Ook bij DMN wordt numeriek bestuurd leder weet dat numeriek iets met getallen te maken heeft. Trekt U nu niet de verkeerde con clusie, dat DMN volgens getallen, als het ware door middel van een computer wordt bestuurd. Niets is minder waar. Maar een feit is, dat op een bepaald gebied de numerieke besturing een belangrijke rol speelt in het bedrijf. En wel op het gebied van de mechanische bewerking in de afdeling draaierij. Wij zijn ons ervan bewust, dat er een groot aantal I.H.C.-medewerkers bestaat voor wie nu merieke besturing de gewoonste zaak van de wereld is. Voor hen is dit artikeltje dan ook niet bestemd. Maar daarnaast zijn wij ervan over tuigd, dat er een nog veel groter aantal I.H.C.- medewerkers is, dat er geen flauwe notie van heeft, waarover wordt gepraat, als het woord numerieke besturing wordt gebruikt. De heer Ferwerda, programmeur bij de Machinefabriek Noordwykerhout N.V., vertelt er het volgende over: Numerieke besturing betekent in feite niets an ders dan besturing volgens vooraf gekozen num mers. Een duidelijk voorbeeld waarmee wij da gelijks te maken hebben, is de telefoon. Wij kiezen de verbinding met een door ons gewen ste telefoonabonnee door middel van cijfers. Bij het numeriek besturen van gereedschapsma chines gebeurt in principe hetzelfde. Voor hier verder op in te gaan, vroegen wij de heer Huurman, werkmeester van de afdeling draaierij, ons in grote trekken te vertellen, wat er zoal gebeurt, als een stuk materiaal (officieel: werkstuk) door zo'n machine behandeld wordt (officieel: door een gereedschapsmachine wordt bewerkt). Inderdaad, vaklieden, sluit de oren en ogen ge rust, dit zijn mededelingen bestemd voor leken. Op verschillende foto's ziet U, zo zei hij, een vliegwiel (in dit geval een onderdeel van de DAF-motor) in de takel van de kraan hangen en net zo'n vliegwiel is ook op de foto in de klauwplaat van de machine geklemd. En om nog wat meer te verduidelijken: de machine die hier is afgebeeld, is een draaibank. Bij een draaibank, in tegenstelling tot andere gereed schapsmachines, draait het werkstuk rond en door een scherp en hard stuk metaal de bei tel tegen het draaiende vliegwiel te houden, wordt het vliegwiel dunner, smaller, komt er een groef in of wordt het op andere wijze bewerkt. De draaibank, waarover wij hier spreken en die op de foto's is afgebeeld, wordt een kop- bank genoemd, omdat het werkstuk slechts aan één kant wordt vastgehouden door de zo gehe ten klauwplaat. Dit heeft wel als gevolg, dat het werkstuk kort moet zijn, want is het lang, bij voorbeeld een lange as, dan moet het aan twee kanten worden vastgehouden, anders zou het werkstuk gaan slingeren. Zoals het hierboven wordt verteld, lijkt het erg simpel: werkstuk in de machine klemmen, draaien, beitel er tegenaan, klaar is kees. Maar zelfs voor leken is te begrijpen, dat de zaak helemaal niet zo eenvoudig ligt. Het is immers bekend, dat vaak met honderdsten en zelfs met duizendsten van millimeters moet worden ge werkt. En bovendien moet alles snel en doel treffend gebeuren, anders zouden de te bere kenen prijzen een lachertje worden ten opzich te van die van de concurrentie. Om te trachten door de bomen het bos te blijven zien, zullen wij hier niet verder op in gaan, maar graag van de heer Huurman aannemen, dat al leen met vakmanschap goed en goedkoop kan 1Programmeren 2. Als tweede fase komt het maken van de pons band aan de beurt. Dit gebeurt op een zoge naamde flexowriter een nederlands woord schijnt er nog niet voor te bestaan waar door middel van een typetoetsenbord een witte pa- pierrol van gaatjes wordt voorzien. 3. In de derde plaats wordt de gemaakte pons band beproefd op de machine, op de manier zoals op de foto is te zien. Je zou dit droog zwemmen kunnen noemen. Eventuele fouten op de ponsband kunnen dan worden verbeterd. 3. Ponsband uitproberen worden gewerkt. Bovendien is het ook belang rijk, dat de bedieningsman precies weet hoe hij moet werken, dus dat zijn werk nauwkeurig wordt voorbereid en dit gebeurt, zoals U be kend zal zijn, door de werkvoorbereiders. Nu terug naar de numerieke besturing. Na de werkvoorbereiding, die ook bij numerieke be sturing van de gereedschapsmachines normaal plaatsheeft, zou de procedure van het numeriek besturen in vier fasen kunnen worden onder verdeeld, dus eigenlijk in vier achtereenvolgende stukken kunnen worden gehakt, zo zei ons de heer Ferwerda. 1. Het programmeren. Zoals hierboven gezegd, zijn de verschillende mechanische bewerkingen aan het vliegwiel laten we dit voorbeeld ge makshalve even aanhouden door de werk voorbereider nauwkeurig voorbereid. De pro grammeur zet deze verschillende bewerkingen om in cijfers, letters en tekens volgens een be paald coderingssysteem. Vanaf dat moment is het voor de niet-programmeur onverstaanbare taal geworden. Je moet lijkt ons als pro grammeur wel letterlijk erg op je tellen passen en wij zouden ons kunnen voorstellen, dat het geplaatste fotootje de werkelijkheid illustreert, maar volgens de heer Ferwerda valt het, als je er eenmaal goed inzit, wel mee. 4. De vierde fase betekent het toepassen van alle voorbereidingen op de gereedschapsma chine zelf. Wanneer U wel eens op Schiphol bent geweest elders treft U ze trouwens ook aan worden deuren als door een geheimzinnige kracht aan gedreven voor U geopend. In feite onderbreekt U een paar meter voor de deur een foto-elek trische straal, waardoor een elektrische stroom gaat lopen, als gevolg waarvan de deur wordt geopend. In de besturingskast van de nume riek bestuurde gereedschapsmachine gebeurt iets dergelijks. De gaatjes in de ponsband doen elektrische stroompjes ontstaan de ponsband wordt gelezen" en daardoor wordt de ma chine bestuurd. Na het werkvoorbereiden programmeren 2. Ponsband maken 4. Bewerken op de machine 22

Het Zeskant | 1971 | | pagina 22