Tegenwoordig verandert alles echter zo snel, dat het een absolute noodzaak is het produktie- proces en alles wat daarmee samenhangt op de voet te volgen. In het rangschikken en combineren van vele reeds vastgelegde gegevens ligt nu de kracht van de computers. Veel en veel sneller dan ooit enig mens zal kunnen, kan dit apparaat ingevoerde gegevens sorteren, optellen, aftrekken en afdrukken. Overal waar men met grote aantallen gegevens werkt, ziet men computers de mens de helpende hand bieden; niet als doel, maar als middel, om te komen tot een snellere en betere informa tie voor allen die bij het produktieproces be trokken zijn. Vraag: Waarom één gecentraliseerd computer centrum en niet een computer voor iedere werk maatschappij Antwoord: Dat heeft twee redenen. De eerste is een kostenkwestie. Computers zijn zeer dure apparaten (onze hui dige, die maar betrekkelijk klein is, kost onge veer 2 gulden per minuut), terwijl ook de men sen die hem voeden, bedienen en programmeren geld kosten. Het is zaak de kosten per eenheid produkt (in formatie) zo laag mogelijk te houden. In ons geval kunnen nu de kleinere werkmaat schappijen beschikken over een computer, die ze anders nooit rendabel zouden kunnen maken. Het feit dat het onmogelijk is iedereen tegelijk te Werkvoorbereiding bedienen", weegt ruimschoots op tegen de kosten. De tweede reden is wat „diepzinniger", maar niet minder belangrijk. Het beleid van de decentralisatie van bevoegd heden geeft ieder „winstcentrum" binnen de I.H.C. een ruime mate van zelfstandigheid. Toch is het noodzakelijk dat de onderneming als geheel zich bepaalde doelen stelt en dat het al dan niet bereiken daarvan door de topleiding van het bedrijf gevolgd wordt. Door de rapportering van de verschillende winst centra in een „keurslijf" van uniforme compu terprogramma's te dwingen, wordt het mogelijk gegevens van die winstcentra met elkaar te ver gelijken en samen te voegen en daarna te toet sen aan het „totaalplan". Ook uit zuiver boekhoudkundig oogpunt (eind- balans, jaarverslag, fiscus) biedt de uniforme verwerking belangrijke voordelen. Vraag: Op welke terreinen beweegt het compu tercentrum zich precies Antwoord: Op dit moment voornamelijk op ad ministratief en planningsgebied. Daar zijn we overigens vrij ver mee. We bestrij ken het hele administratieve terrein en wel zo- HETIHC COMPUTER CENTRUM Het aanmaken van ponskaarten De computer danig, dat we uitgaande van een aantal basis gegevens periodiek aan ieder winstcentrum een complete Proef- en Saldibalans kunnen ople veren. Overigens wordt steeds meer de noodzaak on dervonden om meer grip op de produktiekant te krijgen. Een aantal eerste stappen zijn dan ook op dat gebied gezet (netwerkplanning). Het is mijn stellige overtuiging, dat juist op het gebied van beheersing van de produktie de com puter zijn waarde kan bewijzen. Vóór het zover is zal er echter nog wel heel wat water door de Rijn gestroomd zijn. Vraag: Hoe werkt het computercentrum; hoe wordt een computerprogramma gemaakt? Antwoord: Het computercentrum werkt bij de gratie van zijn klanten: de werkmaatschappijen. Er wordt geen computerprogramma gemaakt zonder dat iemand dat wil. Aan de andere kant is het natuurlijk wel zo, dat het computercentrum aan zijn gebruikers voorlichting moet geven om trent de mogelijkheden die de computer biedt. Als nu deze of gene gebruiker een wens op tafel legt, worden er eerst drie dingen bekeken: is de wens realiseerbaar, is het waard die wens te realiseren (kosten ten opzichte van nut) zijn er andere gebruikers geïnteres seerd. Is het antwoord op tenminste de eerste twee vragen bevestigend, dan gaat men op het com putercentrum aan het werk. Eerst wordt in overleg een tijdplanning ge maakt aan de hand van een globale opzet. Daarna wordt in een intensief overleg met de gebruikers alles verder uitgewerkt. Procedures worden beschreven, ponsconcepten worden ont worpen, werkinstructies worden opgesteld. Dit werk gebeurt door de systeemanalisten. Hierna is het systeem „programmeerrijp". Alles wat we de computer willen laten doen moeten we hem stap voor stap instrueren in een voor de computer begrijpelijke „program meertaal". Dit werk wordt uitgevoerd door de programmeur. Is dit gebeurd, dan volgt een soms zeer lang durige beproevingsfase, in nauw overleg met de systeemanalisten en de gebruikers. Pas als ieder zijn goedkeuring aan het program ma heeft gehecht, wordt het in produktie geno men, d.w.z. de basisgegevens worden in pons kaarten gebracht en via de computer in eind resultaten omgezet. Ik kan er niet genoeg de nadruk op leggen hoe belangrijk het samenspel tussen gebruiker, sy- steenanalist en programmeur is. leder goed com- Op teamwerk komt het aan puterprogramma (d.i. een programma dat re sultaten geeft waarmee gewerkt wordt) is het resultaat van teamwerk. Dat houdt in dat men eikaars taal moet spreken. De gebruiker moet weet hebben van de mogelijkheden en onmoge lijkheden van computers en de mensen van het computercentrum moeten zich kunnen verplaat sen in de situatie van de gebruiker en het waar om van zijn verzoek. De kans op misverstanden en vergissingen moet zo klein mogelijk zijn. Vraag: Wat zijn de toekomstplannen Antwoord: Een steeds betere service aan de gebruikers; zowel ten aanzien van snelheid en aflevering van gegevens, als van uitbreiding naar de produktiekant. Ook willen we wat gaan doen aan de presen tatie. Met de huidige computer is dat niet goed meer mogelijk, reden waarom inmiddels een andere meer mogelijkheden biedende is besteld. Het is de bedoeling dat die 1 april 1971 geïnstalleerd zal zijn. Laatste vraag: Is het mogelijk meer over com puters aan de weet te komen Antwoord: Belt of schrijft u het computercen trum. Wij zijn altijd bereid u documentatie of informatie te verstrekken. H. J. Mulder, I.H.C. Computercentrum 13

Het Zeskant | 1971 | | pagina 13