hoofd kon onze collega de volgende dag weer gewoon dienst doen! Het tweede oponthoud ontstond op de der de dag, toen het door wind en stroming allesbehalve eenvoudig bleek, om de sleep- zuiger in goede positie te brengen voor het onderdeel „stationair zuigen". Uitgebreide baggerproeven De baggerproeven waren zeer uitgebreid. Niet minder dan negen maal werd het laad ruim volgezogen. Met mengsels van ver schillende samenstelling, opgebaggerd van verschillende diepten. Er werden IHC sleep- koppen zónder spuiters voor gebruikt, IHC sleepkoppen mèt spuiters, Californische 4 mum van 5840 ton. Dat was wat veel om de snelheidsproeven mee te doen. Zoals ge zegd: het positie kiezen voor het statio nair zuigen verliep niet vlot, maar toén de steekzuigbuis eenmaal goed de bodem in ging, zoog de MOT Dredge III zich weer in een mum van tijd vol. Standaard zuiger De voor India bestemde sleepzuiger is een ,,IHC Stantrail" die voorzien is van vele extra's. Het schip heeft een laadruiminhoud van 3100 m3 en twee zuigbuizen, waarmee tot op een diepte van 22 meter gebaggerd kan worden. Om het zuigen van moeilijke grond te vergemakkelijken hebben de sleep koppen waterspuiters. In het voorschip staan de twee baggerpompen, die elk door 5 een 1200 pk dieselmotor worden aangedre ven. Om zich van de lading te ontdoen heeft de sleepzuiger 2x10 bodemkleppen. Die zijn van een nieuw type: rechthoekige pyramidekleppen. Ook op andere manieren kan de lading gelost worden: via de bak- kenlaadinrichting, of via de zelfleegzuig- en walpersinstallatie. In totaal is op de MOT Dredge III een vermogen geïnstalleerd van bijna 9000 pk. Twee maal 1600 paarde- krachten hiervan zorgen voor de voortstu wing. Met de onlangs gereedgekomen, helemaal in India gebouwde, sleepzuiger Vishal be schikt India dit jaar over twee moderne schepen méér voor haar baggervloot, die het onderhoud verzorgt van de havens in dit grote Aziatische land. 6 koppen, de nieuwe IHC Centure sleepkop en zelfs een steekzuigbuis. Men slaagde er in enkele malen de hopper in recordtijd een half uur! vol te krijgen. Op een ge geven ogenblik hielden de instrumenten zelfs op met registreren! Toen men ging meten bleek er 6900 ton lading aan boord te zijn in plaats van het „normale" maxi- Foto's: 1. Een volle bak met 6900 ton 2. Waterspoeling nieuwe stijl 3. De naam was nog wel te lezen 4. De spuiters werken perfect 5. 6100 kilo vastschroeven 6. Uitblazen in de lentezon 7. Toen er nog sneeuw viel, werden in het dok de nieuwe bodemkleppen geprobeerd. Zo zien de vissen 't 89

Het Zeskant | 1971 | | pagina 5