en gis het weer slecht is! veel mannen in één stuurhut. Er worden grapjes gemaakt over die „Grote Hollander die maar nauwelijks rechtop kan staan in het houten stuurhuis. En dat be treft dan Uw verslaggever. Intussen is het opgehouden met zach tjes regenen. Het plenst en het stort. Omdat het water er rustiger is, gaan wij bij Augusta aan land. Dan rijden wij door de heuvels terug naar Syracuse. Op veel plaatsen staat het water enige centimeters hoog op de weg. Steile wegen zijn watervallen. Eer gisteren nog kurkdroge beddingen zijn plots snelstromende brui ne rivieren geworden. Zelfs onze Italiaanse passagier moet toe geven, zelden zo iets te hebben meegemaakt. Aan de kant van de weg staan op veel plaatsen verlaten auto's. Het overdadige vocht heeft toegeslagen in het elektrische systeem. Later, in het hotel zien wij op de televisie de man-met-de-weer kaart, die vriendelijk vertelt over een lagedruk gordel, die met name op Sicilië erg veel regen heeft gebracht. Wij hebben het gemerkt! Vrijdag De natuur is gekalmeerd. Toch blijkt er nog teveel deining te zijn voor de voorstelling met de Teredo. Het boorplatform is klaar met het maken van een nieuw gaatjespatroon in de bodem. Dus zou er gesprongen kunnen worden. Daarvoor moet het booreiland zakken en tijdelijk verhaald worden. Maar, drijvend is zo'n hefponton veel gevoeliger voor de invloed van wind en stroom, dan wanneer het stevig op z'n poten staat. Dus wordt de „operatie" een dag uitgesteld. Wij nemen onze intrek op nieuw op de gastvrije Aretusa. De Omnibarges maken een trip naar buiten om zich, eindelijk, van hun lading te ontdoen. Wij brengen 's middags een bezoek aan de Augusta. Ook deze emmermolen is door Verschure gebouwd. Het is er een uit de serie standaard emmermolens, die wij op de markt brengen. Bij het ontwerpen van de serie is uitgegaan van een eenvoudig „werkpaard". De Augusta is een IHC Stanbuck 650, maar met 500 liter emmers, omdat de molen gebroken rots moet opscheppen. In z'n body is in totaal bijna 600 pk geïnstalleerd. Een eenvoudige bedienings hut op de ladderbok geeft goed uitzicht rondom. Met afgestoken ladder kan de molen tot op 22 meter baggeren. En dat doet de Augusta dan ook in de baai. De molen werkt veel samen met de Teredo. Wat met behulp van dit rotsbooreiland is gesprongen moet de Augusta opruimen. In afwachting van zo'n nieuwe klus baggert de molen bij een der oliejetties. Er wordt een dikke grijze klei opgehaald. Emmers met koppen; emmers vol trillende en lil lende grijze massa's, die een wat "eigenaardig" luchtje verspreiden! Men laat de molen zonder pardon door de zware grond ploegen. De eenvoudige, kleine molen Augusta laat met zich sollen. Hij kan er tegen! Zaterdag Voor de meesten hier is het een gewone werkdag. Wij behoren tot die groep en dus zijn wij vroeg present bij de baai. Het is zó helder, dat je in de verte de besneewde top van de Etna kunt zien. Vandaag is ons doel een bezoek aan de Teredo. Dit hefeiland op vier poten werd naar ons ontwerp en met door Gusto geleverde, belangrijke onderdelen, in Italië gebouwd. Het eiland bestaat uit twee pontons, die met elkaar verbonden zijn door drie brugdelen. Aan dek staan drie boorinstallaties, die op rails zowel in lengterichting als in dwarsrichting verreden kunnen worden. Met deze boorinstallatie maakt men in een stuk bodem van 8 x 46 meter een aantal gaten. Hoevéél gaten hangt af van de dikte en hardheid van de te springen laag. Een en ander gebeurt zó: met een holle boor dringt men door de bovenlaag heen tot op de rots. Dóór die buis gaat dan de eigenlijke boor voor het maken van het gat in de rots. Als het gat klaar is, wordt het net als bij de tandarts schoongespoeld. Pneumatisch en met overdruk brengt men in het gat de explosieven aan en de ontstekingscapsule. Ver volgens haalt men ook de holle boorpijp op en brengt men de ontstekingskabel boven water. Zijn alle gaten gereed, dan ver bindt men de ontstekingskabels met elkaar. Nu kan het eiland zakken en op veilige afstand worden gebracht voor de „grote klap". Zo ver was men toen wij aan boord klommen van het hefeiland. Er wordt gezwaaid met een rode vlag. Direct daarop een doffe dreun, die de Teredo even doet schudden. Wie sensationele din gen verwacht, komt bedrogen uit. Het water rimpelt wat en niet lang daarna verschijnen er wat gele gaswolkjes. NO2 gas, dat bij de explosie is vrijgekomen. Meteen na het springen begint men de Teredo met behulp van de vier ankerlieren weer op het werkterrein terug te brengen. De 51

Het Zeskant | 1971 | | pagina 7