IHC HOLLAND LOST OLIEPROBLEEM OP De eerste grote olievondst op de Noordzee werd gemeld door Phillips. Op het Noorse deel van het continentale plat zijn op het Ekofisk veld enorme reserves aangeboord. Momenteel heeft Phillips vier putten gereed voor produktie. Een probleem was echter hoe de olie aan wal te krijgen. Het leggen van een pijpleiding zou het meest voor de hand liggen, maar het Ekofisk veld ligt midden op de Noordzee, even ver van Engeland als van Noorwegen. De aanleg zou niet alleen lang duren enorme technische problemen zouden moeten worden opgelost maar bovendien zou daarvoor veel geld nodig zijn. I.H.C. Holland heeft Phillips de oplossing aan de hand gedaan. Een tweetal SBM systemen wordt vlak bij het olieveld geïnstal leerd, waardoor de olie aan boord genomen wordt van tankers. Die tankers meren aan de SBM's, waaraan ze vrij kunnen rond draaien, óók tijdens het laden. Zodoende kunnen ze hun rustigste positie innemen en blijven la den, zelfs bij zeer ongunstige weersomstandigheden. En die zijn er, daar boven in de Noordzee I Het karwei wordt onmiddellijk aangepakt. S.B.M. Inc. gaat met haar schip de Installer I deze winter al met de installatie beginnen. Midden in de winter, in het ruwste deel van de Noordzee boeien gaan installeren, die in een waterdiepte van maar liefst 80 meter verankerd moeten worden, is een van de spectaculairste jobs, die ooit voor de olie-industrie op zee vertoond zijn. Het is niet de grootste SBM installatie die I.H.C. Holland tot nu toe bouwde. Die is kortgeleden aan het werk gegaan in de Ara bische golf bij het eiland Kharg. Aan die boei ligt de enorme voor- raadtanker Pazargad gemeerd, die Wilton Fijenoord/R.D.M. bouwde voor de I.P.A.C., een Iraanse oliemaatschappij. De Pazargad is zó groot, dat zij vergeleken kan worden met een normale tanker van 1.000.000 ton Ze heeft alleen geen eigen voortstuwing. De S.B.M. installatie houdt haar in positie bij alle weers- en zee om standigheden. Er is daarbij zelfs rekening gehouden met een storm, die maar een keer per honderd jaar voorkomt. 158

Het Zeskant | 1970 | | pagina 6