Bespiegeling over het jaar 2000 van dhr. Frank Thomas, director of plan ning van I.H.C. Holland 12 Zo zal het ongeveer zijn Gelukgewenst en bedankt, Zeskant, voor de rijke buit van vijf en twintig jaren verhalen van I.H.C.'s mensen en hun prestaties Mijn bijdrage aan dit speciale nummer zal be staan uit een aantal algemene indrukken en ver wachtingen, die ik persoonlijk heb van de ko mende kwart eeuw. Bij het voorspellen van I.H.C. Holland's activi teiten voel ik me als de profeet die gevangen zit tussen twee aan elkaar tegengestelde ge dachten. Mijn al te grillige verbeelding voelt voor het in de praktijk nog onmogelijke, zoals het geheel vervangen van vrachtschepen door vrachtvliegtuigen, of olie door kernenergie, of... er zijn meer van die eigentijdse bedenksels. Aan de andere kant is er mijn te beperkte ver beelding, die vaak te zeer wordt beziggehouden door de stand van de hedendaagse techniek en die daardoor de weg van het heden naar de toekomst niet ziet. Maar, geleid door de ervaring van het verleden, verwacht ik een sterke groei van de vraag naar de produkten en diensten van I.H.C. Holland. Maar dan moeten we, met onze nu al sterke po sitie, ons zorgvuldig weten uit te bouwen tot een volledig geïntegreerd wereldomvattend be drijf, dat diensten verleent aan „het bedrijfs leven buitengaats". Men verwacht dat de wereldbevolking zich enorm zal uitbreiden, van 3,6 miljard in 1970 tot 6,2 miljard tegen het jaar 2000 Een toename van 75%. En dat vergeleken bij de toename van 55%, die we in de afgelopen 30 jaar gehad hebben On geveer 80% van deze toename zal voortkomen uit de ontwikkelingslanden Azië, Afrika en Latijns Amerika. Juist daar zal de omzet van I.H.C. in de volgende jaren het sterkst stijgen. Deze bevolkingsexplosie betekent, dat er een enorme vraag zal komen naar: het verschepen van massagoederen en luchtvervoer; havenuit breidingen; ontziltings-instailaties; de exploitatie van de energiebronnen op zee, inhoudende exploratie, omzetting en transport; vakantie- en recreatiegebieden op zee; vliegvelden op zee; tunnels, bruggen en dammen; weerstations, vuurtorens, vuilvernietigings- en communicatie installaties, allemaal op zee; chemische bedrij ven, cementfabrieken en vervuiling-bestrijdende bedrijven; creatieve diensten en „engineering". Het laatste stuk van de 20ste eeuw zal een we reld tonen, die meer gericht is op de vrijetijds besteding. Een wereld die een zekere boterham verschaft aan hen die produkten maken voor de recreatie, zoals progressieve passagiersschepen (daarmee bedoel ik bij voorbeeld hovercrafts en draagvleugelboten) voor het vervoer over korte afstand. Om efficiënt de enorme stroom goede ren tussen de landen te kunnen behandelen zijn er steeds meer vracht- en transport behandelen de bedrijven nodig, die wetenschappelijke tech nieken zullen toepassen. Compacte onderzeeboten zullen op zee mine ralen oogsten op diepten van 5000 meter. Met de ontwikkeling van onze industriële maat schappij groeit de vraag naar de niet edele me talen, de edele metalen en andere industriële delfstoffen. Voorts zal er behoefte zijn mede bepaald door de bevolkingstoename aan voedsel uit de zee. Het is zeker, dat in het jaar 2000 het winnen van delfstoffen op de zee bodem minstens zo belangrijk zal zijn als de nu gebruikelijke manier van mijnbouw op het land. I.H.C. Holland zal een belangrijk aandeel van die markt moeten proberen te veroveren. Onze drie produktgroepen vormen een solide basis om de nieuwe, zich op zee ontwikkelende industrieën, van dienst te kunnen zijn. In de ko mende 25 jaar zal I.H.C. Holland zich ontwikke len tot een wereldomvattende groep die zowel produkten als diensten zal leveren, kortom een „compleet pakket" voor de industrie op zee. We zullen, met onze markt, ook onze pro dukten over de hele wereld gaan verspreiden, en ons verder verdiepen in andere gespeciali seerde produkten en in diensten op het gebied van de engineering. I.H.C. Holland zal meer kapitaal-intensieve pro dukten aanbieden. Een nog groter stuk van de nieuwe werkzaamheden van I.H.C. Holland zal een gespecialiseerde kennis nodig hebben. Ont- wikkelings- en speurwerk zullen van levensbe lang zijn. Het bouwen van baggermaterieel en produkten voor de offshore industrie zal meer en meer een samenstellende industrie worden (dus het samenvoegen van produkten van an deren tot een geheel). Overdekte hellingen, het meer-ploegenstelsel, rationalisatie van tekenwerk en standaardisatie van de produkten zullen de bouwtijd bekorten, onze service en verkoop verbeteren en onze kostbare uitrusting beter benutten. De factoren produktiekosten en arbeidsvoorzie ning zullen echter ten voordele komen aan het Verre Oosten en Latijns Amerika als produktie- landen. Eén ding is zeker, tegen het jaar 2000 zal de verandering van I.H.C. Holland ingrijpender zijn dan zij in de afgelopen 25 jaar is geweest. De sterk toenemende concurrentie, de techni sche ontwikkeling, nadrukkelijke planning, com puter-aanwending en internationale fusies of overeenkomsten zullen een agressieve maar stabiele groei stimuleren. I.H.C. Holland's verkoopcijfers bedroegen in 1945 30 miljoen. Nu zijn zij 250 miljoen. In het jaar 2000 zullen zij wanneer wij elke 5 jaar 50% zullen groeien zeer wei de 2,5 miljard kunnen overschrijden Het is een enorme uitdaging, die we alleen maar aan kunnen door voortdurende verbeeldings kracht, fantasie, enthousiasme en toewijding van het hele personeel van I.H.C. Holland. Het computercentrum Wat is het eigenlijk; welk doel heeft het; wat doet het Het computercentrum is voor velen binnen de I.H.C. een soort mystiek begrip, ver van de alle daagse werkelijkheid; zonder gezicht, zonder nut; een verschaffer van geestdodend invulwerk en papierstapels papier. Dat zulke gedachten bij veel mensen leven is begrijpelijk. Wie leest niet in de ochtendbladen de verhalen van meneer A, die door „een fout van de com puter" ineens voor miljoenen aan chèques kreeg thuisgestuurd en van die onderwijzers, die drie maanden geen salaris kregen, omdat de com puter kapot was; of van dat bedrijf, dat bijna failliet ging ook al weer door „fouten die de computer maakte". De mensen die om zo'n ijzeren papierspuwer heenlopen zijn, als we de kranten mogen gelo ven, ongelooflijk hoogbetaalde hobbyisten, ijs koud en gortdroog, doof, stom en blind voor ieder spoortje menselijkheid. Alleen maar be zorgd voor „hun" computer. Het lijkt allemaal verschrikkelijk overdreven, zo als het hier op papier staat en dat is het na tuurlijk ook. Maar tochZit er niet in alle overdrijvingen een kern van waarheid Volgens mij wel en zo is het ook hier het geval. De computer is de laatste jaren als een raket uit het niets omhoog geschoten en bijna niemand weet er het fijne van. Onbekendheid en gebrek aan begrip resulteren bij bijna ieder mens in een soort afweerhouding. Die „natuurlijke afweer" werd nog aangewak kerd door de computerspecialisten zelf, die het inderdaad niet schijnen te kunnen nalaten met elkaar te spreken in een afschuwelijk vakjargon en de overdreven artikelen van journalisten die van computers ook niets wisten. Het resultaat is weinig rooskleurig. Een klein gedeelte van het werkende mensdom ziet de computer als een soort goochelkist, waar een slagroomtaart uitkomt, als je er een wind instopt, terwijl de rest de benen neemt als het woord valt. In dit artikel wil ik proberen iets van het legen darische van computers en wat daarmee samen hangt weg te nemen. U moet nu niet van mij verwachten dat ik ga vertellen hoe een computer werkt, want dan zou Het Zeskant veel te dik worden. Wel wil ik proberen iets meer te zeggen over het I.H.C. computercentrum; de plaats ervan in de organisatie; de functie die het vervult, de mo gelijkheden die het biedt en de (hele gewone) mensen die er werken. Dat kan het best door het beantwoorden van een aantal eenvoudige vragen, die u allen on getwijfeld voor in de mond zullen liggen. Vraag: Waarom moest I.H.C. Holland zo nodig automatiseren Antwoord: Door de steeds grotere gecompli ceerdheid van het produktieproces en de steeds grotere mate van specialisatie (afsplitsing van deelhandelingen) werd het steeds moeilijker om de totaliteit ervan te overzien; óók in zijn fi nanciële konsekwenties. Men moest gegevens gaan vastleggen en com bineren, om tot een totaalbeeld te komen. Daarbij kwam, dat tengevolge van een verdere groei van de ondernemingen steeds meer ge gevens moeten worden vergaard en gerang schikt. Arbeidskracht was schaars, de informatiestroom groeideer ontstonden achterstanden. Bij een betrekkelijke stabiliteit van lonen en prijzen zoals voor de oorlog het geval was, zouden die achterstanden in de verwerking niet zo ernstig zijn geweest.

Het Zeskant | 1971 | | pagina 12