EEN ZESKAMER-FLAT VOOR OE „HAMER" aan dit punt besteedt het rapport Keyzer de nodige aandacht. Wij citeren: ,,door andere bouwmethoden kan het aantal mensen dat buitenwerk verrichten moet, drastisch gereduceerd worden en bij overdekking van het bouwdok (bouwplaats) zou het buitenwerk practisch geheel verdwijnen". Overdekt hellingcomplex De overdekte bouwplaats bij Smit Kinderdijk bestaat uit de vol gende onderdelen: een hellingloods, die niet alleen de bestaande helling overkapt maar ook een over de volle lengte aan te brengen lasvloer. Hierop worden de secties samengesteld, die daarna op de helling tot schip worden samengebouwd; een sorteerhal waarin, behalve het sorteren en rangschikken van onderdelen, de sub-montage plaats vindt; een voorbewerkingsloods, waarin uit het basismateriaal, plaat en profiel, de onderdelen worden vervaardigd die uiteindelijk het schip zullen gaan vormen. Omdat de verschillende werkvloeren direkt aan elkaar grenzen er zijn geen scheidingsmuren! ontstaat één samenhangend ge heel, waarin alle werkzaamheden, nodig om een schip te bouwen „onder dak" worden verricht, onafhankelijk van de weersgesteld heid. Opvallend bouwwerk Het opvallendste bouwwerk wordt zeker de hellingloods: 168 m lang, 50 m breed en 34 m hoog. Het „geraamte" van deze enorme loods, waarin een schip van 130 meter lang en 23 meter breed gebouwd kan worden, bestaat ondermeer uit 2x15 twee-meter brede en 34 meter hoge stalen kolommen. Die kolommen rusten op twee betonnen balken, elk 4,50 meter breed en 2 meter „dik". Op de plaatsen van de kolom men is de betonnen balk onderheid met „bosjes" heipalen! Zo'n zware fundering is nodig, omdat de reuzenloods berekend moet zijn op de kracht van een volle storm èn tegelijkertijd op de krach ten, die ontstaan doordat maximaal belaste kranen in de hal af remmen. Via een zéér grote deur aan de rivierzijde wordt het schip tenslotte uit de hellingloods te water gelaten. De afbouw zal aan de nieuwe afbouwkade langs de Noord ge schieden. De bouw daarvan is op 1 juli a.s. gereed. Automatisering De inrichting van de voorbewerkingshal zal zoveel mogelijk ge automatiseerd worden. Er wordt een numeriek bestuurde brand- snijmachine geplaatst. Er zijn drie van zulke machines besteld. Behalve bij Smit Kinderdijk worden ze ook geplaatst bij Gusto en Verschure. Moderne technieken zullen bij de voorbereiding een rol spelen. Met behulp van een computer zal namelijk het hele produktieproces vooraf worden nagebootst. Moeilijkheden en knel punten komen dan vanzelf naar voren, voordat nog één plaat is gesneden, voordat nog één lasnaad is gemaakt! De produktiecapaciteit van het nieuwe komplex komt neer op de bouw van 2 grote of 3 kleine schepen. In het hellingloodskomplex zullen naar schatting 200 300 man werken. Het geheel moet begin 1973 in bedrijf zijn. Aanpassingswerken en nieuwbouw zullen van Smit Kinderdijk een bedrijf maken, dat méé kan in de ontwikkeling. Omdat ons dit met een zekere trots kan vervullen, heeft men onlangs uitgebreid de pers over het werfplan ingelicht. U hebt het wellicht eind februari in de krant gezien. Bovendien heeft de NOS een complete reportage gegeven van de tewaterlating van de Siete en daarbij ook het werfplan gesproken laten zien. Enkele jaren geleden bouwden wij de grote emmermolen Namur. Om de accommodatie op dit baggervaartuig te vergroten bestelde men bij ons een "zeskamerflat". Smit Engineering ontwierp de constructie en Verschure bouwde 'm. Het geheel meet 10 x 10 meter en bevat 4 vier-persoonshutten en 2 twee-persoonshutten. Deze hutten werden compleet ingericht, meteen geschikt om be woond te worden. Een coaster bracht de 30 ton wegende dekhuisconstructie naar Wilhelmshaven. Daar wordt één en ander op de Namur gemon teerd. Zo ontwerpen en maken wij tussen neus en lippen door nog wel eens iets anders dan anders!

Het Zeskant | 1971 | | pagina 11