NU DOEN WIJ NOG MEER voor de olie-in Enkele keren hebben wij in Het Zeskant geschreven over de éénpunts meerboeien, die wij bouwen voor de olie-industrie op zee. In 1960 werd de eerste boei geplaatst in Serawak, Borneo. Onze klant was de Shell, die zelf een flink aandeel had in het ontwerp van de boei. Wij hebben de licentierechten van de Shell overgenomen. Die eerste boei kon gebruikt worden voor schepen tot 35.000 ton. Maar er gebeurde iets, waardoor het probleem van het laden en lossen van tankers zich toespitste. Door de sluiting van het Suez kanaal gingen de olie-maatschappijen ertoe over mammoet tankers te laten bouwen. Reuzen van 225.000 ton gingen varen en er zijn nu zelfs al ontwerpen voor tankers van 500.000 ton I De boeien werden groter Die ontwikkeling hebben onze ingenieurs op de voet gevolgd. Door voortdurende onderzoekingen en modeltesten kunnen wij nu zelfs boeien leveren die tankers tot 1.000.000 ton kunnen be dienen. Er zijn er al geleverd voor 450.000 tons tankers. Al deze boeien worden bij Gusto gebouwd. In het begin was het zo, dat een klant zo'n boei met z'n onderdelen bij ons bestelde en wij leverden hem, wat hij wenste. Maar er zijn meer diensten waar onze klanten om verlegen zitten. Die diensten kunnen wij hen sinds kort ook aanbieden. S.B.M. Inc. werd opgericht Om dit te kunnen, hebben wij een aparte maatschappij opgericht, die de naam kreeg „Single Buoy Moorings Inc." oftewel S.B.M. Inc. Om verschillende redenen werd de vestigingsplaats van deze groep de Zwitserse stad Fribourg. S.B.M. Inc. biedt de volgende diensten aan: Zij beantwoorden de vraag van de klant: „hoe kan ik mijn tankers lossen en laden als ik niet de beschikking heb over een haven." Het bestuderen van de zee- en bodemomstandigheden Het gereed maken van een complete aanbieding Het ontwerpen en bouwen van een installatie Het afleveren van een installatie Het compleet installeren van een installatie Het leren omgaan met de installatie en het trainen van de mensen, die ermee moeten werken Het onderhoud. Aanvankelijk werden andere maatschappijen ingeschakeld om de boeien te installeren. Besloten werd echter om het zelf te gaan doen. Wij willen bij voorkeur onze klanten in de gebieden waarin wij gespecialiseerd zijn, zoveel mogelijk van dienst zijn. Allereerst hadden wij een schip nodig om dit werk te kunnen gaan doen. Dat werd gevonden. Het is grondig verbouwd en zodanig uitgerust, dat het S.B.M. installaties op zee te water kan laten èn geheel bedrijfsklaar maken. Hier is de „Installer I" Het schip kreeg de naam Installer I en werd ingericht met: een 50 tons draaibare I.H.C.-kraan een verzwaard verankeringssysteem met de modernste plaats- bepalingsapparatuur een rotsboorinstallatie een hei-installatie een uitgebreide duikuitrusting een verstevigd dek, dat ladingen kan dragen tot 5 ton per m2 een gepatenteerd I.H.C. systeem om de boeien van het schip te lossen Op vrijdag 31 juli jl. was de verbouwing van het schip zover ge vorderd, dat het aan de eigenaars kon worden overgedragen. Onder de genodigden bevonden zich vele vooraanstaande verte- 118

Het Zeskant | 1970 | | pagina 6