woorden op zou maken zou hap-stort, hap-stort, hap-stort wel iets zijn. De Omnibarges zorgen voor de afvoer van de specie. Zij va ren er mee naar buiten, een mijl of twee de zee op. In het grote bedieningshuis, hoog op de ladderbokvan deAretusa, staat de TV aan. Het programma is nogal saai: alleen maar draai ende achterlieren. Op deze molen is namelijk geen achterman. In het bedieningshuis houdt men via het cameraoog de lieren in de gaten en bedient men ze. Zwart-witte strepen op de trommels maken, dat je het draaien beter ziet op het scherm. Het beeld buiten is minder saai. In de baai liggen verschillende tankers voor anker of aan de los- en laadpieren. Aan de hoofd kant van de baai zie je het geel-grijs van de huizen van de stad Augusta. In de beschutting daarvan een ander grijs, dat van oor logschepen. Want de haven van Augusta is een militaire basis. De economische opbloei rond de baai begon in 1958. Toen begon RASIOM met een kleine raffinaderij. Nu zijn er al twee flinke pe trochemische industrieën, RASIOM en SINCAT. En er is een ce mentfabriek. Verleden jaar kwamen er ongeveer 9500 schepen, hoofdzakelijk tankers. Met elkaar brachten èn haalden ze in dat jaar ongeveer 35 miljoen ton aan olie en olieprodukten. De groot ste tanker in 1970 was de 140.000 ton metende Esso Augusta. Om het ook voor grotere tankers mogelijk te maken de baai van Au gusta aan te doen, moeten hier en daar ondiepe plekken worden opgeruimd. Tot het overal ruim 20 meter diep is. Daaraan werken de door ons gebouwde produkten. Het door Smit Engineering ont worpen kraanscheepje PR 50, enkele sleepboten en een aantal vletten completeren de baggervloot van de Compagnia Costru- zioni Generali. De leiding van het werk berust bij de Impresa Ing. Ugo Rama. Wanneer het weer het toelaat werkt men dag en nacht door. Al leen 's zondags is er een „rustpauze" voor het doen van onder houdswerk. Met het bonk-bonk nog nadreunend in de oren ver laten wij met het aflossen van de dag- door de nachtploeg in de vroege avond de Aretusa. Woensdag Vandaag kan het fototoestel wel opgeborgen blijven. De zon van gisteren heeft plaats gemaakt voor een weertype, dat wij maar al te goed kennen: wisselend bewolkt met af en toe buien en een stevige wind. Echt iets voor de maand februari, vertelt een be manningslid van de Aretusa later. Hij kan het weten. Hij was vroeger visser en is in deze streek geboren en getogen. De vlet San Pietro huppelt dartel over het water van de baai om ons aan boord van de Aretusa te brengen. Geen lied van de ar- 49

Het Zeskant | 1971 | | pagina 5