SLEEPZUIGER 'SIETE' GING OP PROEFVAART Foto 1 Aan de betonsteiger in Hoek van Holland Foto 2 Stilte voor de slapenden Foto 3 Loods van boord Foto 4 Op weg naar de baggerplaats Begin mei was het zover, dat de sleepzuiger Siete voor het eerst kennis maakte met de zee tijdens de technische proefvaart. Voor onze collega's in Kinderdijk is de Siete het vijfde schip van een bepaald type. Eerder bouwde men daar de P. C. S. van Hattem, de Antwerpen IV, de HAM 308 en de Eberhard Kerhan (ex Ant werpen V). Als familietrekken tonen deze sleepzuigers: machine- en pomp- kamer in het achterschip; twee Smit-Bolnes hoofdmotoren die zo wel dienen voor de voortstuwing als voor de aandrijving van de baggerpompen; twee zuigbuizen; laadruim midscheeps met daar boven de brug; cilindervormige bodemkleppen voor het lossen van de lading zand of slib; accommodatie voor de bemanning op en in het voorschip. De eerste proeftocht liep nogal uit. De Siete heeft vrij korte zuig buizen, voor baggeren tot op 20 meter. Dat ging niet zo vlot. Het was moeilijk op de Noordzee een geschikte plek voor dit tamelijk ondiepe baggeren te vinden. Bovendien moest de Italiaanse bemanning nog inspelen op het gecompliceerde vaartuig dat zo'n grote sleepzuiger nu eenmaal is. Een en ander had tot gevolg, dat het proefvaren tot ver in de kleine uurtjes duurde. Pas om 5 uur in de ochtend lag men voor de wal in Hoek van Holland. Proeftocht deelnemers voor de tweede dag, die in alle vroegte, lekker uitgeslapen het schip be klommen, werden met een „ssssssst" tegemoet getreden. Een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende mededeling ver zocht stilte voor de slapenden. Na de middag werd onder comman do van Kapitein Bakker weer zee gekozen. Mede door de nauwgezetheid, waarmee de vertegenwoordigers van onze klant de werking van de verschillende installaties con troleerden, duurde alles veel langer dan was voorzien. Aan het eind van de middag kon worden gezogen. Het weer, dat zich bij Hoek van Holland nog zo fraai voordeed, liet het afweten. In een mistige motregen werden de stuur- en manoeuvreerproeven ge houden. Vanwege het slechte zicht werd de brug ontruimd van alle overtollige mankracht. Al met al werd het opnieuw een latertje. Het vertrek op de derde dag ging volgens programma, 's morgens om 7.00 uur. Na snelheidvaren met een leeg schip, vulde men de hopper met enkele duizenden m3 zand. Daarmee werden opnieuw snelheidsproeven gedaan. Via Pilot Maas werden in de buurt zijnde schepen gewaarschuwd voor de over de Noordzee stormende sleepzuiger. De twee Smit-Bolnes „karren" draaiden dat het een lieve lust was. Een oude Britse kolenboot schrok zo van ons, dat ie bakboord uit ging en zo leek het wel huiswaarts voer! Toen nog maar even een draaicirkel maken. Een keurige korte draaicirkel. Als op een riks! Hoezeer de beproevingen ook uitliepen (o.m. voor de duurproef moest nog een vierde dag gevaren worden) over één ding was iedereen het eens: de Siete is een prachtig schip. Op perfecte wij ze afgewerkt en in de verf gezet. Dit is geen eigen trots, nee, dat hoorden wij van verschillende kanten. Ook van bezoekers die de Siete bezichtigden in Kinderdijk. Teruggekeerd aan de werf aan de nieuwe afbouwkade! werd de gebruikelijke puntenlijst afgewerkt en werd de sleepzui ger in gereedheid gebracht voor de officiële proeftocht. Die had plaats op 3 juni. Tot ie aan het werk gaat blijft de Siete in Kinderdijk logeren. 104

Het Zeskant | 1971 | | pagina 4