CUTTERZUIGER 'SAFINATUL-HASSAN' WORDT GEMODERNISEERD De Republiek Pakistan is een door het politieke lot verdeeld land. Er bestaat een West Pakistan en een Oost Pakistan, van elkaar gescheiden door het grondgebied van India. Oost Pakistan ligt in het deltagebied van de grote rivieren Ganges en Bramahputra. De grond is er vruchtbaar en het klimaat is er goed voor de teelt van vooral jute, maar ook rijst en thee. Toch is de natuur niet altijd vriendelijk gestemd. Overstromingen richten dikwijls grote schade aan. Het kustgebied wordt nogal eens ge teisterd door vanuit de Golf van Bengalen komende wervelstormen. Nog vers in aller geheugen ligt de catastrofe van begin november, toen een orkaan èn een geweldige vloedgolf een dichtbevolkt gedeelte van Oost Pakistan van de aardbodem wegvaagde I Water huishouding verbeteren Ruim twintig jaar geleden werd begonnen met een uitgebreide studie, met als doel de waterhuishouding in het stroomgebied van Ganges en Bramahputra te verbeteren. Er werd veel gestudeerd en geconfereerd. Het M.T.I. verrichtte grondonderzoek. In 1951 viel de beslissing; wij zouden aan Oost Pakistan een baggervloot leveren, bestaande uit twee grote cutterzuigers, achttien kleine cutterzuigers, een tankschip en twee sleepboten. Met deze vloot begon men aan de uitvoering van een meerjarenplan om door middel van verschillend baggerwerk tot een betere waterbeheer sing te komen. „Safinatul-Hassan" Een van de twee grote cutterzuigers is de Safinatul-Hassan, die in 1953 door De Klop is gebouwd. Het 45,50 m lange en 10,00 m brede baggervaartuig heeft een stoominstallatie. Een Schotse ketel met een V.O. van 298 m2 zorgt voor de stoomvoorziening. De stoommachine, die een vermogen heeft van 630 ipk, dient voor de aandrijving van hetzij de baggerpomp, hetzij de schroef. De Safinatul-Hassan is namelijk een zelfvarende zuiger. Een door stoom aangedreven dynamo levert stroom voor de elektromotor, die de cutter aandrijft. De Safinatul-Hassan kan baggeren tot op een diepte van 6,20 m. De cutterzuiger heeft een accommodatie aan boord voor een be manning van 28 koppen. Van stoom naar diesel Onlangs werden de onderhandelingen voltooid, die zullen leiden tot een ingrijpende verbouwing en modernisering van de Safinatul- Hassan. De financiering ervoor zal geschieden door de Neder landse Investeringsbank voor Ontwikkelingshulp. Het grote karwei is voorbereid door De Klop, die ook het toezicht op de werkzaam heden zal uitoefenen. De stoominstallatie zal worden vervangen door een dieselmotor installatie van het type, zoals de standaardzuiger „I.H.C. Giant 2300" heeft. Voor de verbouwing zal door ons onder meer worden geleverd: een baggerpomp, een hoofdmotor, een hulpmotor, een ladderbok met een cutterladder, ankerbomen, spuds, een bedie ningscabine, hydraulisch aangedreven lieren, een hydraulische installatie, etc. Niet alleen inwendig, maar ook uitwendig zal de Safinatul-Hassan een complete gedaanteverwisseling ondergaan. Bekijkt u maar eens de foto van de zuiger in z'n huidige vorm en de plantekening van hoe het worden gaat 156

Het Zeskant | 1970 | | pagina 4