WAT IS \jOFuïjrt>OP EEN EENMANSZAAK? beide benen op de grond staat, figuurlijk doet hij dat ze ker wel. Hij is van plan zich, met schoonzoon en dochter in het verre Oosten, nog vele jaren voor het IHC Verschure be drijf in te zetten, zij het dan, zoals gezegd vaak vanuit de hoogte. Een fenomeen op het gebied van de geneeskundige en lichamelijke verzorging bij IHC Verschure heeft gejubi leerd op donderdag, 13 mei 1971. U weet het „Goede wijn be hoeft nauwelijk een krans". Daarom kreeg de heer C. Pauw, zoals gezegd Verschu- re's verbandmeester bij uitne mendheid (Par excellence, zegt hijzelf) voor 25 jaar trou we dienst niet de genoemde L. GROENHAGEN krans maar wel een piekfijn horloge, de envelop voor de binnenzak, een extra grote ooievaar en heel veel dank en goede wensen voor de toe komst van velen, die onder zijn handen hebben geleden en gestreden. Voor deze maand de rij slui- In één van de laatste „Zeskanten" heeft u kunnen lezen over de herstructurering binnen de IHC. Nu vinden wij dit woord herstruc turering eigenlijk een ellendig woord, want het is nauwelijks uit te spreken en lijkt daardoor ook moeilijk te begrijpen. Best mogelijk, dat dit dan aan de schrijver van dit artikeltje ligt en dat voor de meesten onder u een en ander zo helder als glas is, maar de vol gende regels zijn dan bestemd voor diegenen, bij wie het glas door koffiedik moet worden vervangen. In werkelijkheid betekent herstructurering een nieuwe structuur, een nieuwe, andere samenstelling. Die andere samenstelling kan op verschillende onderdelen van de IHC-organisatie betrekking heb ben, maar wij zouden ons hier duidelijkheidshalve én omdat het 't meeste aanspreekt, willen hebben over de verandering in de on dernemingsvormen. Hoewel, die veranderingen zijn u eigenlijk wel bekend. U weet uit de informaties in het „Zeskant" wel of uw be drijf een NV is geleven, of dat het van een coöperatieve vere niging een NV is geworden, of dat het van V.O.F. in een NV is overgegaan of nog anders. Maar van meer belang zult u het vinden, wat nu eigenlijk die let ters lètterlijk betekenen en wat de juridische betekenis ervan is, dus de inhoud ervan. De betekenis van de letters is gauw gezegd: N.V. betekent naamloze vennootschap, V.O.F. vennootschap on der firma en coöp. verg. betekent coöperatieve vereniging, waar bij de aansprakelijkheid óf wettelijk (W.A.) óf gewijzigd (G.A.) óf uitgesloten (U.A.) is. Het zal u duidelijk zijn, dat een volledige omschrijving van deze en andere ondernemingsvormen door de grote hoeveelheid aan woor den en het onvermijdelijke vaktechnische woordgebruik slechts een onduidelijk warverhaal kan worden. Daarom willen wij het kort houden, alleen de bekendste ondernemingsvormen en slechts de voornaamste eigenschappen ervan vermelden. 1. Eenmanszaak Hierbij zijn de eigenaar en de leider van de onderneming dezelfde persoon. Het in de onderneming gestoken vermogen vormt één geheel met het privévermogen. 2. Vennootschap onder firma De vennootschap onder firma is een maatschap (een maatschap is een overeenkomst tussen twee of meer personen) tot het uitoe- A. CROESE tend was de heer A. Croese, een van de jongere jubilaris sen met maar liefst 40 dienst jaren. Sinds jaar en dag is hij een bekwaam modelmaker, die be slist niet van half werk houdt. Met de machinefabriek is hij enkele jaren geleden mee verhuist naar de Oranjewerf, waar hij op het kantoor van de heer Koutstaal op zijn ju bileumdag, woensdag 26 mei in het gezelschap van zijn vrouw en de beide kinderen is gefêteerd en in de cadeaus gezet. Een alleszins accepta bele manier van doen bij zo'n jubileum. Mevrouw Croese, die de werkomgeving van haar man heeft geïnspecteerd stak haar bewondering voor de kennis en kunde van deze jubilaris haar echtgenoot niet on der stoelen of banken. „Waarschijnlijk zijn de op drachten thuis te „eenvoudig" meende zij. Een misverstand, waar een jubileum dan toch maar weer goed voor is. De heer Croese en zijn gezin trekken ook na deze behaalde etappe onverdroten voort. fenen van een bedrijf onder gemeenschappelijke naam (de firma). De vennoten (deelnemers) zijn hoofdelijk aansprakelijk. Hoofdelijk wil het volgende zeggen. Wanneer bij voorbeeld vijf vennoten een v.o.f. vormen en men moet op een gegeven moment voor een te kort opdraaien, dan is elk van de vijf niet voor een vijfde deel aan sprakelijk, maar - als andere vennoten niet kunnen betalen - voor het gehele tekort. Bovendien is men bij de v.o.f. aansprakelijk in clusief het privé-vermogen. 3. Coöperatieve Vereniging Dit is een vereniging van personen, waarbij leden vrij kunnen in-en uittreden. De nadruk ligt hier duidelijk op het gemeenschappelijke, vele kleintjes maken een grote. Men kan zich hierbij richten op de produktie (b.v. coöperatieve melkfabrieken), het verbruik (zoals de Co-op, die dient voor de gezamenlijke aankoop van benodigdhe den; in- en verkoopverenigingen) of kredietverstrekking (b.v. boerenleenbanken). De aansprakelijkheid is, wanneer dit niet in de statuten is vermeld, wettelijk, dat wil zeggen dat de leden aansprakelijk zijn. Bij gewij zigde aansprakelijkheid (G.A.) is in de statuten nader geregeld hoe de aansprakelijkheid is en hierbij kan zelfs vastgesteld zijn, dat de aansprakelijkheid van de leden uitgesloten is (U.A.). 4. Naamloze Vennootschap Dit is een vennootschap, waarbij de vennoten deelnemers) niet persoonlijk aansprakelijk zijn voor hetgeen in naam van de ven nootschap wordt gedaan: vandaar het woord naamloos. De NV wordt daarom een rechtspersoon genoemd, dat is een zelfstandig lichaam met eigen rechten en plichten, dus los van de leden. Bij de oprichting van de NV behoort ook het vaststellen van allerlei regels (de statuten). In de statuten zijn de bevoegdheden in het bestuur van de NV geregeld. Gaat het bestuur echter buiten zijn bevoegdheden dan wordt het bestuur wel persoonlijk aansprake lijk. Er zou vanzelfsprekend meer over de ondernemingsvormen te ver tellen zijn, maar zoals hiervoor gezegd, het geheel zou er bepaald niet duidelijker op worden. Daarom willen wij tot slot nog vermel den dat IHC Holland en al haar werkmaatschappijen in Nederland Naamloze Vennootschappen zijn. De in het buitenland gevestigde IHC-dochtermaatschappijen hebben een overeenkomstige rechts vorm als een NV in Nederland. 114

Het Zeskant | 1971 | | pagina 14