Ook de aanvoer van de „casings" (stalen mantels om het instor ten van het boorgat te voorkomen) geschiedt met speciale kra nen vanuit de ruimen naar het voordek. Vandaar worden ze met een gemotoriseerde wagen naar de boorvloer getransporteerd. Dit laatste behandelingssysteem is evenals het verplaatsings systeem van de B.O.P. (blow-out preventor) ontworpen door de IHC Offshore Divisie. Op de boorvloer is een boormeestersca bine geplaatst, die geheel gesloten en airconditioned is. De ca bine is draaibaar opgesteld en geeft door de verwarmde ruiten een goed overzicht op de boorvloer. Vanuit deze cabine kunnen alle boorhandelingen rechtstreeks of door monitors gecontro leerd worden. Dit geldt ook voor het dynamic positioning sy steem. Een tweetal deining-compensatie-systemen, die ook door de IHC Offshore Divisie ontwikkeld zijn, zullen op en bij de boortoren geplaatst worden. Deze systemen zorgen ervoor dat zowel de boorstang als de riser op hun plaats blijven, ondanks de ver ticale deining van het schip. De twee dekkranen, 1 van 40 ton op het voorschip en 1 van 25 ton op het achterschip, zorgen ervoor dat het schip zelfstandig kan laden en lossen. De gehele energievoorziening is in het achterschip geplaatst. Deze bestaat hoofdzakelijk uit 5 diesel generator sets van 3400 pk met bijbehorende schakelapparatuur, die de energie voor het hele schip opwekken. De elektrische centrale is geautomatiseerd en wordt bediend van uit een controlekamer, die achter de hoofdmotoren is geplaatst. Stabiliteit Op het voorschip zijn de bemanningsverblijven gesitueerd, die een comfortabele ruimte bieden aan 80 personen. Teneinde de slingerhoeken van het schip zo klein mogelijk te houden zijn een tweetal stabilisatie-systemen ingebouwd. Allereerst is er het detuning tank systeem, dat uit twee 500 tons ballast tanks bestaat, één op het achterschip en één op het voorschip. Door deze tanks te vullen of te legen wordt het zwaartepunt en dus de eigen frekwentie van het schip zodanig geregeld, dat zij buiten de voorkomende golffrekwenties valt. Bovendien is een passieve slingertank geplaatst van het vrije oppervlak type. De brandstof voor het schip wordt ondergebracht in de dub bele bodem en in de zijtanks, die over de gehele hoogte en lengte van het schip doorlopen. Deze zijtanks vormen als het ware een dubbele huid, zodat de gevolgen van ongelukken bij aanvaringen tot het minimum beperkt kunnen blijven. Om de zelfde reden is ook een dubbele huidconstructie rondom het boorgat aangebracht. Op het achterschip boven de detuning tank is een helicopterdek aangebracht met voorzieningen voor een later te installeren brandstofopslag en vulsysteem voor helicopters. Het boorschip zal begin 1972 aan de eigenaars worden overge dragen. Veel schip op deze foto, die medio juli vanuit een kraan bij IHC Smit werd „geschoten". Links de sieepzuiger Antwerpen IV (voor een reparatie in Kin derdijk; in het midden de sieepzuiger Siete, en rechts aan de nieuwe afbouwkade de sieepzuiger Pacifique, toen nét terug van de technische proefvaart na een uitgebreide opknap beurt. Daarvoor, met één spud omhoog, de cutterzuiger Maria Carolina. 143

Het Zeskant | 1971 | | pagina 10