GUSTO VOETBALLERS KAMPIOEN de barometer, de vochtigheid en de temperatuur. Daarom is er op het vasteland een net van meer dan 7000 waar nemingsstations opgebouwd. Bovendien geven nog eens 4000 schepen die de wereldzeeën bevaren beschrijvingen van het weer in hun gebied. Viermaal per dag en allemaal tegelijkertijd noteren de waarnemers welke wolken zij zien, hoe de wind waait, hoe hoog de luchtdruk is en of het sneeuwt, hagelt, regent of dat er mist hangt. Al die waarnemingen vormen 11.000 stukjes uit een legpuzzel. De ze puzzel geeft een beeld van het weer in de gehele wereld, be staande uit ongeveer 50 depressies en hogedrukgebieden, onge veer 100.000 buien waarvan 2000 met onweer. De telexmachines ratelen dan ook 24 uur per dag in De Bilt. Uitwerken Al deze gegevens worden ingetekend op de wereldkaart en na on geveer twee en een half uur is de kaart volgetekend met getallen en symbolen. Zo kan de meteoroloog zien hoe de weergebieden over de gehe le aarde zijn. Hij weet ook hoe in de hogere luchtlagen de stro mingen zijn en zodoende kan hij bepalen waarheen de regenge- bieden, onweersbuien of stormvelden zullen trekken. Bij deze voorspellingen maakt hij tevens gebruik van de gegevens die kleine radiozendertjes van een hoogte van 30 km boven de aarde uitzenden. Ballonnen Tweemaal per dag wordt aan een grote ballon een radiozendertje opgelaten. De instrumenten verrichten onderweg metingen en de radiozender zorgt voor transmissie naar de aarde. Dit geschiedt op ruim 700 plaatsen over de gehele wereld verspreid. In ons land worden dus 730 zendertjes per jaar opgelaten. Als de ballon springt komen de instrumenten aan een parachute naar de aarde terug. Van de 730 zendertjes worden er ongeveer 580 per jaar teruggevonden en aan het KNMI teruggestuurd. Na enkele kleine reparaties kunnen ze dan opnieuw worden gebruikt. Met behulp van al deze gegevens worden de gewone weersver wachtingen samengesteld. Publikatie De gewone weersverwachtingen worden doorgegeven aan de kranten en de radionieuwsdienst. Ook wordt het weerbericht in gesproken op een geluidsband, zodat telefonische berichtgeving mogelijk is. In het PTT-gebouw aan de Neude te Utrecht staan drie spreekma chines. Hierop wordt het weerbericht door personeel van het KNMI ingesproken. De totstandkoming van de telefonische weer- berichtgeving vindt dus op afstand plaats. Bij het KNMI is een bedieningstableau in de inspreekcel aange bracht. De bedieningshandelingen worden door relais in code doorge geven naar Utrecht en daar door de relais voor de afstandsbestu ring herleid. De op het bedieningstableau te De Bilt doorgegeven handelingen worden daarna te Utrecht uitgevoerd. Als controle dat de handeling inderdaad is uitgevoerd, wordt door de afstands besturing een code teruggezonden naar De Bilt, waar dit als een lampsignaal zichtbaar is. Te Utrecht is eveneens een bedieningstableau in een inspreekcel opgesteld. Hierdoor is het mogelijk dat bij eventuele kabelstorin gen of storingen in de apparatuur bij het KNMI de bediening in Utrecht volledig wordt overgenomen. In dergelijke gevallen wordt de tekst voor het weerbericht via het openbare telexnet overge bracht naar het telegraaf-overdraagstation en vandaar verder ge dirigeerd. De blikken juffrouw Gesproken teksten met een maximumduur van drie minuten kun nen op de machine worden opgenomen en weergegeven. De machine bestaat uit een lichtmetalen trommel van een magne siumlegering. Hieromheen wordt een geluidsband van 7 cm breed te gelegd, waarop zich een geluidsspoor vormt. Door een schroef- kam schuiven zowel de as als de trommel in de lengterichting. De toonkop rust met een druk van ongeveer vijf gram op de geluids band en als u 003 draait hoort u het ingesproken weerbericht: De weersverwachting geldig tot 22 uur. Nu en dan buien, waarvan sommige met onweer, maar ook zonnige perioden. Matige wes telijke wind en koeler. Al enige weken geleden was G.S.S. zeker van de promotie naar de tweede klasse. De bekroning van het seizoen zou het kam pioenschap van de derde klasse A, afdeling Rotterdam van de za terdagcompetitie zijn. Op 29 mei 1971 is de beslissingswedstrijd tussen G.S.S. en C.C.O. geweest. G.S.S. won op overtuigende wijze met 31 en daarmee werd het kampioenschap behaald. In de eerste helft van de competitie was het optreden van G.S.S. nogal wisselvallig. Misschien is de ingebruikneming van het nieuwe clubgebouw na de winterpauze een stimulans geweest. G.S.S. heeft namelijk in de tweede helft van de competitie geen enkele wedstrijd meer verloren. Terecht ging het kampioenschap naar G.S.S. Tijdens de drukbe zochte receptie op vrijdag 4 juni 1971 in het clubgebouw van G.S.S. gaven vele afgevaardigden van andere clubs en bonds- bestuur blijken van belangstelling en waardering voor de pres tatie van G.S.S. Proficiat. 111

Het Zeskant | 1971 | | pagina 11