Bij IHC Gusto Deze keer willen wij U iets vertellen over de afdeling kwaliteits controle van IHC Gusto - Schiedam. De afdeling kwaliteitscontro le bestaat al sinds 1949. Alleen werd het toen nog het „laborato rium" genoemd. Onder leiding van Ir. W. Bastian was deze afde ling in een gedeelte van de machinehal ondergebracht. Gusto beschikte toen nog over een eigen gieterij. Het „laboratorium" oefende controle uit op de kwaliteit van het vormzand, waarin toen gegoten werd. Uiteindelijk onderzocht men ook de produkten die gegoten waren. In 1954 werd de gieterij opgeheven en verkocht. Door deze ver dwijning veranderden de werkzaamheden. Men schakelde over naar het analyseren van staalsoorten en ook onderzocht men de materiaaleigenschappen van handgereedschappen. tempo het resultaat van trek- en buigkrachten tot 35.000 kilo ge meten worden. Scheuren in de oppervlakte van materialen zijn lang niet altijd duidelijk te zien. Het IHC Gusto laboratorium heeft twee toestellen voor elektro-magnetisch onderzoek, waaraan geen scheurtje kan ontsnappen. Ook scheurtjes in een metaal kunnen gevonden worden. Dat gaat met geluidsgolven, die zo hoog zijn, dat het menselijk oor ze niet kan horen. Door dit „ultrasone" on derzoek, waar de heer B. Melchers alles van af weet, kunnen platen of lassen als het ware doorgelicht worden. „Gewone" rönt genapparatuur wordt ook gebruikt. De mensen De afdeling kwaliteitscontrole bestaat uit tien man. Een ploeg van De spullen De apparatuur, waarmee gewerkt wordt, doet het geheel wel sterk aan een laboratorium denken. Er staan heel fijne weegschalen. Van die zuivere balansen, die je ook bij de apotheek nog kunt zien. De kerfslaghamer slaat kleine staafjes uit het materiaal. Aan een kerf erin is de brosheid van het metaal na te gaan. Ook de duizend keer vergrotende metaalmicroscoop is een juweeltje. Er kan een fototoestel op geplaatst worden om de diverse staal- structuren vast te leggen. Voorts is er een hardheidsmeter, omdat het belangrijk is ook de hardheid van een metaalsoort te kennen. Tot de nieuwe controlegereedschappen behoren onder andere een trek- en buigbank. Je moet kunnen nagaan hoe metaal zich gedraagt als het gebruikt wordt. Met deze bank kan in versneld zes man werkt voornamelijk met bovenstaande apparatuur. Dan zijn er de heren De Raay en Waterreus die de conserveringsafde- ling bemannen. De heer Aschermann is de lastechnicus en de totale leiding berust bij de heer Westdijk, die al zo'n vijftien jaar in het laboratorium meeloopt. Wij hadden een kort gesprek met de heer A. v. d. Vlies, die ver antwoordelijk is voor het niet-destructief onderzoek. Hij vertelde ons aanvankelijk meer over het werk van zijn collega's, dan over zijn eigen job. Een enthousiast man, die Van der Vlies. Als het aan hem had gelegen, dan zou een heel Zeskant aan de afdeling kwaliteitscontrole gewijd worden. Met dit artikel willen wij onze lezers alleen even laten kennis maken met deze afdeling. Er wordt enorm nuttig werk verricht voor het hele Gusto bedrijf. 92

Het Zeskant | 1971 | | pagina 8