Het Zeskant IN MEMORIAM IR. W. M. BURCK i f REDACTIE ADRES IHC HOLLAND - Marconistraat 2 - Postbus 6141 - Rotterdam Dit blad is het personeelsorgaan van N.V. Industrieele Handels combinatie Holland, gevestigd in Rotterdam. Het verschijnt iedere maand op de 1e woensdag na de vijftiende. Uitreiking aan perso neelsleden van de in IHC Holland verenigde bedrijven vindt gratis plaats. De inhoud is beschermd krachtens de Auteurswet. Redacteuren: W. C. Boer (IHC De Klop) R. Gebhard (IHC Holland) E. Kolierie (IHC Gusto) P. J. Meijer (IHC Verschure) C. Mulder (Smit Bolnes) F. A. Schalekamp (DMN) Eindredacteur: H. J. Jansen BIJ DE VOORPLAAT Grote belangstelling bij de tewaterlating van INHOUD SEPTEMBER 1971 In memoriam Ir. W. M. Burck134 IHC Smit maakt reclame135 IHC Verschure timmerde aan de werf135 Werk aan de winkel136 Gusto kaas137 Boorschip Pélican te water138 H.A.M. 308 na aanvaring gezonken139 De Humber River van binnen en van buiten 140 Een wandeling door het boorschip Pélican142 Drukte bij IHC Smit143 Jubilea 144 Personalia147 In memoriam147 Van anderman's (w)erf148 Velen van ons werden in hun vakantierust opgeschrikt door het bericht, dat op 3 augustus jl. plotseling was overleden Ir. W. M. Burck, Directeur van Motorenfabriek Smit Bolnes N.V. Hij werd 54 jaar. In de afgelopen maanden was het al een paar maal voorgekomen, dat Ir. Burck zijn werkzaamheden moest onderbreken voor een periode van absolute rust. Dit gedwon gen niets-doen was niets voor hem. Het werk betekende veel voor Ir. Burck, die in hart en nieren een „motorenman" was. Hij begon zijn carrière bij Kromhout, waar hij veel onderzoek werk op het gebied van dieselmotoren deed. Na gewerkt te hebben bij de motorenfabriek Thomassen-De Steeg volgde een periode als directeur van Backer en Rueb in Breda. Hier hield hij zich bezig met de fabricage van stoomketels voor centrales. In 1963 keerde Ir. Burck terug in het motorenvak. Op 1 juli van dat jaar trad hij in dienst van IHC Holland. De nieuwe vestiging van onze motorenfabriek in Zierikzee draaide toen twee jaar. Ir. Burck werd er directeur. Het motortype, dat daar gemaakt wordt, is helemaal door hem „doorgelicht" en verbeterd. Al spoedig leerden wij Ir. Burck kennen als een man met een groot gevoel voor kwaliteit. Hij wilde 1e klas werk en eiste dat niet alleen van zijn medewer kers, maar vooral ook van zichzelf. Van begin af aan boeide hem de gedachte om méér vermogen te halen uit de bestaande Smit-Bolnes motor. In de praktijk betekende dit het doorvoeren van zoveel veranderingen, dat eigenlijk een geheel nieuwe mo tor ontstond. Dat dit niet het najagen van irreële gedachten was, mag blijken uit het feit, dat voor dit speurwerk een krediet van de overheid werd toegekend. De vervolmaking van „zijn" diesel motor liet hem nooit los. Hij geloofde er in, dat de Smit-Bolnes motor zich in de internationale concurrentie zou kunnen hand haven. Door de combinatie van tweetakt, kruishoofd en spoel- pomp en door het gebruik van zware olie. Maar er is méér dan de techniek alleen. Ook de andere veelzijdige aspecten van het leiden van het bedrijf hadden zijn volle aandacht, naar bui ten maar ook naar binnen. In het eigen nieuwsblaadje „Smit Bolnes Nieuws" startte Ir. Burck in het begin van dit jaar een serie artikelen om „onze medewerkers wat meer inzicht te geven in de achtergronden van de ontwikkeling van ons produkt en van de fabriek". „Dit is geen eenvoudige zaak" - zo schreef hij - „want techni sche, economische, commerciële en sociale aspecten grijpen als een iegpuzzle in elkaar en, net als bij zo'n puzzle, ziet men het volledige beeld pas, als een groot aantal stukjes hun eigen plaats in het geheel hebben gevonden". Voor elk stukje van deze puzzle interesseerde Ir. Burck zich. Uit de artikelenreeks - die helaas onvoltooid zal blijven - sprak het grote enthousiasme, waarmee Ir. Burck zich voor bedrijf en produkt inspande. Een enthousiasme, dat hij graag overdroeg op zijn medewerkers, omdat alleen in een goed team een goed produkt tot stand kan komen. Ook in de intermenselijke verhoudingen sprak zijn gevoel voor kwaliteit. Verschil van mening mocht er met hem bestaan, maar het om de zaken heendraaien ergerde hem bovenmatig. Een gemakkelijk mens was Ir. Burck niet altijd, wel immer recht door zee. Zijn grote gevoel voor humor liet hem nooit in de steek en was slijpstof wanneer er scherpe kantjes moesten wor den weggewerkt. Wie in ons bedrijf met Ir. Burck in contact kwam, werd altijd weer getroffen door de volledige inzet tot zijn werk. Wie hem echter beter kende, wist ook dat hij heel goed viool speelde, goed kon tekenen en een uitstekend boogschut ter was. Binnenkort bestaat onze Motorenfabriek in Zierikzee 10 jaar. Eveneens binnenkort komt de nieuwe proefmotor gereed, klaar voor nog meer vermogen per cilinder. Ir. W. M. Burck is het niet gegeven dit te mogen meebeleven. Hij ruste in vrede. Wij, en in het bijzonder onze medewerkers van Smit Bolnes, zullen echter in zijn geest verder gaan. D. L. H. Smit. 134

Het Zeskant | 1971 | | pagina 2