ZWAAR HIJSKARWEI IN ROTTERDAMSE HAVEN Begin april jl. kwam het ms Uhenfels in Rotterdam een paar zeer zware vrachtjes halen. De zwaarste stukken wogen resp. 240 ton en 360 ton. Het waren een éénpunts meerboei (SBM) en een zo goed als complete ,,IHC Giant 4600". Het ms Uhenfels heeft al eens meer zware IHC-lasten vervoerd. Het schip is speciaal voor dit soort karweien geschikt. Het is zelfs de enige krachtpatser van zijn soort in de wereld. Daarom lijkt het ons interessant iets over dit bijzondere vrachtschip te vertellen. Het 9525 ton metende ms Uhenfels van de D.D.G. ,,Hansa" te Bremen werd in 1967/68 verbouwd. Aan beide kanten werd het schip van het achterkant van luik 1 tot aan de machinekamer met 1,80 m verbreed. In totaal dus ruim 31/2 meter breder! Het onderste gedeelte van de ruimte tussen „oude" en „nieuwe" bui tenhuid werd aan beide kanten voorzien van tanks met een totale inhoud van 928 ton ballastwater. Bij het hijsen van zeer zware colli wordt door het overpompen van dit ballastwater van de ene kant naar de andere kant het scheefliggen van het schip beperkt tot max. 12 graden. Voor het overpompen van het ballastwater beschikt men over zoveel pompvermogen, dat 464 ton water bin nen één uur kan worden overgepompt. Bij de verbouwing kreeg het ms Uhenfels twee zg. „Stülckenmas- ten", elk met een hefvermogen van 275 ton. Het schip kan dus colli met een totaal gewicht van 550 ton zelf laden en lossen. De vier lieren van iedere laadmast worden door één man bediend met behulp van een draagbaar bedienings kastje. De SBM woog „maar" 240 ton en kon dus met gemak door één laadboom aan dek worden gehesen. Toen het oranje gevaarte los van de bak kwam, maakte de Uhenfels toch enkele graden slagzij. Nadat een veerbootje voor Birma aan stuurboordzijde was ge plaatst en ook onderdelen van de zuiger, zoals cutterladder, be dieningshuis, etc. een plaats in en op het schip hadden gekregen, was in de vroege morgen de beurt aan de zuiger zelf. 360 Ton in één hijs. Er was veel belangstelling voor, zowel van onze kant, als van die van reder en expediteur. Het was een boeiend gezicht om te zien, met welk een gemak de zuiger aan boord werd gezet. Het paste precies, op één hekje na, dat dan ook prompt gesloopt werd. De SBM had als bestemming Nigeria, de zuiger is naar Maleisië gebracht. Het is de cutterzuiger met wortelvanger, waar over wij in ons vorige Zeskant vertelden. Omdat op de plaats van bestemming, bij de monding van de Perak Rivier, geen enkele havenfaciliteit is, lost het ms Uhenfels zélf de zuiger. Met het laadgerei van dit schip zal ook worden geholpen bij de montage van cutterladder, spuds en bedieningshuis. Dit is een unieke ope ratie, waarover wij U in een volgend nummer verslag hopen te kunnen doen. Foto 1 Niet de toekijkers op het achterdek, maar de tonnen zware SBM doet de Uhenfels wat scheef liggen. Foto 2 Een reus van 360 ton wordt aan dek gezet. Foto 3 Een grote hoeveelheid en gewicht aan deklading van het ms Uhenfels. 94

Het Zeskant | 1971 | | pagina 10