„De rivier is sinds mensenheugenis nog niet zo droog geweest. Erg jammer, want in vergelijking met de afstand die reeds is af gelegd hoeven wij nog maar een heel klein eindje. Er naar toe baggeren zou IV2 miljoen m3 grondverzet betekenen. Dat doen we ook maar niet. Overigens gaat alles best. Op de zuiger geen mankementen en bij mijzelf ook niet". Zo schrijft de heer Boer, bij wie ondanks de tegenslagen het optimisme nimmer verdwijnt! Montage op zee In het meinummer van ons Zeskant schreven wij, hoe het m.s. Uhenfels - speciaal bestemd voor het zelf doen van zware klus sen - de Giant aan boord nam in de Rotterdamse haven. Na een voorspoedige reis om de Kaap arriveerde de Uhenfels op 19 mei bij de monding van de Perak rivier aan Malakka's westkust. Om dat de zee in die tijd van het jaar nogal onrustig is, werd beslo ten het „uitladen" van de zuiger in kalmer water te doen. Dat was dan bij het eiland Pangkor, waar de Uhenfels voor drie da gen voor anker ging. Met eigen laadgerei werd het hoofdponton 360 ton in één hijs! - overboord gezet. Een unieke operatie, die dan ook ruime aandacht kreeg in de kranten van Malakka. Van de zijde van de klant, Austral Amalgamated Tin, was er „hoge" belangstelling. Van IHC was - behalve de heer Boer - ook de heer Feitz aanwezig. Zoals U wellicht weet verruilde de heer Feitz zijn Amsterdamse stoel voor een zit in de tropen om een oogje in het zeil te houden bij het vele dat MTE en IHC daar doen. Bij de montage-te-water van de Giant werd zeer veel hulp ondervonden van de bemanning van de Uhenfels. De heer Boer stak hierover uitgebreid de loftrompet! In de middag van de 22e mei lag de gemonteerde zuiger netjes voor anker en kon de Uhenfels haar reis vervolgen. Sleepreis met hindernissen Het eerste gedeelte van de sleepreis ging vlak langs de kust en vervolgens de Perak rivier op naar Teluk Anson. Een afstand van enige tientallen kilometers. Het vele hout dat in de Perak rivier drijft en de waterplanten maken een snel opschieten niet een voudig. En er waren zandbanken, die „genomen" moesten wor den. Het varen 's nachts was een belevenis op zichzelf. De sleep zocht zich een weg door een pikdonkere nacht zonder maan. Van Teluk Anson ging de tocht verder noordwaarts naar de plaats van bestemming Pasir Pangjang Ulu. Op dit traject be gonnen de moeilijkheden pas goed, omdat er zo weinig water stond in de Kinta rivier. Slechts stapvoets kon men de rivier op! Met een veldbed heeft de heer Boer de bedieningscabine zo goed en zo kwaad inge richt als een éénpersoonsflatje. Hij moet er enkele weken wonen. De „civiele dienst" aan boord bestaat uit een aantal Chinezen. ,,'s Nachts hengelt de wacht en overdag eten wij naar modder smakende pietermannen", zo schrijft de heer Boer, die overigens over de capaciteiten van zijn Chinese kok best tevreden is. Wa ter wordt er elke dag gebracht. Ook water om je te wassen, want het baden in de rivier is niet aanlokkelijk. Er drijven te veel ka davers in Tegen het vallen van de avond is het insmeren van het lijf tegen muskieten geen overbodige luxe. Voor wat af wisseling zorgen apen, die uit het oerwoud een kijkje komen ne men en hun fratsen vertonen. „Ze hebben nog nooit een Giant gezien", merkt de heer Boer terecht op in een van zijn brieven. Niet alleen een laag waterpeil, ook andere obstakels beletten een snelle voortgang. Bomen, die net de verkeerde kant zijn opge vallen, versperren het vaarwater en moeten worden opgeruimd. Zo ploetert men verder. Nog maar een paar kilometer scheidt de zuiger van het einddoel. „Naar men zegt is er in juli kans op wat regen. Anders wordt het september". Zo schreef de heer Boer ons laconiek eind juni. Wij wensen „onze-man-in-Malakka" sterkte en hopen graag verder van hem te horen. „Intussen zit de C0772 hoog en droog /n dfeJ^rjt^WTéff".'Aldus onze medewerker, de heer M^pej^^t^W*(akk^ De C0772, dat is de IHC Giant rruif>wo)^^in^^^ae coproduktie van MTE m de bovenlagen van een tin- Om de zuiger op de plaats van bestemming bleek een heel karwei te zijn. Voornamelijk door de lage waterstand in de rivieren. 121

Het Zeskant | 1971 | | pagina 5