Weet U schillende onderdelen er in een Smit Bol- /ij niet en dus hebben wij het in Zierikzee »l het zo één-twee-drie niet precies is op te ge- Jch een getal. Tussen 5 a 6000 onderdelen zijn 'mojbr nodig. Een geweldig aantal, dat hoge eisen magazijn waar men ze opslaat. Tnes had men een onderdelenmagazijn, waar wel ïkele bezwaren aan kleefden. Bezwaren die in de loop der tijd gegroeid waren. Bv. het aantal onderdelen werd veel groter, zeker toen ook de afdeling Service van Kinderdijk naar Zierikzee werd overgeplaatst. Kleine onderdelen en dat zijn er nogal wat kun je beter opbergen in laden. Dan worden ze niet zo vuil. Andere onderde len lagen onhandig op zelfgemaakte stellingen zodat teveel tast- ruimte overbleef, d.w.z. ruimte om iets te kunnen pakken. Behalve een binnen- had men ook een buitenmagazijn. Daar la gen ook spullen. Bovendien was er bij de oude indeling eigenlijk geen ruimte om vantevoren voor de eindmontage een en ander in orde te maken. Nu kan alles wel van te voren worden klaar gezet. Dus: minder geloop. De eerste stap naar een nieuw ma gazijn was de herindeling van het gereedschapsmagazijn. Hier bij werd veel ervaring opgedaan. Het resultaat mocht er zijn. Had men er eerst 21 m2 vloeroppervlak voor nodig, nu zijn het er nog maar 7 m2! Toen ging men verder. In de nieuwe opzet zitten de kleine onderdelen in ladenkasten, terwijl grote stukken een plaats krijgen op open rekken en pal letstellingen. Het geheel wordt volgens het Zwitserse systeem uitgevoerd, dat onder de naam Vidmar al sinds 1933 in de han del is. Voordat echter het nieuwe magazijn kon worden ingericht, diende de fabriekshal te worden uitgebreid. Over deze uitbrei ding schreven wij al enkele malen in ons Zeskant. In oktober 1970 was de nieuwbouw klaar en kon de inrichting van het nieu we magazijn beginnen. De heer A. v. d. Hoeven, produktieleider bij Smit Bolnes, met wie wij over het nieuwe magazijn praat ten, geeft graag toe, dat men nog steeds bezig is met inrichten. Het is dan ook een geweldig karwei. Nu al kan gezegd worden dat er maar 3At nodig is van het vroeger in gebruik zijnde vloer oppervlak om alles goed op te bergen. De palletstellingen heb ben platen, die op verschillende hoogten in de rekken te be vestigen zijn. Elke plaat kan een ton aan gewicht dragen. Het - vooral voor een buitenstaander - boeiendste gedeelte is de grote ladenkast. Tachtig ton aan onderdelen zijn hier opgeborgen in 400 laden in een kast van 13 x 1 meter. In de onderste laden zitten de grijp- voorraden. Alle mogelijke ringetjes en pennetjes en dingetjes. Hoger op is het meer waardevolle goed opgeborgen. Om daarbij te kunnen is er een lift, die langs de kast rijdt en waarmee je ook de hoogste laden kunt bereiken. De lift kan gelijktijdig ho rizontaal en vertikaal bewegen, dus met een ervaren „machinst" kan er snel gewerkt worden. Behalve de machinist kan de lift 150 kilo aan onderdelen torsen. Met de lift worden ook de open stellingen bediend, die vóór de ladenkasten staan. Dat met het nieuwe magazijn de efficiency bij onze Zierikzeese collega's ten zeerste gediend is, behoeft geen betoog. Er valt nog veel te doen, o.a. in verband met de komst van de nieuwe motor en het omschakelen van Whitworth naar metrische maten. Voorlopig kan men met de ruimte in het nieuwe magazijn nog vooruit en geldt voor onze Smit Bolnessers: goed opgebor gen, vlot gevonden. «SE!f°U 5S&SÈm$S 2 H' Foto 1 De open opbergstellingen met daarachter de ladenkasten. Foto 2 De palletstellingen met de heftruck om de pallets er uit te nemen. Foto 3 Met de lift kan men zowel ladenkasten als open stellingen bereiken. M opgeborgen, vlot gevonden 122

Het Zeskant | 1971 | | pagina 6