beid ditmaal. De ladder is gehesen, want de emmermolen moet verhaald worden. De sleepboten PR 30 en PR 40 assisteren bij deze job. Er wordt druk over en weer geschreeuwd en gefloten. Als de afstand te groot wordt, brengt Marconi's uitvinding de ra dio de commando's en de krachttermen wel over! In de verte boort deTeredo nog wat springgaten. Hopelijk kan men morgen een stuk rotsbodem verpulveren. De emmermolen Augus ta is inmiddels verhaald naar een locatie dichter onder de kust. Maar evenals grote zus Aretusa is de Augusta verder tot werke loosheid gedoemd. Baggeren zou wellicht nog gaan, maar de Om- nibarges kunnen bij deze zeegang niet uitvaren om te lossen. On der de wal kiezen de bakken een ligplaats. Afwachten maar. De cutterzuiger Venezia ligt ook stil. Daar is een andere reden voor: onderhoudswerkzaamheden. Omdat het een wat je noemt een „onwerkbare dag" blijft, zoeken wij 's middags de wal op. Een dienstritje naar Augusta volgt. Au gusta heette in de oudheid Xifonia. Het werd in 1232 op last van Keizer Frederik II van Hohenstaufen herbouwd. Een van oorsprong dus zeer oude stad die er bij beter weer vast minder rommelig uitziet dan nu. Wij hebben tijd voor een bezoek aan de oude stoombaggermolen Palermo van de C.C.G. Ongeveer 90 jaar oud is-ie! Twee stoom machines dreven via een lange, dikke as en wormwielen het bo- vendrijfwerk aan. Er staan ook een dieselmotor en een pomp in dit typische vaartuig. De Palermo was namelijk in staat, om behalve de opgeschepte grond in bakken te storten, deze grond met be hulp van de pomp door een leiding weg te persen. Je zou 'm eigenlijk moeten kunnen restaureren, deze Palermo! Op de terugweg naar Syracuse stuurt de heer Bazuin de Fiat het binnenland in. Kale, schaars begroeide rotsgedeelten wisselen af met boomgaarden, waarin sinaasappelen met hun oranje kleur het groen van het lover opfleuren. De amandelbomen dragen bloe sem. Maar wie er aan wil ruiken, moet wel zorgen dat niet in de windrichting van de raffinaderijen te doen. Dan ruik je een an dere zoete geur, zelfs op flinke afstand uit de kust Zigzaggend over de steile wegen loeit de Fiat zich omhoog. Een man met een ezel neemt een nóg kortere nóg steilere route. Hij heeft geen haast. Vanuit Melilli, een op 300 meter hoogte kunstig op en tegen de rots geplakt dorp, heb je een fraai uitzicht over de baai. Vandaag is het beeld echter gesluierd door de regen en de industrierook. Donderdag In de nacht hebben daverende onweersbuien al een voorproefje gegeven. Opnieuw een „onwerkbare dag" Toch laten wij ons, in een hevig stampende sleepboot, aan boord van de Aretusa bren gen. Regengordijn na regengordijn bedekt de baai en al wat in haar ligt. Tussen de buien door zie je grote witte pluimen van golven, die breken op de afsluitdam. Door deze dam, die inder tijd al werd verhoogd en versterkt, blijft het geweld van de zee tenminste enigszins „buiten de deur". Zacht deint de emmermolen op en neer. Wie niet buiten behoeft te zijn blijft binnen. Een mooie gelegenheid om eens in de ge schiedenis te duiken. Er was eens een nimf zo wil het verhaal die Arethusa heette. Door Artemis werd zij in een bron veranderd, toen ze haar minnaar Alpheus ontvluchtte. Alpheus zelf veranderde in een ri vier. Er bestaan verschillende versies van dit verhaal. De oudste dateert uit de 6e eeuw vóór Christus. In elk geval: de zoetwater bron Arethusa bestaat, op het schiereiland Ortygia in Syracuse. Een dikke muur scheidt de bron van de zee. Er leven vele vissen in en er groeien papyrusplanten. De beroemde bron kwam o.a. in 1798 ter sprake in een brief van Admiraal Nelson. „Uit de bron van Arethusa hebben wij ons van zoet water voorzien. Nu moeten wij wel winnen". De slag om de Nijl bracht hem inderdaad de victorie Nu, in 1971 vinden wij de naam Aretusa terug op een grote em mermolen Opgravingen hebben aangetoond, dat er al in het Stenen Tijdperk mensen op Sicilië leefden. In de eeuwen die volg den ontstond er een eigen beschaving, die van buitenaf werd be ïnvloed toen er contact kwam met andere streken rond de Mid dellandse Zee. De historie van het eiland kent verschillende peri oden. Die van de Phoeniciërs en die van de Grieken. Toen kwa men de Romeinen. Het Christendom deed z'n invloed gelden, maar ook de schaduwen van de invallen der Barbaren. Er was een tijd van Arabische overheersing. Toen de Normandische peri ode (11e en 12e eeuw). Elke periode liet z'n sporen achter: posi tieve en negatieve, opbouw en bloei, oorlogen en verval. Veel herinneringen gingen verloren. Toch werd ook veel teruggevon den. Genoeg om musea te vullen. Men zegt wel eens, dat de bodem nog lang niet alle geheimen heeft prijsgegeven. Wie zich voor geschiedenis interesseert kan op Sicilië z'n hart ophalen. Menige veldslag te water is rond het eiland uitgevochten. Om één te noemen: de Slag bij Syracuse in 1676. Het was toen dat Admi raal Michiel Adriaansz. de Ruijter „in het gezicht van Augusta en de Etna" een schotwond opliep, tengevolge waarvan hij een week later in Syracuse overleed. De kreet: er gaat een boot naar de wal, doet ons met een smak in het heden terugkeren. Er gaan veel makke schapen in een hok 50

Het Zeskant | 1971 | | pagina 6