ORANJE WERF LIET „RO-RO WATER bijna drie miljoen kilogram Het is al weer lang geleden, dat wij in Het Zeskant iets publiceer den over de Oranje Werf. Niet dat daar niets gebeurt. Als spe cifieke reparatiewerf heeft men over het algemeen een orderpor tefeuille, die er zijn mag. Maar, zoals bij de meeste scheepsre- paratiebedrijven, zijn er de be kende pieken en dalen. Zo'n dal was er b.v. in de laatste maan den van het afgelopen jaar. Die kon worden gevuld met een nieuwbouwopdracht. Het betrof de bouw van een laad- en los- ponton voor de Gemeente Am sterdam, bestemd voor een nieu we "roll-on/roll-off" verbinding Bilbao-Amsterdam-Bremerhaven. "Ro-Ro I" Het drijvende platform van ruw weg 33 x 14 meter zal de verbin ding vormen tussen kade en schip. In de Container Terminal Amsterdam aan de Westhaven kan men nu nog niet rechtstreeks van de kade in het schip rijden. In het verleden heeft de Oranje Werf voor Townsend Car Ferries al eens een dergelijke opdracht uitgevoerd. Toen betrof het de verbouwing van een bestaand ponton. In het nieuwe ponton is ruim 150 ton staal verwerkt. Op 19 februari jl. was de dag van de tewaterlating. Men bouwde er een klein feestje om heen. Ir. J. den Toom, Directeur van de Dienst voor Havens- en Handels inrichtingen van de Gemeente Amsterdam, verrichtte de naam geving. Letterlijk! Zonder vante- voren te oefenen en zonder ook maar een spatje te morsen verf de hij de naam Ro-Ro I op de huid van het ponton. Daarna ging het ponton te water. Van de dwarshelling, dus kalm pjes aan. Een oorverdovend ge fluit begeleidde dit „afzakkertje". Eenmaal in het groezelige water van het Buiten IJ beland, nam een sleepboot het ponton mee naar de afbouwplaats. De oplevering van Ro-Ro I is eind maart. Wat de Oranje Werf betreft, ze willen best méér Ro-Ro pontons bouwen! Bij De Klop verschepen ze niet alleen com plete zuigers maar ook een respectabel gewicht aan onderdelen. Zo werd in de cember 1970 een hoeveelheid van 110 ton onderdelen naar Singapore gezonden, be stemd voor een baggermolen, die daar naar ons ontwerp gebouwd wordt. Aan het eind van het jaar is de export-expe ditie bij De Klop eens gaan optellen, wat ze in 1970 hebben verzonden naar het buiten land. Dat was nogal wat! Het totale ge wicht bedroeg bijna drie miljoen kilogram; om precies te zijn 2.902.290 kg. Wat een stapel papier zal daarbij geweest zijn! Aan vrachtbrieven, paklijsten, vergun ningen etc. etc. 53

Het Zeskant | 1971 | | pagina 9