NOGMAALS DE 'RAMBAT' PROFICIAT GESLAAGDEN Op dinsdagavond, 3 november 1970, zijn door Verschure's direc teur, de heer A. J. C. Bax, aan de geslaagden voor de bedrijfs- examens de diploma's uitgereikt. Hiertoe was een gezellige avond belegd, waarvoor ook de ouders van de geslaagden, hun verloofden of vriendinnen, de leermees ters, en het bedrijfskader waren uitgenodigd. Ook de heer Kuhu- wael, consulent van de Stichting Bemetel, had aan onze uitnodi ging gevolg gegeven. Voordat de heer Bax de diploma's aan de jongelui uitreikte, sprak hij ze toe. Hij wees hen op de mogelijkheden en de moeilijkheden van de huidige maatschappij en de verantwoordelijkheid, die de jeugd met zo'n groot aantal daarin participerend, draagt. Behalve het diploma was er voor de geslaagden K. P. Bakker, J. Blok en J. Springer een cadeaubon, omdat deze jongelui uit stekende resultaten behaald hadden en zij van een juiste instelling tijdens de opleiding hadden blijk gegeven. Voor leermeester H. Burger, die in november 1970 65 jaar is ge worden en bij het verschijnen van dit artikeltje ons bedrijf reeds met pensioen heeft verlaten, was het de laatste diploma-uitreiking die hij als leermeester zou meemaken. Onder de titel ,,50 ton ontwikkelingshulp" vertelden wij in het meinummer over de centrale lier, die Verschure bouwde voor de tinbaggermolen Rambat in Indonesië. Met het oog op de uitvoering van het rehabilitatiewerk d.w.z. het van top tot teen opknappen van de Rambat heeft collega J. Doornbos van Verschure de tropen zon opgezocht. Wij hebben hem gevraagd zo af en toe eens wat op papier te zetten over het werk aan de tinmolen in Indonesië. In zijn brief van begin november schreef de heer Doornbos o.a. het volgende: ,,De lier bevindt zich nu aan boord van de Rambat met al het andere materiaal dat door de IHC geleverd is. De tinmolen ligt in Bendoel. Bendoel is een kleine nederzetting, compleet met elektriciteits centrale - missigit - polikliniek - kantoor - werkplaats - magazijn - en huizen. Alles is het eigendom van de Perusahaan Negara Tambang Timah Indonesia, een semi-overheidsbedrijf. Bendoel ligt ongeveer 18 km In de 25 jaar, dat hij leermeester is geweest, heeft de heer Burger 145 candidaten voor het Bemetel-examen afgeleverd, verdeeld over 33 examens. Van dit aantal zijn er over al die jaren slechts 2 van de 145 candidaten afgewezen. Het sigaartje voor de heer Burger ten afscheid was dan ook wel op z'n plaats. De heer Kuhawael wekte de jongelui op om het er niet bij te laten maar door ijverig verder studeren de opgedane kennis uit te breiden, want zo zei hij: ,,Men kan zeggen van onze maat schappij wat men wil: om kennis en vakbekwaamheid wordt ge schreeuwd." De namen van de geslaagden zijn: Voor de Bemetel-examens 1970 Machine-bankwerken: A. Wüstenhoff, K. P. Bakker en E. M. Tuyp. Pijpenbewerken: F. Roelofs. Scheeps-apparatenbouw: W. R. Wout, T. V. Efferen, J. Blok en E. P. Kelen. Scheepsbeschieten: J. Springer. Voor het bedrijfsexamen scheeps- en apparatenbouw zijn ge slaagd: P. W. Kwaytaal, A. Smits en P. de Wolf. ten noorden van Mentok, vrij dicht bij de kust op het eiland Bangka. Alles hier staat in dienst van de exploitatie van de tin. De molen is reeds ettelijke jaren bezig geweest het witte tin, of liever gezegd het zwarte goud want tinerts is zwart naar boven te halen. Als straks de rehabilitatie is voltooid, dan heeft ze weer ettelijke jaren voor de boeg. Deze rehabilitatie is een zeer omvangrijk karwei. De hele molen wordt namelijk opgeknapt en dit betekent, dat er naast de door de IHC geleverde materialen nog ettelijke tonnen plaatijzer en constructiedelen moeten worden verwerkt. Aangezien er maar enkelen onder ons zijn, die nog weten hoe een tinmolen eruit ziet, ziet U hierbij een foto van de Rambat, nog een beetje in de rui, met de originele bouwplaat van werf Conrad in Haarlem. De molen werd gebouwd in 1927 en is dus momenteel 43 jaar oud. Daarom zou ik aan het einde van dit verhaal willen zeggen: ,,Het is wel een oudje maar ze is nog wel de moeite waard". Aldus onze speciale correspondent in Bendoel op Bangka 164

Het Zeskant | 1970 | | pagina 12