DRUKKE DADEN (OOR IE Proefbaggeren bij Texel. Dinsdag 24 november Het is al donker, wanneer een „vreemde vogel" de haven van Den Helder binnenvaart en lig plaats kiest aan een der Marinesteigers. Het is de sleepzuiger Draga D-7 die bij Verschure is gebouwd voor het Havenbestuur van Montevideo (Uruguay). Het schip heeft die ochtend vroeg Amsterdam verlaten om gedurende drie dagen de technische beproevingen te ondergaan. Tij dens de vaart naar het Noorden werden al ver schillende punten van de lange lijst afgewerkt. Bij Texel werd het eerste zand gezogen. Hotel Bellevue in Den Helder, voor deze proef tocht min of meer afgehuurd door Verschure, zag in het begin van de avond een invasie van I.H.C.-ers en andere opvarenden, wier aanwezig heid nu eemaal bij zo'n technische proefvaart noodzakelijk is. Al met al is zo'n gezelschap te groot om ook 's nachts op het schip te bergen, zeker als het een kleine sleepzuiger is, zoals de Draga D-7. Nadat de bedden waren verdeeld en de magen gevuld, kropen de meesten al gauw onder de wol. Want zoals een bekende televisie persoonlijkheid ons dagelijks voorhoudt: „Mor gen is het weer vroeg daaaaaaag" Woensdag 25 november Nagestaard door vele marinemensen verliet de Draga D-7 's morgens vroeg de haven. Al spoe dig ging de buis overboord voor de eerste bag gerproeven van deze dag. Het vullen wilde niet direct goed vlotten. Gedurende het baggeren werden opnieuw vele gegevens opgenomen en genoteerd. Een tweetal lieden, waarvan de een was uitgerust met apparatuur alsof hij radio contact met de maan moest onderhouden, dwaal den over het schip. Zij bleken voor TNO geluidsmetingen te doen. Het weer hield zich goed, tot grote tevredenheid van de fotografen, van wie verwacht werd, dat ze enkele galafoto's van het schip zouden ma ken. Toen voor de tweede keer het zuigen begon werd aan Den Helder om een boot gevraagd. Het werd een kleine motorlaunch van de bewa kingsdienst, die tenslotte kwam opdagen en de fotografen aan boord nam. Een half uur lang zwermde het bootje om de Draga D-7. Dichtbij, veraf, van voren, van achteren, aan stuurboord- en aan bakboordzijde. De schipper vond het maar zozo en toen hij bovendien we gens een olielekkage de SB motor moest afzet ten, was hij maar wat blij de „lastige foto jongens" aan boord te kunnen afleveren Met gevulde hopper werden de ankers beproefd en hield men de stuur- en manoeuvreerproeven. Omdat de radarapparatuur kuren vertoonde werd vervolgens opgestoomd naar de rede van Den Helder, waar technici van Radio Holland aan boord klommen. De snelheidsproeven, waarbij de vaarmotoren resp. 200, 230 en 260 toeren draaiden, moesten voortijdig worden afgebroken, omdat door de invallende duisternis de bakens op Texel niet meer te zien waren. Het lossen van het zand door het lange va ren fijn samengeklonterd ging zeer lang zaam. Vooral aan SB zijde, zodat de sleepzuiger flinke slagzij maakte en er onmiskenbare gelui den opklonken van brekend serviesgoed Toen het er vooral voor de niet ingewijden op leek, dat de Draga D-7 op één oor zou gaan, loste ook het zand aan stuurboordzijde en nam het schip heel langzaam de normale houding aan. Hierna terug naar Den Helder, waar nu lig plaats moest worden gekozen aan de kade bij de Onderzeedienst. Even leek het erop of, door het vreemd manipuleren van een marinesleep boot, de Draga D-7 zich in twee onderzeeërs zou boren, maar na veel misverstanden en ge mier lag de sleepzuiger veilig voor de wal. Om dat onze opdrachtgever in Uruguay, zoals dat heet, zat te wachten op foto's van hun nieuwe aanwinst, spoedden Uw verslaggever en de fo tograaf zich zuidwaarts. Zij waren er dus niet bij toen op donderdag 26 november de Draga D-7 voor het laatst Den Helder ver liet. Het programma voor deze derde beproe vingsdag vermeldde o.m. weer volzuigen, snel heidsproeven en de vier uur durende uithou- dingsproef, de z.g. duurproef. Bij IJmuiden werd het zand aan de zee teruggegeven en laat op de dag arriveerde het schip bij Verschure. Na zo'n technische proefvaart zit het er dan meestal op en wordt het schip gereed gemaakt voor de reis naar de plaats van bestemming. Niet zo met de Draga D-7. Dit schip, een stan- daardsleepzuiger met een hopperinhoud van 2500 m3 en met een zo eenvoudig mogelijk ge houden uitrusting, was uitverkoren om zich te laten bekijken door relaties, klanten, pers etc. De belangstelling hiervoor was zó groot, dat er vier „showvaartdagen" moesten worden ge organiseerd I Dinsdag 1 december was de eerste dag. Keurig opgepoetst lag het schip die ochtend in een druilerige motregen aan de kade van de voorma lige Hol. Stoomboot in Amsterdam. Het was net of het schip echt aan een grote reis begon: de Koninklijke Marechaussee controleerde wie er aan boord was. Met binnen- en buitenlandse gas ten en een I.H.C.-staf als passagiers ging het op weg naar IJmuiden. Een bijzondere gaste aan boord was, vergezeld van haar vader, Anneke Smit. Bij de tewaterlating van de Draga D-7 trad zij op als bloemenmeisje en nu wilde zij het schip ook wel eens zien varen. Sterke handen hielpen haar in de IJmuidense 18

Het Zeskant | 1971 | | pagina 18