„DYNAMIC POSITIONING" 2 zenders „interrogators' )J 4 zenders „hydrophones controle kamer straalbuizen nclinometer systeem Toen de galeislaven niet meer gebruikt werden om de schepen voort te roeien, bleven slechts de wind en de stroom over. Zij hielpen de mensen de zeeën over te steken. Tot de stoommachine werd uitgevonden. Daarvan wist de scheepvaart een nuttig ge bruik te maken. Toch blijven wind en stroom zowel vriend als vijand van de zee vaarder. Soms kan de zeeman hen helemaal niet gebruiken. Als hij de zeebodem wil onderzoeken, of wanneer hij wil nagaan wat er in de zeebodem zit. Als hij op zee naar olie en gas zoekt. Daarom bouwde hij staketsels op poten op de zeebodem. Zo kon hij hoog boven de golven werken, op eilanden zoals de Seashell, de lie de France of de Sedneth II. Maar de mens gaat op steeds grotere diepte de zeebodem onder zoeken. Op een gegeven moment kan hij dan zijn hoofd niet meer boven water houden, hoe lang hij de poten van zijn kunstmatige eilanden ook maakt. Dan kan hij nog proberen te werken met ei landen waarvan de poten uit grote flessen bestaan. Als die fles sen voor een deel met water gevuld worden, ontstaat een balans, waardoor het eiland met zijn zware ankers en kettingen redelijk rustig op zijn plaats kan blijven. Maar, de nieuwste ontwikkeling is het boorschip dat, omdat het een "dynamic positioning (D.P.) installatie heeft, niet meer hoeft te tobben met zware ankers en moeizaam verhaalwerk. Bij Gusto wordt een boorschip gebouwd, mèt zo'n D.P. systeem. Hoe dat werkt willen wij proberen U uit te leggen. boorstang baken

Het Zeskant | 1971 | | pagina 6