Ook u kunt meedoen aan de PRIJSVRAAG Eind vorige maand werd bij de Onderafdeling der Scheepsbouw- kunde van de Technische Hogeschool Delft een door ons uitge schreven prijsvraag bekend gemaakt. Omdat ook onze mede- werkers-met-een-technische-knobbel aan deze interessante prijs vraag kunnen meedoen, publiceren wij de voorwaarden in Het Zeskant. Een schip gaat te water. Bloemen, champagne, feestvreugde. Een lege, rommelige helling blijft achter. Hier is het schip op gebouwd. Hier is het schip op gereed gemaakt voor de tewaterlating. Een heel werk, dat monteren van sleden en goten. Een oud sy steem, dat nog steeds wordt toegepast. Maar dat zeer arbeids intensief is. Dat veel manuren vraagt. Is er een andere oplossing denkbaar? Een „alternatieve" tewaterlating methode? Dit is het onderwerp van een interessante prijsvraag, georgani seerd door I.H.C. Holland - Rotterdam. Inleiding: Zoals U weet, moeten, voordat een schip te water kan worden gelaten, vele arbeidsintensieve handelingen worden verricht in de vorm van het aanbrengen van goten en sleden onder het vlak. De problemen, die zich daarbij voordoen doordat de werkruimte be perkt is en er dus veel „gesjouw" nodig is, vragen om een effi ciënte en vooral minder arbeidsintensieve oplossing. Een derge lijke oplossing zal zelfs een integrerend deel van de bouwhelling kunnen uitmaken. Doel van de prijsvraag Het doel van de prijsvraag is: tot een tewaterlatingsinstallatie komen, die, in vergelijking met de conventionele methode, minder arbeidsuren vraagt; en waarbij a. er de mogelijkheid is om direct op deze installatie te kunnen bouwen, b. er de mogelijkheid is om delen van schepen op de bouwhelling over een bepaalde lengte te kunnen laten zakken. (Bijvoor beeld bij de bouw van een kort schip, wordt bovenaan de helling al begonnen met de bouw van het achterschip van een volgend schip). Bij de te ontwerpen tewaterlatingsinstallatie dient men rekening te houden met de volgende scheepsafmetingen: lengte: circa 150 m breedte: circa 20 m cascogewicht: circa 6000 ton Tevens dient men uit te gaan van een „één-slede afloop". Reglement: De deelname staat open voor studenten, assistenten en weten schappelijke medewerkers van de afdeling Scheepsbouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft. Aan deze prijsvraag kan ook het personeel van I.H.C. Holland N.V. meedoen. Inzendingen dienen in 3-voud getypt te zijn en vergezeld te gaan van de benodigde berekeningen en duidelijke uitvoeringsschetsen c.q. constructietekeningen. De inzendingen worden eigendom van I.H.C. Holland N.V. De be oordelingscommissie wordt gevormd door Prof. Ir. J. H. Kriete- meijer, hoogleraar afdeling Scheepsbouwkunde aan de T.H. te Delft, A. J. Bouwman, directeur Werf Smit Kinderdijk en Ir. W. L. Bastian, Hoofdingenieur Produktie I.H.C. Holland N.V. Er zullen meerdere prijzen beschikbaar worden gesteld, nl.: één 1e prijs, groot 5.000,en verder een aantal prijzen variërend van 500,— tot 2.000,—. De eerste prijs zal alleen dan worden uitgereikt, wanneer naar de mening van de beoordelingscommissie de oplossing voldoet aan praktische en economisch verantwoorde uitvoeringsmogelijkhe den. Deelnemers aan de prijsvraag dienen zich op te geven bij het Hoofdkantoor van I.H.C. Holland N.V., Postbus 6141 te Rotterdam, waarna hem (of haar) de benodigde gegevens verstrekt zullen worden. Inzendingen moeten onder motto geschieden. Dit motto moet ge deponeerd worden in de hiervoor speciaal toegezonden enve loppe. Inzendingstermijn: voor 15 mei 1971. 31

Het Zeskant | 1971 | | pagina 3