Zondag nieuwe positie wordt ingenomen. Dan nemen mannen met kop telefoons en microfoons hun plaatsen in bij de bedieningslesse naars bij de vier poten. Commando's klinken. De poten gaan zak ken. Luide klappen begeleidden het uit- en inkomen van de gren dels. Het op en neer bewegen van de poten of zo U wilt: draagpalen geschiedt hydraulisch met behulp van het IHC Holland enkelringvijzelsysteem. Dit werkt ongeveer als volgt: leg Uw linkerhand op de rand van de tafel. Klem rechtop tussen duim en wijsvinger een potlood. Met duim en wijsvinger van Uw rechterhand pakt U nu het potlood een paar centimeter hoger beet. Duim/wijsvinger van linkerhand los; potlood omlaag duwen tot handen elkaar raken; duim/ wijsvinger linkerhand potlood vastklemmen; duim/wijsvinger rechterhand iets los en hand om hoog bewegen; weer vast; ondervingers los; potlood omlaag; enz. enz. Voor een goede "greep" hebben de draagpalen van een hefeiland "tanden", waarin de grendels vastgrijpen. Op de Teredo ontstaat bij één der poten wat consternatie. Een foute wijze van vergrendelen heeft tot gevolg, dat een "tand" krom buigt. Stoppen. Na veel praten besluit men de kromme tand gedeeltelijk af te branden. Dan kan de poot tenminste verder zak ken. Een nieuwe tand wordt er later wel aangelast. Aldus ge schiedt. Als de poten de bodem raken, wordt nog eens bekeken of het eiland op de goede plaats staat. Er heerst een duidelijk voelbare spanning. Op de "brug" houdt men voortdurend de rode en groe ne lampen in de gaten, die aangeven of de boven- en ondergren dels van elke poot "in" of "uit" zijn. Twee inclinometers vertel len of het eiland recht staat. Zo niet, dan krijgen twee poten de opdracht het eiland wat op te heffen. Tijdens het opvijzelen houdt men de ankerdraden zo strak mogelijk. De vier ankers zijn be langrijk om het eiland in toom te houden, zeker als het nog niet boven water is. Onophoudelijk schallen de opdrachten aan één of meer bedieningsmannen bij de poten. Tand voor tand klimt de Teredo omhoog. Tot het ponton ongeveer iy2 meter boven het wateroppervlak staat. Er is intussen een stevige bries opgestoken. De mannen bij de bedieningslessenaars zijn daarom blij als na ruim een uur het werk geklaard is. Door het oponthoud ten gevolge van de "scheve tand" is er niet veel zin bij de bemanning om nog met boren te beginnen. Het is al ver in de middag en morgen is het een vrije dag. Men gelooft het wel voor deze week! 's Avonds beklimmen wij in de Fiat de Etna. Via de heer Bazuin hebben ook wij een uitnodiging om te komen eten. Bij kennissen. Het leven op Sicilië is nogal gecompliceerd en aan tradities ge bonden. Niet alleen buitenstaanders en Italianen-van-het-vaste- land zijn op Sicilië buitenstaanders, maar ook Sicilianen, die enige tijd buiten het eiland hebben geleefd. Een gevolg hiervan is dat al deze "buitenstaanders" een basis van onderling contact heb ben. En uit zulke contacten groeit bijvoorbeeld een uitnodiging om te komen eten. Wij rijden door Catania, van oorsprong een oeroude stad (8e eeuw voor Christus). De uitbarsting in 1669 van de Etna, de grote aardbeving van 1693 en de 2de Wereldoorlog richtten aanzienlijke verwoestingen aan. De herbouw geschiedde met behulp van lava steen. Dat maakt dat de stad een grauwe indruk geeft. Op straten en trottoirs ligt veel papier en vuil. Vooral 's avonds geeft dat alles geen aantrekkelijke indruk. Door donkere, verlaten lijkende dorpen klimmen wij zo'n 800 meter omhoog. Weer valt het ons op, dat ook in de kleinste gehuchten de meeste straten en straatjes éénrichtingverkeer hebben. Waar men dan op topsnelheden door heen stuift! Jammer genoeg zien wij die avond de Etna niet. Euro pa's hoogste vulkaan hult zich achter wolken. En laat niets zien van de rode gloed van haar kraters. Net als andere dagen zijn wij vroeg uit de veren. Op weg naar de baai van Augusta zien wij langs de kant van de weg groepjes mannen en jongens staan. Sommigen turen door kijkers de weg af. Ze wachten op een paardenrace. Die wordt nogal eens op zondagmorgen gehouden. Zomaar, op de verkeersweg. Voor de automobilisten zit er dan niets anders op, dan bij het naderen van de stoet, die de volle breedte van de weg benut, de berm in te dui ken. Tot het geweld voorbij is! Wij boffen; de race is nog niet begonnen. Wij passeren zelfs de startplaats zonder moeite. In de baai heerst rust. Een aantal tankers blijkt te zijn vertrokken. De emmermolens werken niet. Op de Aretusa zijn wat moeilijk heden met doorgebrande gelijkrichtcellen. Dat moet gefikst wor den. De bemanning gebruikt de tijd om de molen eens flink schoon te spuiten. Na de lunch is iedereen vrij. Er heerst een opgewekte stemming onder de mannen, wanneer wij naar de wal varen. De gesprekken zijn fel en vurig. Ze gaan over auto's. Over pk's, cilinders, carburateurs! Wij duiken op deze laatste middag van ons verblijf nog eens de geschiedenis in. Vlak in de buurt liggen nl. de restanten van Me gara Hyblaea. Een Griekse stad uit de achtste eeuw voor Christus. Een aardbeving verwoestte de nederzetting. Bij stukjes en beetjes is men in de zomermaanden bezig de restanten te ontgraven. Een gedeelte is al blootgelegd. Tussen de fundamenten van de stenen huizen lopen kaarsrechte straten. Hier en daar vindt je overblijf selen van een eenvoudige mozaïek vloer. Zevenentwintighonderd jaar geleden liepen hier mensen. Een boeiende gedachte. Kijk nu om je heen en je ziet rokende schoorstenen en in de baai grote tankers en baggermolens. Wat verderop, buiten de stadswal van eertijds, is de begraaf plaats. Tussen de bomen staan stenen doodskisten. Grote, maar ook kleine. Voor de geleerden is dit een interessant aspect; ze kunnen er de mate van kindersterfte uit afleiden. Wij blijven die middag nog even in de sfeer van verleden en he den. Eerst bekijken wij de op de heuvel liggende resten van de burcht Euryalos. Het is een der best bewaard gebleven fortresten uit de Griekse tijd 400 voor Chr.). Een geweldige steenmassa, die nog niet eens helemaal onderzocht is. In het zandsteen van de heuvel zijn gangen uitgehouwen, waar men in tijden van strijd zelfs met ruiters te paard doorheen kon! Enige tijd later opnieuw het heden. Wonderlijke, exclusieve en vaak heel originele vakan tie- en weekendhuizen bekijken wij in de badplaats Fontana Biancho, ten zuiden van Syracuse. Je hoeft er niet eens ver voor te rijden om op Sicilië eeuwen te overbruggen. Maandag Een laatste groet aan de IHC-produkten in de baai van Augusta. Handen schudden met de mannen die er op en er mee werken. Op het vliegveld koestert iedereen zich in de zon. De Etna heeft zich echter weer in een wolkenkleed gehuld. Vanuit de DC-9 zien wij naderhand toch de besneewde top. Uit de kraters kringelt rook. Een afscheidsgroet van Sicilië. Een paar uur later zijn wij terug in Holland. Op Schiphol motregent het 52

Het Zeskant | 1971 | | pagina 8