4.000.000 KILOG^££qTE WATER grote sleepzuigers, waarvan er al een aantal door ons zijn ge bouwd. Zoals de P. C. S. van Hattem, de Antwerpen IV en V en de H.A.M. 308. Stroommetingen Na de lunchpauze ging een bootje van Rijkswaterstaat midden op de Noord voor anker. Vanuit dit bootje werden waterhoogten en stroomsnelheid regelmatig gemeten en naar een post op de wal „gepraat". Daar noteerde men de gegevens om het meest gun stige tijdstip voor de tewaterlating te bepalen. Deze voorberei dingen werden door de N.O.S. vastgelegd voor het journaal. Zo als u wellicht die avond zelf hebt gezien. Om ongeveer half vier ging de fabriekssirene, het teken voor een ieder dat het nu zou gaan gebeuren. De gasten beklommen de eretribune, de werknemers zochten zich, al dan niet vergezeld van vrouw en kroost, een goede plaats langs de helling. Het geduld van de toeschouwers werd toch nog op de proef ge steld. Het duurde een tijdje voordat het scheepvaartverkeer op de Noord was stilgelegd. Toen werd het sein gegeven om de stoppingen er onder uit te slaan. De scheepsromp wiegde heel zachtjes in de wind heen en weer. Kapelaan Van der Horst zegende de Sietewaarna de doop- vrouwe, Mevrouw Tina Ciulli, echtgenote van de President Direc teur van de Banco di Roma, de fles wierp. De klink schoot los en met een sneltreinvaart zocht de Siete het water op! Met wat meer dan de gebruikelijke spanning werd op 25 februari jl. bij Smit Kinderdijk de tewaterlating tegemoet gezien van de sleepzuiger Siete. De afsluiting van het Haringvliet heeft ook op de Noord de water standen en vooral de waterstromingen grondig gewijzigd. Met nog grotere precisie moet het moment worden gekozen, waarop de vele tonnen staal van een nieuw schip veilig te water kunnen gaan. Daarbij kwam dat deze sleepzuiger een „zware jongen" was. Nog nooit was bij Smit Kinderdijk een schip met zoveel d'r op en d'r an te water gelaten. Het bijna 127 meter lange en bijna 19 meter brede schip heeft een laadruiminhoud van 6000 m3. De Siete behoort tot de klasse De grote plons van 4000 ton geschiedde met zo'n enthousias me, dat flinke golven ver de oevers oprolden en zeer velen natte voeten bezorgden! Voor het overige maakte het schip een keurige zwaai en liet het zich gewillig door de sleepboten opvangen. Het was voorbij. Een bijzondere tewaterlating ditmaal, want op de helling zal pas weer een schip worden gebouwd, als een van de belangrijkste constructies van het werfplan is voltooid: de enorme hellingloods. Dan wijst de kalender 1973 aan. De sleep zuiger Siete is dan al twee jaar in de vaart. Medio mei a.s. moeten ze bij Smit Kinderdijk dit schip gereed hebben voor de aflevering. 47

Het Zeskant | 1971 | | pagina 3