Het boorschip en de silo's „Onderweg moest het transport een soort Bailey-brug passeren. Het was een 35 40 meter lange brug, die alleen op de beide oevers werd ondersteund. Het ,,zou-het-wel-goed-gaan" stond op ieders gezicht te lezen. Je hóórde de brug steunen en kraken! Maar het ging!" Het spreekt vanzelf, dat de bijzondere stoet de aandacht trok van de bevolking. Zeker wat lengte betreft, was het een van de grootste transporten hier ooit over de weg vervoerd. „Vooral bij het naderen van Kinshasa en op de tocht door de stad was er veel belangstelling", herinnert de heer Van der Hel zich. „Toen kwam ook de plaatselijke TV voor het journaal een repor tage maken". Voorlopig eindpunt van de reis was de werf Bonne Navigable". Montage met cola en tabak In de dagen die volgden werden de andere pontons en de onder delen van Matadi naar Kinshasa gebracht. Een aanrijding met een brug zorgde voor oponthoud. Door de klap schoof een ladderdeel van de vrachtwagen. ,,En om dat weer voor elkaar te krijgen was er veel gesjouw en gehijs nodig", vertelde de heer Van der Hel. 4 „Maar uiteindelijk was al het spul op de werf Bonne Navigable" en kon de montage beginnen. De Beaver werd op twee sleden in elkaar gezet en vervolgens te water gelaten. Een aantal Congo- lezen hielp erbij. Het was voor het eerst dat ze zo'n werk deden en dus was het al met al nog een heel karwei. Maar met regel matige rustperioden, waarin wij op frisdranken en sigaretten trakteerden, ging het best". Tussen de krokodillen De Beaver King gaat werken op een plaats een kilometer of vijfendertig buiten Kinshasa aan de rivier de Congo. Daar moet een jachthaven worden aangelegd en dat betekent een grondverzet van ongeveer een miljoen kubieke meter zand. Zodra de persleiding er is, kan de zuiger aan de slag. Dat zal dan zijn temidden van de krokodillen, waarvan er een flink aantal in de Congo te vinden zijn. Om de zuiger in bedrijf te stellen zal de heer Van der Hel weer naar Kinshasa reizen. Wellicht maakt hij voor ons eens een foto van een bever tussen de kaaimannen 5 In het vorige nummer van Het Zeskant ver telden wij U over de kiellegging van het in aanbouw zijnde boorschip. Inmiddels heeft de bouw zich al aanzienlijk uitgebreid. De onderbouw ligt bijna gereed en de silo's zijn al gemonteerd. De silo's dienen voor de opslag van bariet, cement, bentonite e.d. Ongetwijfeld zult U zich afvragen waar de ze substanties nu voor dienen. Welnu, het cement dient voor het cementeren van de casing, dus om het boorgat te verstevigen om instorting te voorkomen. Bariet en bentonite dienen voor de berei ding van mud. Mud is een vloeistof met een zeer hoog soortelijk gewicht, die door de boorstang heen in het boorgat wordt ge pompt. Door de boorstanghouder wordt de mud weer naar boven gewerkt, en daar wordt het weer gefilterd. Zo kan men zien wat men aanboort en welke stoffen de boorgrond bevat. Misschien zegt U nu, waarom gebruikt men dan geen helder water. Het antwoord hierop is eenvoudig. Water is voor dit doel veel te licht. Zou men op een gegeven moment iets aanboren, dan zou het water met een grote snelheid naar bo ven spuiten. Met mud is dit niet het geval want dit heeft immers een hoog soortelijk gewicht, het zal zich daarom minder snel omhoog werken. Wij hopen U in het volgende nummer weer nieuwe wetenswaardigheden over het boor schip te kunnen vertellen. 33

Het Zeskant | 1971 | | pagina 5