor het opspuiten van „Plan Malburgen", een nieuwe stadswijk in Arnhem-zuid. Jan, een I.H.C. Beaver King profielzuiger, zoog het zand uit de put. De I.H.C. Beaver booster-broers Peter en Willem hielpen mee het mengsel 6 km ver te persen. Het was doorgaans erg grof zand, zodat veel slijtage optrad. Een jaar geleden baggerde men enkele beenderen op van een mam moet. Deze vondst uit een heel ver verleden, toen er wel bevers maar geen Beavers waren verhuisde snel naar een museum Aan de noordwest kant van de put ontstond een klein strandje, dat werd verpacht en dat onlangs voor het publiek werd openge steld. Compleet met badhokjes, douches, zonne- en speelweide, etc. Voor de kleintjes is er een afgezet, ondiep gedeelte. De erva ren zwemmers mogen ook in „het diepe". En dat is diep, want Jan-de-Beaver heeft met z'n lange snuit het zand tot op meer dan twintig meter diepte weggehaald. Begin augustus was Jan bezig aan het opslorpen van voor lopig de laatste kubieke meters zand uit de put, die tevens zwembad werd. „Albert" en „Gerrit" Behalve Jan, Peter en Willem, heeft de firma Heyting in Huissen nóg twee bevers: de Albert, een I.H.C. Beaver Super King en de Gerrit, een King-booster. Dit tweetal vindt men in de buurt van Valburg, ten zuidwesten van Arnhem. Op de wegenkaart ziet men in deze omgeving vele stippellijnen: dat moeten een verkeersplein en de uitbreiding van Rijksweg 15 worden. Deze west-oost verbinding houdt nu nog op bij Kesteren. Aan de verlenging oostwaarts is men thans bezig. Daar is veel zand voor nodig. Om dat te winnen zijn Albert en Gerrit dag en nacht in touw. Nijvere bevers, die Jan, Peter, Willem, Albert en Gerrit I 122

Het Zeskant | 1970 | | pagina 10