GUSTO KAAS pijpleiding zal al over twee jaar moeten werken. Daarom moet het eerste SBM systeem in mei 1972 afgeleverd worden. Na vol tooiing zal 80.000.000 ton olie per jaar dwars door Egypte stromen. Het nieuws werd uitvoerig gepubliceerd op de voorpagina van het toonaangevende Egyptische dagblad ,,AI-Ahram". Hoe, dit laten wij U hiernaast zien. Op het kaartje in de krant is het traject van de pijpleiding aangegeven. Hefeilanden helpen brug bouwen in Brazilië Het Braziliaanse bouwconsortium Empresa de Construgao e Ex- ploragao da Ponte Presidente Costa e Silva (ECEX) heeft onze offshore divisie opgedragen drie hefeilanden te bouwen. De hefeilanden zullen worden gebruikt bij de bouw van een 12 kilometer lange brug in Brazilië. De brug zal de steden Rio de Janeiro en Niteroi met elkaar verbinden. De reistijd tussen de twee steden zal erdoor met 11/2 uur bekort worden. Het bouwconsortium heeft zich in Japan, Frankrijk en de Vere nigde Staten georienteerd over de aankoop van dergelijke een heden. Dat de opdracht bij ons is terecht gekomen is niet zo verwonderlijk. De prestaties van de Lepelaar en Kraanvogel bij IJmuiden hebben de aandacht getrokken, maar ook de twee IHC hefeilanden waarmee in Argentinië een verkeerstunnel en een rioolleiding zijn aangelegd, hebben in Zuid-Amerika grote indruk gemaakt. Deze eilanden zullen 46,5 x 25 meter groot zijn en op 4 poten van elk 50 meter staan. Ze worden elk uitgerust met twee boor installaties en twee machines voor de constructie van betonnen brugpijlers. De pontons zelf worden onder toezicht van IHC in genieurs in Brazilië gebouwd. IHC GUSTO zal de poten en de hefsystemen construeren. Pijlerbouw in rots De pijlers van de 12 kilometer lange brug zullen diep in de rots bodem verankerd moeten worden. Alleen op die manier ontstaat een betrouwbare fundering. Het heien van palen in de rots is vrijwel ondoenlijk. ECEX heeft de, economisch gezien, meest in aanmerking ko mende oplossing ontwikkeld: het boren van funderingsgaten met behulp van een boorinstallatie, die op een hefeiland gemonteerd is. Men gaat als volgt te werk: Op de locatie klimt het eiland langs zijn poten omhoog tot het een werkplatform wordt, waarop de golven geen invloed meer hebben. Vervolgens wordt een aantal gaten in de bodem ge boord, die ongeveer 2 meter in doorsnee zijn, en die tot veertig meter diep gaan. Om instorten van het gat in de slappe bovenlagen tegen te gaan wordt er een stalen mantel in aangebracht. Daar binnenin wordt tenslotte een gewapend betonnen paal gebouwd, die zodoende tot diep in de rotsbodem verankerd is. De stalen mantel wordt dan verwijderd. Zo worden de honderden funderingspalen gemaakt voor de in totaal 102 pijlers. Daartussen komen tenslotte de geprefabriceer de betonnen segmenten, die samen het brugdek gaan vormen. De drie IHC-eilanden zijn besteld om een regelmatige en snelle bouw te verzekeren. Met het hele project zal ongeveer 2 jaar zijn gemoeid. Baggermolen voor Polen In 1968 bouwden wij voor het Staatsbaggerbedrijf van Polen de grote, diesel-elektrische emmerbaggermolen Rozgwiazda. Zojuist werd opdracht ontvangen voor de bouw van een tweede, gelijke baggermolen. Ook dit wordt er een met 835 liter emmers en een totaal geïnstalleerd vermogen van 1100 pk. De molen zal geschikt zijn voor het werken in barre winterse omstandig- heden, zoals in gebroken ijs en bij temperaturen tot 20 graden onder nul. IHC Verschure zal de baggermolen bouwen. Cutterzuiger voor België S. A. Ackermans Van Haaren te Antwerpen droeg ons de le vering op van een grote, stationaire cutterzuiger. Op dit baggervaartuig, waarmee tot op een diepte van 28 meter gebaggerd kan worden, zal een totaal vermogen van 6820 pk worden geïnstalleerd. Door deze twee opdrachten is onze orderportefeuille vergroot met een bedrag van bijna 20 miljoen gulden. Ook deze opdracht, de CO 801 zal IHC Verschure uitvoeren. Nog meer werk voor de Offshore Divisie In zijn toespraak na de tewaterlating van het boorschip Pélican op 20 augustus jl. deelde Ir. R. Smulders, directeur van IHC Gus to mee dat wij ook deze week twee grote orders hadden ontvan gen. De eerste order is geboekt door de onlangs opgerichte dochter onderneming ,,IHC Holland-LeTourneau Marine Corporation", gevestigd in Kilgore - Texas - USA. In felle concurrentie met grote Amerikaanse leveranciers van booreilanden is onze dochter erin geslaagd haar eerste order voor een booreiland te boeken. IHC Holland-LeTourneau is in maart 1971 opgericht met als doel het ontwikkelen, op de markt brengen en bouwen van een nieuw type booreiland. Wij zijn er trots op bewezen te hebben dat het mogelijk is om de moeilijke Amerikaanse markt binnen te dringen. Alleen, we zul len de produkten voor die markt wel daar moeten bouwen. Het booreiland met drie palen zal gebouwd worden op een werf in Texas (Corpus Christi). De opdrachtgever is de grote booraan- nemer Penrod Drilling Company uit Dallas - Texas - USA. De tweede miljoenenopdracht omvat het ontwerpen, bouwen en monteren van een viertal zogenaamde packages. Onder een package verstaat men een constructie, die bestaat uit een hijs- bare hoeveelheid apparatuur, die op het dek van een vast plat form op zee wordt geplaatst. Het zijn: 1 production package, 1 generation/switchgear package, 1 hydration package and 1 emergency helicopter deck package. De laatste opdracht wordt uitgevoerd door IHC Holland's Gusto Staalbouw, een afdeling die zich speciaal bezig houdt met bouwwerken op zee. Met beide opdrachten is in totaal een bedrag van 30 miljoen gul den gemoeid. Alhoewel IHC Gusto NV geen kaasmaker is, stond één van onze medewerkers, die met zijn vakantie in Oostenrijk was, wel even paf. Zou U dat ook niet zijn, wanneer U een doosje Gusto kaas" te koop wordt aangeboden? 137

Het Zeskant | 1971 | | pagina 5