houdt boorschip op z'n plaats Net als een koorddanser Stelt U zich een koorddanser voor met een lange stok in zijn han den, die op een dunne draad loopt. Wanneer de koorddanser bijna zijn evenwicht verliest, reageert hij waarschijnlijk automatisch en onbewust met een spierreactie, die hem weer in evenwicht brengt. Deze reactie moet zeer rustig en beheerst worden uitgevoerd, want een te felle actie zou hem dóór zijn evenwicht doen heen- schieten met alle gevolgen van dien. De koorddanser reageert niet of nauwelijks op het zwiepen van het strak gespannen koord, omdat hij weet dat dat verloren moeite is. De draad trilt immers om de gemiddelde stand en hij vangt dit op door zijn knieën een beetje door te buigen. Iets dergelijks gebeurt bij de „dynamic positioning". Een schip wordt tegen stroom en wind in op zijn plaats gehouden door voort durend draaiende schroeven, waarvan er vijf dwarsscheeps zijn geplaatst, in z.g. straalbuizen. Ook de voortstuwingsschroeven spelen een rol in het op de plaats blijven. Wanneer het schip „voelt", dat het begint weg te drijven van het vastgestelde punt, reageert het door één of meerdere schroeven iets meer stuwdruk in de juiste richting te laten leveren. Ook deze reactie moet net voldoende zijn om het schip op zijn oorspronkelijke positie terug te brengen. Te veel stuwdruk zal het schip door zijn positie heen laten schieten. Toch mogen de schroeven daarbij niet, of zo min mogelijk, reage ren op de voortdurende, kleine bewegingen van het schip ten ge volge van de golven. Veel elektronica Om één en ander precies uit te rekenen is een computer nodig. De mens is niet in staat in heel korte tijd zo veel berekeningen te maken dat er tijdig en vooral nauwkeurig „bevelen" worden gege ven, die de stand van de verstelbare bladen van elke schroef doen veranderen. Het boorschip Pélican dat Gusto aan het bouwen is, heeft voor de „dynamic positioning" de volgende elementen aan boord. 1) Een meetsysteem, dat afwijkingen van de gewenste positie constateert; 2) Een regelsysteem, dat de meetinformatie (punt 1) beoordeelt en verwerkt en dan zonodig daarop reageert; 3) Vijf dwarsscheepse straalbuizen met schroeven en twee voort stuwingsschroeven, die bestuurd worden door het regelsy steem en die een bepaalde hoeveelheid stuwdruk leveren in een bepaalde richting. Het boorschip heeft ook nog de beschikking over registratie- apparatuur, die behalve de procesgegevens de „uitwendige" con dities vastlegt zoals kracht en richting van wind, stroom en golven. Meten met geluid en draad Aan boord van de Pélican zullen twee meetsystemen worden geïnstalleerd die voortdurend informatie over de positie van het schip t.o.v. een vast punt op de zeebodem leveren. a) een acoustisch meetsysteem Dit bestaat uit twee bakens op de zeebodem en geluidsont vangers, z.g. „hydrophones" onder de bodem van het schip. Een geluidsimpuls, die het baken uitzendt, arriveert op ver schillende tijdstippen bij elk der hydrophones. De tijdsverschil len worden gemeten en verschaffen, samen met de voortplan- tingssnelheid van het geluid in het water, de verschillen in af stand tussen het baken en elk der hydrophones. Hieruit is de hoek te bepalen, waaronder het schip de bakens ziet. b) een inclinometer systeem Dit systeem levert een hoekmeting, die direct ten opzichte van de verticaal wordt uitgevoerd. Het systeem bestaat uit een in clinometer (hoekmeter) in het schip aan het boveneinde van een strakgespannen draad tussen het schip en een gewicht op de zeebodem. Wij hebben een schematische tekening gemaakt van deze meet systemen en die kan wat duidelijkheid verschaffen in de ingewik kelde materie. Aan boord van het boorschip zal het acoustisch systeem dienen als basissysteem. De inclinometer zal dienen als hulpsysteem omdat het minder nauwkeurig is en gevoeliger voor storingen. Computer controleert computer In een speciale kamer achter het stuurhuis op het commando brugdek worden de computers geplaatst, die de zorg hebben dat het schip automatisch op zijn vastgestelde plek blijft. Om er zeker van te zijn dat bij het uitvallen van de computer het regelproces niet onderbroken wordt, zijn er twéé computers geïnstalleerd. De tweede neemt direct de taak over van de eerste zodra storingen optreden. Daarom zijn beide computers gelijk geprogrammeerd, d.w.z. ze hebben allebei precies dezelfde instructies gekregen. De ene computer controleert zo de andere. Er kan niets fout gaan! Zeven schroeven Een belangrijk onderdeel van de „dynamic positioning" zijn de schroeven. Behalve 2 „normale" voortstuwingsschroeven krijgt de Pélican 5 schroeven in straalbuizen dwars in het schip. Van deze straalbuizen zijn er 3 aangebracht in de boeg en 2 in de achtersteven van het boorschip. Van alle zeven schroeven kunnen de bladen versteld worden. De bladen van de schroeven worden in een bepaalde stand gezet op bevel van de computers. De com puters geven deze bevelen omdat zij door het acoustisch (geluids) systeem voortdurend geïnformeerd blijven over de plaats van het schip. Om er zeker van te zijn dat dit alles in de praktijk zal wer ken hebben de ingenieurs van Gusto met verschillende modellen proeven genomen in de watertank en in de windtunnel. Alle omstandigheden en de gedragingen van het boorschip wer den gesimuleerd. De daaruit komende gegevens werden in de computer van het Nederlands Scheepsresearchcentrum van T.N.O. verwerkt. De uitkomsten van de proeven dienen om uit te rekenen hoe het in werkelijkheid zal worden. Ingewikkeld! Wij begrijpen dat het een ingewikkeld onderwerp voor U is, deze „dynamic positioning". In elk geval hebt U een indruk hoe het boorschip straks „op de plaats rust" kan blijven drijven. In een volgend nummer van „Het Zeskant" zullen wij een algemene be schrijving van het schip geven. Een interessant projekt, dit boorschip, dat half 1971 te water zal worden gelaten. 35

Het Zeskant | 1971 | | pagina 7