EERSTE OPDRACHT De Installer I heeft zijn eerste karwei geklaard en is nu ondertus sen al weer een tijdje met z'n tweede klus bezig. Wij ontvingen van de heer G. A. Nikkels van IHC Gusto het volgende verhaal: ,,De Installer I moest, getrouw aan zijn naam, een éénpuntsmeer- boei (een SBM) installeren in de rivier de Humber, vlak bij de Noordzee. De oliemaatschappij Continental Oil heeft daar een raffinaderij. De beste manier om de olie uit de grote tankers naar die raffinaderij te brengen was via een SBM op de rede. In drie maanden tijds moet dit allemaal gebeuren: Het transport van de SBM van Nederland naar Engeland Het terplaatse lanceren (te water laten van de SBM Het plaatsen van het manifold (verderop vertellen wij U, wat dat voor een ding is) Het heien van vier verankeringspalen rondom dit manifold Het boren en cementeren van acht speciale verankeringspalen Het leggen van de verankeringskettingen vanaf de ankerpalen naar het centrale punt Het voorspannen van de kettingen Het installeren van de SBM Het installeren van de onder- en bovenwaterslangen. Op woensdag 19 augustus 1970, arriveerde de Installer I in het St. George Dock te Hull. Vrijdagmorgen 21 augustus waren de omstandigheden zodanig dat de SBM gelanceerd kon worden. Daarna werd de SBM van Huil naar Grimsby gesleept en dezelfde dag vertrok de Installer I naar de lokatie om op het centrale punt voor anker te gaan. Volgens het programma moest daar eerst het manifold worden geplaatst. Het manifold is een uit buizen samengestelde slee waarop een handbediende kogelklep en een terugslagklep zijn gemonteerd. Deze unit wordt aan het uiteinde van de pijpleiding gemonteerd en is noodzakelijk als de onderwaterslangen moeten worden ver wisseld. De onderwaterslangen worden tussen dit manifold en de centrale pijp van de SBM aangebracht; mocht er wat met de slang gebeuren dan voorkomt de terugslagklep dat er ruwe olie uit de pijpleiding in de zee stroomt. Voordat men het manifold kon plaatsen, moesten de duikers eerst een zogenaamde ,,pigtrap" verwijderen. Op de tekening kunt U zien wat een pigtrap is. Een soort zuiger wordt door middel van vloeistof door de leiding heen gepompt en belandt nadat hij zijn route heeft afgelegd in de pigtrap. Deze wordt dan verwijderd en aan boord gehesen. Zo kan men controleren of er zich obstakels in de vaste leiding tus sen de raffinaderij en het manifold bevinden. Zie tekening I. Heien in de zeebodem Met het plaatsen van het manifold ging een dag heen, door de beperkt beschikbare tijd tussen de getijden. Vervolgens moest het manifold exact op de juiste hoogte en in het verlengde van de hartlijn van de pijpleiding worden gesteld. Dit moeilijke en tijd rovende onderdeel van het karwei wisten de duikers binnen de geplande tijd te klaren. Direct na de montage van het manifold konden rondom de vier speciaal aangebrachte geleidebuizen de vier verankeringspalen worden geheid. De hei-installatie werd in gereedheid gebracht en nog dezelfde dag kon de eerste paal worden geheid. De volgende dag konden gedurende twee opeenvolgende getijden de resterende drie pa len worden geheid. De acht verankeringspalen, waar de boei zelf aan kwam te liggen, zijn op zichzelf ook iets bijzonders. Ze zijn ontworpen en gepatenteerd door het Franse ingenieursbureau Doris" te Parijs en IHC Holland heeft de licentie. INSTALLER I .fsluiters 90

Het Zeskant | 1971 | | pagina 6